Clyde William Tombaugh

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Clyde William Tombaugh
americký astronóm, objaviteľ Pluta
americký astronóm, objaviteľ Pluta
Narodenie4. február 1906
Streator, Illinois, USA
Úmrtie17. január 1997 (90 rokov)
Las Cruces, Nové Mexiko, USA
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Clyde William Tombaugh

Clyde William Tombaugh (* 4. február 1906, Streator, Illinois, USA – † 17. január 1997, Las Cruces, Nové Mexiko, USA) bol americký astronóm. V roku 1930 objavil trpasličiu planétu Pluto, v čase objavu považovanú za najvzdialenejšiu planétu slnečnej sústavy.

Narodil sa v roku 1906 v Streatore. Neskôr sa jeho rodina presťahovala do mesta Burdett v Kansase. Tombaugh sa stal farmárom v Kansase a na otcovej farme si z dostupných komponentov postavil ďalekohľad, 9-palcový reflektor. Pozoroval Mars a Jupiter a kresby svojich pozorovaní poslal na Lowell Observatory vo Flagstaffe v Arizone. Americký astronóm Percival Lowell, ktorý hľadal deviatu planétu slnečnej sústavy z neho urobil svojho pomocníka. Práve Tombaugh objavil teleso, ktoré Lowell márne hľadal. Nachádzalo sa len 6° od Lowellom vypočítanej polohy, ale napriek tomu bol jeho objav len šťastnou náhodou. Tombaugh pokračoval v hľadaní ďalších planét a z Lowellovho observatória postupne zmapoval 70 % viditeľnej oblohy. Hoci Pluto je jeho najznámejším objavom, Tombaugh objavil ešte množstvo ďalších astronomických objektov: jednu novu, jednu guľovú hviezdokopu, päť otvorených hviezdokôp, 4000 asteroidov a 29 548 galaxií.

V štyridsiatych rokoch pracoval vo výskume na pokusnej základni White Sands v Novom Mexiku, kde zdokonaľoval optický systém riadenia rakiet. V 50. rokoch sa zameral na hľadanie prirodzených satelitov Zeme a Mesiaca, ale toto hľadanie bolo neúspešné.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]