Dánska cirkev

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Katedrála v Kodani

Dánska cirkev (po dánsky: Folkekirken) je luteránska štátna cirkev Dánskeho kráľovstva. Dánska cirkev pôdobí aj v Grónsku. V Dánsku aj Grónsku je najväčšou cirkvou. V roku 2011 mala 4 469 109 a v roku 2014 sa ku nej hlásilo 78,4 % dánov. V roku 2007 sa na Faerských ostrovoch od nej oddelila samostatná Faerská cirkev.

Dánska cirkev sa hlási k odkazu Martina Luthera a luteránskej reformácie. Za prameň viery považuje Bibliu a za jej správne vysvetlenie Symbolické knihy. Pri bohoslužbe duchovný používajú ornát alebo albu so štólou. Interiér kostolov a bohoslužby sú podobné rímskokatolíckym. Dánska cirkev ss delí na 11 diecéz.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Počas reformácie kráľ Kristián III. prijal luteránstvo, nechal uväzniť katolíckych biskupov na ktorých miesta nastúpili superintendenti ktorý sa zakrátko tiež začali nazývať biskupmi. Bohoslužby sa začali slúžiť v dánčine. Katolíkom, mníchom aj jezuitom bol zakázaný v krajine zakázaný pod trestom smrti. Až ústava z roku 1849 zmiernila kráľov dohľad nad cirkvou a umožnila náboženskú slobodu. Od roku 1947 Dánska cirkev svätí ženy za kňazky a od roku 1995 aj za biskupky.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Dánská národní církev na českej Wikipédii.