Diaľnica A6 (Rakúsko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Diaľnica A6 (Rakúsko)
Diaľnica A6 (Rakúsko)
E58-AT.svg


Mapa
Karte A6 AT.svg
 v prevádzke      
Základné údaje
Správca: ASFiNAG 
Výstavba: 2004-2007 
Celková dĺžka: 22 km 
  z toho v prevádzke: 22 km

Spolková krajina:

Burgenland, Dolné Rakúsko 
Výjazdy Výjazd (mimoúrovňové kríženie na diaľnici) 3 (v prevádzke) 
Diaľničné križovatky Diaľničná križovatka 1 (v prevádzke) 
A6 pri Kittsee
A6 pri Kittsee 

Diaľnica A6 (nem. Autobahn A6, Nordostautobahn, doslovne Severovýchodná diaľnica) je 22 kilometrov dlhá rakúska diaľnica, ktorá spája diaľnicu A4 pri obci Bruckneudorf so slovenskou štátnou hranicou pri Kittsee. Diaľnica prechádza spolkovými krajinami Dolné Rakúsko a Burgenland a nahradila dovtedy používané spolkové cesty 9 a 50. Cesta je súčasťou európskej cesty 58 a na slovenskej strane na ňu nadväzuje diaľnica D4 smerujúca do Bratislavy.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Prvotné plány na výstavbu A6 vznikli v roku 1995. Ďalej nasledovali mesiace príprav a posudzovania jednotlivých variantov. Definitívne trasovanie a kompletný projekt boli schválené v marci 2003. Výstavba sa začala 26. novembra 2004 a slávnostné otvorenie sa uskutočnilo 19. novembra 2007. Výstavba diaľnice si vyžiadala investíciu v celkovej výške 146 miliónov eur.

Súčasťou diaľnice je hraničný priechod Jarovce/Kittsee kde sa do roku 2008 vykonávala pasová (do roku 2004 aj colná) kontrola. V súčasnosti sa v týchto priestoroch nachádza už len rozľahlé parkovisko s občerstvením, zmenárňou a predajňou diaľničných známok a palubných jednotiek pre elektronické mýto.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]