Daniil Leonidovič Andrejev

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Daniil Leonidovič Andrejev
ruský spisovateľ, básnik a mystik
Daniil Leonidovič Andrejev
Osobné informácie
Narodenie2. november 1906
 Berlín, Prusko (dnešné Nemecko)
Úmrtie30. marec 1959 (52 rokov)
 Moskva, ZSSR (dnešné Rusko)
Vzťahyotec: Leonid Andrejev
krstný otec: Maxim Gorkij
Odkazy
Spolupracuj na CommonsDaniil Leonidovič Andrejev
(multimediálne súbory na commons)

Daniil Leonidovič Andrejev, rus. Даниил Леонидович Андреев (* 2. november 1906, Berlín – † 30. marec 1959, Moskva) bol ruský spisovateľ, básnik a mystik rusko-ukrajinského pôvodu.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Daniil Andrejev bol synom Leonida Andrejeva, významného ruského spisovateľa, a Alexandry Veligorskoy, pra-neter slávneho ukrajinského básnika, dramatika, filozofa, humanista a maliara Tarasa Ševčenka, jeho krstným otcom bol Maxim Gorkij. Jeho otec žil vo Fínsku, po dobu Ruskej revolúcie sa vrátil do Ruska, avšak po jej skončení odišiel späť do Fínska, svojho syna nechal v opatere sestry svojej manželky (jeho manželka zomrela pri pôrode) v Rusku. Na rozdiel od väčšiny vtedajšej ruskej inteligencie bol Daniil Andrejev vychovávaný veľmi nábožensky.

Začal písať už v detstve, a to ako poéziu, tak prózu. Ukončil strednú školu, avšak na vysokú školu nebol prijatý, lebo nemal proletársky pôvod. Živil sa teda ako grafik a výtvarný umelec, vo voľnom čase stále písal.

V roku 1942 bol naverbovaný do Červenej armády, avšak bol v civilnej službe, v priebehu bitky pri Leningrade sa podieľal na preprave zásob cez Ladožské jazero. Po druhej svetovej vojne sa vrátil do civilného života, ale v auguste 1947 bol odsúdený k 25 rokom väzenia za údajnú protisovietsku propagandu a prípravy vraždy J. V. Stalina. Vo väznici roku 1954 utrpel srdcový záchvat, prvú predzvesť onemocnenia srdca, ktoré nakoniec viedlo k jeho smrti.

Medzi rokmi 1947 a 1957 bol uväznený vo Vladimíre, kde mal prvé mystické vízie a kde začal písať svoje hlavné dielo, Ruža sveta, ktoré napokon vydal v samizdate v ZSSR. Oficiálne bola v Rusku vydaná až v roku 1991, v Česku až v roku 1996.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Všetky literárne práce, ktoré Andrejev napísal pred rokom 1948, vrátane románu Pútnici noci (rus. Странники ночи), opisujúceho autorovu duchovnú opozíciu voči ateizmu a sovietskemu režimu, boli zničené štátnymi inštitúciami ako „protisovietska literatúra“. Vo väzení ale Andrejev niektoré svoje staré básne napísal znovu, z Pútnikov noci však napísal len pár stránok. Niekoľko básní bolo tiež zachránených jeho priateľmi, vrátane jeho prvej básne, ktorú napísal v ôsmich rokoch.

Jeho hlavným dielom je mystický spis Ruže sveta (po rusky Роза Мира), detailne popisujúci mnoho vrstiev duchovných svetov, obklopujúcich svet.

Mimo Ruže sveta napísal rozsiahle básne Železné tajomstvo (po rusky Железная мистерия, publikované 1990), Ruskí bohovia (Русские боги, v plnom znení publikované 1995) a ďalšie diela.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Daniil Andrejev na českej Wikipédii.