Diskusia:Juraj Herz

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

jasne a deportovali ho protoze byl slovak, ze ano. alespon u lidi, ktere slovaci chteli zavrazdit pro jejich neslovensky puvod by jste mohli psat slovo zid, to totiz neni urazka. na rozdil od clanku formulovanych jako ten vas.

  • Holokaust, si si istý, tým nežidovským pôvodom? Ja nie. --Bubamara 07:39, 19 január 2006 (UTC)

Aky je to slovensko-židovský pôvod?--Lucivjansky 18:12, 19 január 2006 (UTC)

STANOVISKO!!! Neviem, ale inak sa to nedá nazvať – NEHORÁZNOSŤ!!! Ohradzujem sa, aby boli uvádzané takéto informácie Juraj Herz (* 4. september 1934, Kežmarok) je režisér a herec židovského pôvodu....

Herz pochádzal zo židovskej rodiny, ktorá ako mnohé iné v Kežmarku počas 2. svetovej vojny formálne konvertovala a dala sa pokrstiť evanjelickým farárom, aby predišla deportáciám. Samotný Herz bol pokrstený roku 1943.

a vytvorená kategória Kategória:Filmoví režiséri židovského pôvodu

Predpokladám, že slovenský nacionalizmus, ľudáctvo, antisemitizmus i klérofašizmus je už minulosťou, na ktorú treba skôr zabudnúť, ako ju v akejkoľvek podobe oživovať. Odporúčam aby si tvorcovia takýchto formulácii a kategórii preštudovali Všeobecnú deklaráciu ľudských práv, Ústava Slovenskej republiky i Zákon č. 460/1992 Zb. Predpokladám, že tu nikto nechce do sk wiki zaviesť kádrovačky, typu, evanjelik, katolík, žid, ateista, komunista, Štébak, či NA SLOVENSKU JE TO TAK... Ak však nedôjde k náprave, som rozhodnutý sa obrátiť so svojim stanoviskom na príslišné miesta v SR. Pochopiteľne som si celé skopíroval, ak by došlo k zmazaniu, alebo k pozmeneniu obsahu mojho stanoviska. --Fragile skin (diskusia) 10:42, 8. apríl 2013 (UTC)

Židia a evanjelická cirkev v Kežmarku / Nora Baráthová. --–Bubamara 10:56, 8. apríl 2013 (UTC)
Nemyslím, že Fragile skin spochybňoval pravdivosť údajov, skôr mám pocit, že nesúhlasí s tým, aby sa uvádzal u osôb ich (židovský) pôvod.
Osobne si nemyslím, že na históriu sa má zabudnúť - to je podľa mňa to najhoršie riešenie. Ďalej si myslím, že uvádzanie, či niekto bol, alebo nebol evidovaný či už ako agent ŠTB, alebo ako nepriateľská osoba je encyklopedické a malo by to byť uverejnené. Taktiež v mnohých prípadoch je dôležité a správne uvádzať aj náboženskú príslušnosť. Bežne sa tu uvádza aj národnosť, resp. štátna príslušnosť. Aj keď je to niekedy zložité a niekedy to vedie k (búrlivým) diskusiám (klasickým príkladom je slovenský, uhorský, maďarský pri osobách z dejín Uhorska). Pokiaľ máš pocit, že niečo je nesprávne, alebo porušuje dobré mravy, tak v prípade, že sa jedná o jednotlivosť - tak ju oprav, ideálne aj s uvedením zdroja. Ak sa jedná o "systémový" problém, tak sa to snaž vecne prediskutovať v Krčme.--LacoR (diskusia) 11:29, 8. apríl 2013 (UTC)

Neviem čo je zle na tej formulácii, podľa mňa je najideálnejšia, pretože Juraj Herz sa narodil na Slovensku, žije v Česku, ale ani jeden z týchto dvoch národov si ho ako výnimočnú osobnosť nemôže "privlastniť", pretože z etnického hľadiska má židovský pôvod, práve tajenie tejto informácie by bolo v rozpore s dobrými mravmi. Kategóriu som vytvoril ja a mienim ju dopĺňať (rovnako tak v prípade iných etník), v tejto diskusii ste ma povzbudili, preto ma vaša terajšia reakcia prekvapila, až vyľakala, nerád by som mal opletačky s príslušnými miestami, ktoré spomínate. Sám mám k Židom hlbšie sympatie, rok som žil v Izraeli a mal som tam aj kolegov, ktorí do krajiny prišli s istými predsudkami, ktoré však veľmi rýchlo po spoznaní tamojších obyvateľov stratili. Pretože predsudky vždy vyplývajú z neznalosti, väčšina ľudí s nimi vôbec nie je zlá. Ak sa dozvedia vďaka kategórii, koľko osobnosti, ktoré obdivujú - má židovský pôvod, svoj postoj nevyhnutne zmenia. A stanovisko neonacistických primitívov nás zaujímať nemusí, oni majú svoje zoznamy, v ktorých je v podstate každá osobnosť, ktorá má iný názor než oni.--Kelovy (diskusia) 14:55, 8. apríl 2013 (UTC)

Fragile skin, k Tvojej vete Ak však nedôjde k náprave, som rozhodnutý sa obrátiť so svojim stanoviskom na príslišné miesta v SR. -> plati Wikipédia:Žiadne právne hrozby. --Wookie (diskusia) 15:33, 8. apríl 2013 (UTC)
Tiež nedivím dôvod na kategórie Židovskí ..... Tiež nemáme kategórie katolícki, evanjelickí, budhistickí, ... pokiaľ to nie sú duchovní rovnako ako kategórie homosexuálni či bisexuálni ... Myslím si, že svetonázor a sexuálna orientácia je súkromná vec každého človeka, preto takéto kategórie nepovažujem za vhodné. Okrem toho žid a Žid je rozdiel. Okrem toho čo je to židovský pôvod? Etnikum či náboženstvo? --Lalina (diskusia) 17:31, 8. apríl 2013 (UTC)
Pôvod je etnikum. --Kelovy (diskusia) 17:33, 8. apríl 2013 (UTC)
To nie je až také isté, lebo žid a Žid nie je vždy to isté. --Lalina (diskusia) 17:58, 8. apríl 2013 (UTC)
To je pravda. Napríklad Marylin Monroe pred svadbou s Arthurom Millerom konvertovala na judaizmus - ale z etnického hľadiska nie je Židovka, preto som jej túto kategóriu ani nedal. --Kelovy (diskusia) 18:02, 8. apríl 2013 (UTC)
Ale to je ten problém podľa mňa - máme kategórie podľa štátu, nie podľa etnika. --Lalina (diskusia) 18:10, 8. apríl 2013 (UTC)
Nie, máme obe: Kategória:Osobnosti podľa štátu a Kategória:Osobnosti podľa pôvodu --Kelovy (diskusia) 18:23, 8. apríl 2013 (UTC)
Toto je zbytočná diskusia, tie kategórie sú v poriadku bez ohľadu na to, čo si do toho kto "domýšľa". Stačí pozrieť na iné wiki. A je ich vždy lepšie mať viac ako menej. Mz (diskusia) 18:56, 8. apríl 2013 (UTC)
Zbytočné sú (možno) iné diskusie. Označovanie podľa pôvodu je problematické a v prípade Židov/židov to platí dvojnásobne. --Lalina (diskusia) 19:42, 8. apríl 2013 (UTC)
A z akého presne dôvodu je to problematické? Pripomínam, že sa bavíme o etnikách (veľké Ž) a o prípadoch doložených nezávislými zdrojmi (ako je tento). Mz (diskusia) 20:09, 8. apríl 2013 (UTC)