City Life

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
City Life
Základné informácie
Autor/VývojárMonte Cristo
VydavateľCDV
Focus Home Interactive
Deep Silver
Dátum vydaniaEurópa: 12.5.2006

Severná Amerika: 29.5.2006 Steam: 12.10.2006

Európa: 7.8.2009 (DS)
Žánerbudovateľská stratégia
MódSingleplayer
PlatformaWindows, Nintendo DS

Gamepad.svg Pozri aj Videoherný portál

City Life je počítačová hra vyvinutá firmou Monte Cristo. Je to prvá moderná budovateľská stratégia umožňujúca hráčom pracovať v plne 3D prostredí. Hra bola vydaná v máji 2006.

City life umožňuje hráčom priblížiť a vidieť každý detail. Metóda umiestnenia umožňuje umiestnenie budov pod uhlom. Hra bola kritizovaná pre nedostatok mnohých podrobných prvkov, ako napríklad počasie a katastrofy.

Zhrnutie[upraviť | upraviť zdroj]

City life pokračuje veľmi dlhú tradíciu budovateľských stratégií, ktorú pôvodne začala hra Utopia od vývojára Dona Daglowa a séria SimCity od Willa Wrighta, ktorá umožní hráčom prispôsobiť si ich mestské cesty, budovy, financie a oveľa viac. City Life využíva trojrozmerný herný engine na zobrazenie miest, a tiež zahŕňa požiadavku na uspokojenie šesť rôznych sociálno-ekonomických skupín v rámci mesta, čo je nevyhnutnou súčasťou hry. Do šiestich skupín patria: Elita, Úradníci, Módni radikáli, Aktivisti, Robotníci a Nemajetní.


Triedy[upraviť | upraviť zdroj]

V hre je šesť tried uvedených v kruhu. V smere hodinových ručičiek od hornej časti sú: Elita, Úradníci, Robotníci, Nemajetní, Aktivisti, a Módni radikáli. Každá trieda môže tolerovať dve susedné triedy, ale je nepriateľská voči trom oproti. Ďalej, čím vyššie sa určitá trieda nachádza v kruhu, tým väčší bude príjem vytvorený podnikmi tej triedy. Nemajetní generujú najmenej a Elita najviac. Triedy na ľavej strane kruhu obľubujú vzdelanie, zatiaľ čo triedy na pravej strane podporujú bezpečnosť (napr. polícia a hasiči). Vyššie triedy sú, samozrejme, náročnejšie. Pri založení mesta sa doň sťahujú len Aktivisti, Nemajetní a Robotníci. Úradníci sa prisťahujú, keď budú mať Robotníci dobré podmienky, Módni radikáli sa prisťahujú ak budú mať Aktivisti dobré podmienky a Elita príde do mesta, keď budú mať Úradníci aj Módni radikáli dobré podmienky. Vzhľadom na boj medzi triedami, ak triedy, ktoré sú voči sebe nepriateľské žijú vedľa seba, začnú robiť nepokoje a podávať sťažnosti. Väčšina hry sa zameriava na zabezpečenie mesta, aby k tomuto nedošlo.

Každá firma bude využívať špecifickú zmes tried; prvé, menej ziskové budovy môžu zamestnávať len jednu triedu, napr. šiestimi Aktivistami, ale viac ziskové budovy si vyžadujú kombináciu niekoľkých tried na dosiahnutie ich plného potenciálu. Úspešné mesto musí riadiť počet obyvateľov jednotlivých tried.

Ako jej názov napovedá, Elita je najmocnejšia a najbohatšia časť populácie. Je však aj najnáročnejšia zo šiestich, vyžaduje kvalitné služby v sektoroch, ako sú vzdelávanie, bezpečnosť, zábava a životné prostredie. Elita sa zvyčajne "vyvinie" buď z Módnych radikálov alebo z Úradníkov. Väčšina z nich pracuje v súkromnom sektore (t. j. v súkromných klinikách a v súkromných vysokých školách), ako aj vo veľkých finančných inštitúciách.

Módni radikáli sú zaradené medzi vyššie príjmové skupiny a sú rovnako lukratívne ako Úradníci. Majú radi umenie aj kreativitu, a majú liberálne názory a predpoklady. Väčšina Módnych radikálov sa živí navrhovaním (t.j. oblečenie a vnútorné priestory), výskumom a kozmetickou chirurgiou. Módni radikáli sa zvyčajne "vyvinú" z Aktivistov. Táto skupina preferuje služby v oblasti vzdelávania a maloobchodu.

Úradníci sú bohatá komunita, ktorým realizujú obchodné transakcie v rámci priemyselného odvetvia. Úradníci sa "vyvinú" z Robotníkov. Okrem iného požadujú aj kvalitné služby v oblasti bezpečnosti a zdravotnej starostlivosti. Ich zamestnanie bude zvyčajne práca vo finančnom poradenstve, vedenie účtovníctva a obchodovanie na burze.

Aktivisti sú umelci, ktorí majú nízke príjmy (o niečo nižšie ako Robotníci) a zvyčajne sú fanúšikmi kultúrnych aktivít. Tiež sa skôr prikláňajú k liberálnemu pohľadu na svet. Aktivisti sa prirodzene sťahujú do ktoréhokoľvek mesta s dostupným bývaním, aj keď za určitých podmienok sa budú "vyvíjať" z Nemajetných. Požadujú dobré maloobchodné služby a primerané vzdelávacie služby. Aktivisti sú zamestnaní predovšetkým v odevných dielňach, v drevárenských spoločnostiach, a v skúmaní paranormálnych aktivít (napr. pristávacia plocha pre mimozemšťanov).

Robotníci pracujú v priemysle a majú podobné príjmy ako Aktivisti (aj keď sú o niečo viac lukratívni). Predstavujú typické prímestské rodiny s tradičnými hodnotami. Robotníkov zvyčajne priťahuje do mesta dostupné bývanie, ale za určitých okolností sa "vyvinú" z Nemajetných. Požadujú dobré služby v oblasti zdravotnej starostlivosti a bezpečnosti. Zamestnaní sú zvyčajne v odvetviach priemyslu, súkromného vyšetrovania, v rybárskych spoločnostiach, a na ropných plošinách.

Komunita Nemajetných je na križovatke medzi umeleckým a priemyselným svetom. Sú najnižšie na stupnici moci a bohatstva. Nemajetní nevyžadujú žiadne služby. V skutočnosti sú spokojní, keď majú dom a prácu. Na rozdiel od Aktivistov a Robotníkov, Nemajetní sa ťažšie priťahujú do mesta. Aby sa prisťahovali, hráč zvyčajne bude musieť vytvoriť oblasť so zameraním predovšetkým na zamestnanie a zábavu pre Nemajetných. Taktiež je možné získať Nemajetných z nezamestnaných Robotníkov a Aktivistov.


Ekonomika[upraviť | upraviť zdroj]

City Life má jednoduchú ekonomiku. Každá budova má náklady na infraštruktúru, ktoré hradí mesto vrátane fixných nákladov a nákladov, ktoré sa vzťahujú na počet zamestnancov ktorých budova vyžaduje. Budovy majú aj nepriame náklady produkovaním odpadu a spotrebovávaním energie. Budovy, ktoré predstavujú podniky tiež generujú príjem, ktorý je zdanený a platí sa späť mestu. Mesačný rozpočet pre mesto (t. j. pre hráča) sa vypočíta tak, že sa zo zdaniteľných príjmov odčítajú náklady na infraštruktúru pre každú budovu. Napríklad základná priemyselná budova má fixné náklady infraštruktúry 50$ a produkuje až 100$ v daniach z príjmu na pracovníka. Keď tam pracujú traja zamestnanci, čistý zisk pre mesto je 250$ za mesiac.

Avšak zisky z podnikania nemajú garantovanú pevnú úrokovú sadzbu. Napríklad stavba vegánskych reštaurácii v meste s nízkym počtom Módnych radikálov bude mať za následok menej než maximálny príjem. Týmto spôsobom hra nabáda hráča čiastočne rozvíjať bohatšie spoločenstvá, aby dosiahol väčšie, životaschopné podniky.

Energia a odpad sú v City Life tiež považované za druh príjmu. Výroba energie a spracovanie odpadu pre seba je lacnejšie ako nákup týchto služieb externe. Akýkoľvek prebytok energie môže byť predaný, rovnako ako môže byť predané spracovávanie odpadu. Napríklad elektráreň generuje 5100 bodov energie. Ak mesto používa iba 3100 energie, potom zostávajúcich 2000 energie sa bude predávať a je počítaný ako mesačný zisk. Mimochodom, toto robí elektráreň jeden z najlepších počiatočných zdrojov zisku pre mesto, pretože poskytuje prácu pre Robotníkov a zisky sú oveľa väčšie ako z iných priemyselných podnikov.

Rozšírenia[upraviť | upraviť zdroj]

World Edition[upraviť | upraviť zdroj]

Rozšírenie pre City Life, prezývané City Life: World Edition, bolo vydané dňa 30. decembra 2006 online a 15. januára 2007 v obchodoch. World Edition zahŕňa pamiatky po celom svete, vrátane Eiffelovej Veže a Sears Tower.
Ďalej zahŕňa:

  • Nástroj na tvorbu budov
  • 100 nových budov, čím sa ich celkový počet navýšil na 300.

City Life Deluxe[upraviť | upraviť zdroj]

30. decembra 2006 dostali registrovaní hráči e-mailovú reklamu na City Life Deluxe. Je k dispozícii na zakúpenie a stiahnutie z webovej stránky City Life, aj keď stránka neposkytuje detaily ohľadom aktualizácie World Edition.

2008 Edition[upraviť | upraviť zdroj]

30. augusta 2007, Monte Cristo a Focus oznámili pripravované druhé rozšírenie pre City Life nazvané City Life, 2008 Edition, hovoriac, že rozšírenie by malo obsahovať cca 60 nových budov, čím by ich celkový počet stúpol na 360, vrátane slávnych pamiatok, ako sú Katedrála svätého Pavla, Royal Opera House a pod. Nové scenáre, 10 nových máp, a aktualizovaná verzia editora vám umožnia importovať satelitné mapy, rovnako ako import z aplikácie, ako napríklad World Machine alebo GeoControl. Oficiálny dátum vydania pre rozšírenie bol 10. november 2007. 16. novembra 2007 bol dátum vydania presunutý na 23. novembra 2007. Hra bola konečne vydaná 15. februára 2008. Monte Cristo tiež potvrdil, že vytvorí City Life pre Nintendo DS.

DS[upraviť | upraviť zdroj]

7. augusta 2009 bola DS verzia vydaná v Európe.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku City Life (video game) na anglickej Wikipédii.