Dicraeosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dicraeosaurus
Dicraeosaurus Berlin.jpg
Kostra dikreosaura v Museum für Naturkunde.
Vedecká klasifikácia
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Dicraeosaurus bol dlhokrký bylinožravý dinosaurus, pomerne malý štíhly sauropód trochu podobný rodu Diplodocus, ale reprezentujúci osobitnú čeľaď Dicraeosauridae. Dicraeosaurus sa vyskytoval pred 145 až 155 miliónmi rokov, nájdený bol v Tanzánii.

Stavba tela[upraviť | upraviť zdroj]

Podobne ako iné sauropódy, aj dikreosaurus chodil po všetkých štyroch končatinách a disponoval dlhým krkom i chvostom. Krk zástupcov tohto rodu bol však v pomere k telu kratší než pri rode Diplodocus, pričom tŕne stavcov mal dikreosaurus značne predĺžené. Za života zvieraťa sa na ne pravdepodobne upínala kožená plachta, slúžiaca na zbavovanie sa nadbytočného tepla, či v prípade pestrého sfarbenia u samcov i na upútavanie pozornosti samíc. Predné končatiny zástupcov tohto rodu boli krátke, podobne ako u diplodoka, čo bola adaptácia na spásanie nízkej vegetácie. Malý vzrast dikreosaura naznačuje, že obýval pralesy.

Druhy[upraviť | upraviť zdroj]

Rod Dicraeosaurus je známy z dvoch druhov – D. hansemanni a D. sattleri. Zástupcovia jedného dorastali do väčších rozmerov (pri dĺžke 13 m a váhe 2 až 3 tony), kým ich sesterský, o niečo mladší druh mal len okolo 8 až 9 m. Zároveň javil znaky neskoršieho argentínskeho rodu Amargasaurus, ktorému pravdepodobne evolučne predchádzal. Oba druhy rodu Dicraeosaurus sú známe z dvoch neúplných kostier a celkovo pozostatkov asi 12 jedincov.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]