Clyde William Tombaugh

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Clyde William Tombaugh
Clyde William Tombaugh
americký astronóm

Narodenie 4. február 1906
Streator, Illinois, USA
Úmrtie 17. január 1997 (90 rokov)
Las Cruces, Nové Mexiko, USA

Clyde William Tombaugh (* 4. február 1906, Streator, Illinois, USA – † 17. január 1997, Las Cruces, Nové Mexiko) bol americký astronóm. V roku 1930 objavil trpasličiu planétu Pluto, v čase objavu považovanú za najvzdialenejšiu planétu slnečnej sústavy.

Narodil sa v roku 1906 v Streatore. Neskôr sa jeho rodina presťahovala do mesta Burdett v Kansase. Tombaugh sa stal farmárom v Kansase a na otcovej farme si z dostupných komponentov postavil ďalekohľad, 9-palcový reflektor. Pozoroval Mars a Jupiter a kresby svojich pozorovaní poslal na Lowell Observatory vo Flagstaffe v Arizone. Americký astronóm Percival Lowell, ktorý hľadal deviatu planétu slnečnej sústavy z neho urobil svojho pomocníka. Práve Tombaugh objavil teleso, ktoré Lowell márne hľadal. Nachádzalo sa len 6° od Lowellom vypočítanej polohy, ale napriek tomu bol jeho objav len šťastnou náhodou. Tombaugh pokračoval v hľadaní ďalších planét a z Lowellovho observatória postupne zmapoval 70 % viditeľnej oblohy. Hoci Pluto je jeho najznámejším objavom, Tombaugh objavil ešte množstvo ďalších astornomických objektov: jednu novu, jednu guľovú hviezdokopu, päť otvorených hviezdokôp, 4000 asteroidov a 29 548 galaxií.

V štyridsiatych rokoch pracoval vo výskume na pokusnej základni White Sands v Novom Mexiku, kde zdokonaľoval optický systém riadenia rakiet. V 50. rokoch sa zameral na hľadanie prirodzených satelitov Zeme a Mesiaca, ale toto hľadanie bolo neúspešné.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]