Christina Grimmie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Christina Grimmie
Grimmie v roku 2014
Grimmie v roku 2014
Základné informácie
Rodné meno Christina Victoria Grimmie
Narodenie 12. marec 1994
Marlton, New Jersey, USA
Úmrtie 11. jún 2016 (22 rokov)
Orlando, Florida, USA
Pôsobenie Speváčka, skladateľka, klaviristka
Žáner R&B, soul, pop
Hrá na nástrojoch spev, klavír, gitara, bicie
Roky pôsob. 2009 – 2016
Vydavateľstvá Creative Artists Agency, Island Records
Súvisiace
články
Adam Levine, Before You Exit, Selena Gomez
Webstránka christinagrimmie.com

Christina Victoria Grimmie (* 12. marec 1994, Marlton, New Jersey, USA – † 11. jún 2016, Orlando, Florida, USA) bola americká speváčka, ktorá sa preslávila svojimi coververziami pesničiek na YouTube, kde sa prezentovala pod používateľským menom zeldaxlove64 Christina Grimmie.

V roku 2014 sa zúčastnila šiestej série americkej verzie súťaže The Voice, kde skončila na treťom mieste. Po skončení show s ňou jej mentor a vlastník spoločnosti 222 Records Adam Levine podpísal zmluvu. Zmluvu jej tiež ponúkol Lil Wayne vo svojej spoločnosti Young Money Entertainment.

Dňa 10. júna 2016 po koncerte na Floride, pri rozdávaní autogramov, bola trikrát postrelená útočníkom Kevinom Jamesom Loiblom, ktorý sa potom sám zastrelil. Okamžite bola prevezená do nemocnice, kde 11. júna 2016 zomrela. Útočníkov motív nebol k 12. júnu 2016 známy.[1]

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa na juhu New Jersey, v Marltone, kde aj vyrastala. Jej predkovia boli talianskeho a rumunského pôvodu.[2] Jej otec si všimol jej talent v šiestich rokoch.[3] V desiatich rokoch začala hrať na piano. Od roku 2010 sa učila doma.[4] Mala jedného staršieho brata.

Až v sedemnástich rokoch (14. júna 2011) vydala svoj prvý album s názvom Find Me. Nemala zmluvu so žiadnou nahrávacou spoločnosťou. Jej dynamická tvorba zahŕňala elementy popu, techna a rocku.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

2009-10 YouTube[upraviť | upraviť zdroj]

V pätnástich rokoch vložila svoje prvé video na YouTube. Prvú skladbu, ktorú nahrala bola coververzia pesničky od Hannah Montany „Don't Wanna Be Torn“. Popularita však prišla až s prespievaním pesničky „Party In The USA“ od Miley Cyrusovej. Jej coververzia pesničky Just a Dream od Nellyho, ktorú naspievala s YouTuberom Samom Tsui má cez 89 miliónov zhliadnutí.[5] Od doby čo započala vkladať svoje videá na YouTube mala 375 miliónov zhliadnutí a získala vyše 2 milióna odberateľov.[6]

V súťaži MyYouTube získala druhé miesto za prvou Selenou Gomezovou. Keď jej popularita stúpala, všimol si ju nevlastný otec Seleny Gomezovej Brian Teefey a v máji 2010 sa stal jej manažérom.[7]

2011: Find Me[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2011 vystúpila na charitatívnom koncerte UNICEF a tiež poskytla svoje vokály na turné Selena Gomez & the Scene. V roku 2011 bola účinkujúcou prvej DigiTour, špeciálne navrhnutou pre YouTuberov. Spievala na koncertoch Seleny Gomez, Allstar Weekend a Jonas Brothers.

Dňa 14. júna 2011 vydala EP nazvané Find Me. Jej debutový singel „Advice“ bol vydaný 11. júla a jej hudobné video bolo vydané 19. júla. Vystúpila v šou Ellen DeGeneresovej s YouTuberom Tylerom Wardom s coververziou „How to Love“ od Lil Wayneho. Dňa 20. novembra 2011 vystúpila na pred-show odovzdávania cien American Music Awards. V decembri 2011 sa objavila v Disney Channel seriáli So Random!.

2012-13: With Love[upraviť | upraviť zdroj]

V januári 2011 sa presťahovala do Los Angeles a podpísala zmluvu s Creative Artist Agency, ktorí podpísali zmluvu s Chrisom Brownom a Christinou Aguilerou. Jej druhý album With Love bol vydaný 6. augusta 2013. Dňa 3. októbra 2013 vydala videoklip k pesničke „Tell My Mama“.

2014: The Voice a po súťaži[upraviť | upraviť zdroj]

Zúčastnila sa konkurzov do šiestej série šou stanice NBC The Voice. Počas konkurzov naslepo spievala pesničku od Miley Cyrusovej „Wrecking Ball“.[8] Porota v súťaži otočila svoje kreslá, ale ona si za svojho kouča vybrala Adama Levina. Skončila na treťom mieste za Joshom Kaufmanom a Jakeom Worthingtonom.

Počas súťaže Adam Levine niekoľkokrát zmienil, že by rád Christinu prijal do svojej nahrávacej spoločnosti 222 Records. Lil Wayne tiež vyjadril o ňu záujem vo svojej spoločnosti Young Money Entertainment.[9] Christina si vybrala Island Records. Dňa 21. júna 2014 sa konal prvý koncert The Voice Summer tour, turné na ktoré vycestovala so spolusúťažiacimi (Tessanne Chin, Jacquie Lee, Will Champlin, Dia Frampton, Kristen Merlin a Jack Barker).

Dňa 11. júla oznámila vydanie nového singlu „Must Be Love“.[10]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

  • With Love (2013)

EP[upraviť | upraviť zdroj]

  • Find Me (2011)
  • Side A (2016)

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Christina Grimmie na českej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]