Ctibor Blattný

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ctibor Blattný (* 8. september 1897, Česká Skalice – † 15. december 1978, Praha) bol významný český botanik, fytopatológ, doktor prírodných vied, akademik a entomológ.

Otec Ctibora Blattného bol vášnivý prírodovedec, a preto aj rodinné prostredie predurčilo jeho ďalší život. Už veľmi skoro po ukončení svojich štúdií na Vysoké škole zemědělské a Lesního inženýrství v Prahe zistil prvý významný objav – podarilo sa mu odhaliť pôvodcu chmeľovej choroby (Peronospóra chmeľová) a nájsť proti nemu účinnú ochranu. V rokoch 19471951 pracoval ako vedúci vedecký pracovník Výzkumného ústavu chmelařského v Žatci, potom v oddelení fytopatológie biologického ústavu ČSAV v Prahe. Ústav experimentální botaniky ČSAV v Prahe viedol v rokoch 19621968 a stal sa profesorom na Vysoké škole zemědělské v Prahe v roku 1967.

Zaoberal sa hlavne štúdiom vírusových chorôb hospodársky významných rastlín, hlavne zemiakov, chmeľu a vínnej révy.

V roku 1955 bol menovaný členom a korešpondentom ČSAV a o 5 rokov neskôr akademikom. Ctibor Blattný bol uznávaným propagátorom botaniky. Hovorilo sa o ňom, že bol posledným českým encyklopedistom – polyhistorom.

Ctibor Blattný zomrel v roku 1978 v Prahe.