Dario Fo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Dario Fo
taliansky dramatik, divadelný režisér, skladateľ
taliansky dramatik, divadelný režisér, skladateľ
Narodenie 24. marec 1926 (90 rokov)
San Giano, Taliansko
Podpis Dario Fo, podpis (z wikidata)
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Dario Fo
Nositeľ Nobelovej ceny

Dario Fo (* 24. marec 1926, San Giano, Taliansko) je taliansky dramatik, divadelný režisér, skladateľ a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1997). Používal metódy komédie dell´arte a úzko spolupracoval so svojou manželkou Francou Rame.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Dario Fo sa narodil v Leggiuno-Sangiano. Jeho otec Felice pracoval ako prednosta stanice, kvôli čomu sa rodina často sťahovala. Bol tiež amatérskym hercom a socialistom.

V roku 1940 Dario odišiel študovať architektúru do Milána, ale jeho štúdia prerušila 2. svetová vojna, v ktorej bola jeho rodina aktívne zapojená v protifašistickom odboji. Ku koncu vojny bol povolaný do armády, ale utiekol a po zvyšok vojny sa skrýval.

Po vojne pokračoval v štúdiu v Miláne a začal pôsobiť v hnutí piccoli teatri, kde uvádzal improvizované monológy. V roku 1950 začal pracovať v divadelnej spoločnosti Franca Parentiho a napokon zanechal prácu asistenta architekta a divadlu sa venoval naplno.

V roku 1951 sa stretol s Francou Rame pri spolupráci na produkcii revue Sette giorni a Milano. Nasledovali zásnuby. V tom istom roku bol pozvaný tvoriť rozhlasovú reláciu Cocorico. Napísal 18 satirických monológov, ktorých základ tvorili biblické príbehy spracované ako politická satira. Pohoršené autority reláciu zrušili.

V roku 1953 napísal a režíroval satirickú hru Il dito nell´occhio. Napriek pozitívnym ohlasom verejnosti bola hra vládnymi a cirkevnými autoritami cenzurovaná a divadelná spoločnosť mala problém nájsť divadlo, ktoré by ju uviedlo.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]