Diskusia:Vzdušné sily Slovenskej republiky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Su-25[upraviť zdroj]

Pokiaľ viem tak Slovenské vz. sily nemajú ani jedno Su-25. Všetky boli buď vyradené, dané do múzea alebo predané Arménsku [1].

    • Su-25 neboli ani zakonzervované. [2] Momentálne nedisponujeme ani jedným funkčným lietadlom Su-25 alebo Su-22, ktoré boli taktiež v našej výzbroji po rozpade federácie. Disponujeme 10 MiG-29AS, 2 MiG-29UBS a uložených je 8 MiG-29A a 1 MiG-29UB + 16 MiG-21F Fishbed. Uložené MiG-29 A/UB sú letu/bojaschopné, ale kvôli nedostatkom financií na ich údržbu sú uložené a vzlietnu v prípade mimoriadnej situácie ako je vojna, Fishbedy detto.

Mi-24[upraviť zdroj]

Podľa článku [3] vrtuľníky MI-24 vo vzdušných silách končia. Adrian@diskprís 12:25, 22. február 2011 (UTC)

Je správne "bitevné" alebo bojové vrtuľníky? Je to v infoboxe...
bojové--Vgt 13:01, 22. február 2011 (UTC)

Nové vrtuľníky[upraviť zdroj]

Zdravim, nevie nahodou niekto aky typ novych cvicnych vrtulnikov zacali pouzivat nase Vzdusne sily na Presovskej zakladni?Ide o nejaky maly lahky vrtulnik, ktory sa podoba AK1-3 a ktory ma nahradit Mil Mi-2, ale zatial sa o tom neda nic blizsie zistit.Bolo to raz aj v spravach na Markize, reportaz s pilotkou ktora na nich lieta....nevie nikto nic blizsie?? --Jagermeister 17:55, 16. júl 2011 (UTC)

Krajina pôvodu strojov[upraviť zdroj]

Ako autor myslel krajinu pôvodu? Ako výrobcu alebo ako druhú krajinu, ktorá stroje Slovenskému letectvu dodala, od ktorej letectvo stroje zdedilo?--Pelex (diskusia) 07:49, 18. máj 2013 (UTC)

Objednané stroje v tabuľke[upraviť zdroj]

Neviem prečo tu dávate do tej tabuľky "lietadlový park" tie UH-60 Black Hawk a Spartany ako keby už boli zaradené do výzbroje a niekto na nich lietal. To, že sú objednané ešte predsa nič neznanemná. Podľa mňa ich letectvo nevlastní ani na papieri. Nie sú tam zaradené ani Grippeny, lebo tu fyzicky zatiaľ jednoducho nie sú.--Pelex (diskusia) 09:25, 1. máj 2015 (UTC)

Netreba z toho robiť veľkú vedu podľa mňa, veď toto nie je letecký register ale encyklopédia. A celý článok má pre verejnosť iba informačný charakter takisto ako aj všetky články na wikipédii.--Andrej-airliner (diskusia) 11:25, 1. máj 2015 (UTC)
Áno, ale aj v encyklopédii by sa informácie mali blížiť pravde, a nie len ledabole nazbieraných čriepkom.--Pelex (diskusia) 10:10, 7. máj 2015 (UTC)
V tabluľke je napísané, že objednané, nestačí? Chýba tam len zdroj. :-)--Jetam2 (diskusia) 16:22, 7. máj 2015 (UTC)
Niečo som odstránila, keďže Wikipédia:Čo Wikipédia nie je#Wikipédia nie je krištáľová guľa. Sekcia Novšia história (2004 – súčasnosť) posledný odsek je na úpravu. Čo by keby. --–Bubamaradisk. 17:54, 7. máj 2015 (UTC)
Nebolo by lepšie mať novú tabuľku kde by boli uvedené objednané kusy? Takto strácame informácie, ktoré sú odzrojované/ozdrojovateľné. Síce sa týkajú budúcnosti, ale nie sú veštenie pokiaľ boli zmluvy podpísané.--Jetam2 (diskusia) 18:07, 7. máj 2015 (UTC)
Zdravím vás, chcel by som navrhnúť niekomu z redaktorov, ktorý má takú možnosť, či by nemohol zamknúť článok iba pre registrovaných používateľov wikipédie. Navrhujem to na základe predošlých skúseností, keďže už zopár rokov sledujem okrem iných aj tento článok a zvyčajne neregistrovaní používatelia (IP adresy) článok zapĺňajú často neoverenými informáciami hlavne čo sa týka o počte lietadiel vzdušných síl a potom vzniká spomínané "keby bolo keby, by..." a pod. V rámci voľného času, ktorého však nie je veľa, by som sa mohol niekedy pustiť do úpravy, aby vznikol kvalitnejší článok (viď, napríklad aký majú české vzdušné sily https://cs.wikipedia.org/wiki/Vzdu%C5%A1n%C3%A9_s%C3%ADly_A%C4%8CR). Kľudne sa môže niekto pridať. Zaujímam sa o danú problematiku a poznám aj spoľahlivé zdroje z tejto oblasti, avšak odtiaľ potiaľ... všetko zverejniť v rámci pravidiel verejnej encyklopédie. --Andrej-airliner (diskusia) 08:26, 8. máj 2015 (UTC)

Black Hawky[upraviť zdroj]

Nerozumiem vyradeniu Black Hawkov z tabuľky lietadlového parku. Už predsa preleteli do Prešova, nie?--Jetam2 (diskusia) 15:43, 27. jún 2017 (UTC)

Prileteli, ale nie sú ešte vo výzbroji VzS OS SR. Dokazuje to aj v úvode tento článok, že ešte len budú súčasťou výzbroje.--Andrej-airliner (diskusia) 15:55, 27. jún 2017 (UTC)
Kedy sa teda stanú?--Jetam2 (diskusia) 16:06, 27. jún 2017 (UTC)
6. júla sa má uskutočniť odovzdanie do výzbroje, aj keď ťažko povedať či je možné už hovoriť o nejakej bojaschopnosti dvojice Black Hawkov, ale každopádne odvtedy majú byť vo výzbroji VzS OS SR. Skôr by som navrhol na istý čas zamknúť tento článok iba pre registrovaných užívateľov, lebo teraz sa tu budú príležitostní odborníci hromadiť ako počas MS v hokeji.--Andrej-airliner (diskusia) 16:14, 27. jún 2017 (UTC)
Sorry, som ti zrovna odpisoval. Nemyslel som nutne dátum, ale skôr akým aktom. Čakáme teda na slávnostné odovzdanie (nielen Black Hawkov)? Nie som proti zamknutiu, ale nezdá sa mi to zas až tak nutné. Inak aj ty občas dodáš referenciu v ktorej informácie pridané do článku nie sú.--Jetam2 (diskusia) 16:20, 27. jún 2017 (UTC)
Po slávnostnom odovzdaní môžu byť Black Hawky (a ostatné objednané stroje) považované ako súčasť výzbroje a potom byť aj v tabuľke lietadlového parku - ak si dobre pamätám, podobne to bolo aj po zmodernizovaní 12 MiG-29 pred cca 10 rokmi. Netvrdím, že súčasný počet MiGov-29 a L-39 v službe je v tabuľke na 100% správny, ale aspoň sa blíži k pravde. Ak začne vandalizmus v článku a niektorý z registrovaných si toho všimne, nech napíše tomu, ktorý môže zamknúť článok. Nemyslím, že každý neregistrovaný sem chodí robiť bordel, ale potom, čo médiá vypustili info o prílete dvojice Black Hawkov, tak antiamericky alebo prorusky (proslovansky) naladení jedinci si v diskusiách začali púšťať svoje emócie na povrch, o dokonalosti ruskej techniky, imperializme (a podobné dookola sa opakujúce kecy), a niektorí môžu prísť aj sem. Áno aj ja občas dám zlé referencie buď tým, že ponechám pôvodnú (neprečítam si zdrojový článok) alebo neúmyselne.--Andrej-airliner (diskusia) 16:35, 27. jún 2017 (UTC)
Okay, počkáme teda po odovzdaní. Článok mám medzi sledovanými a keby som zazrel nejaké vandalizmy tak zasahujem. Ale príde mi, že väčšinou sú to dobre mienené úpravy.--Jetam2 (diskusia) 17:29, 27. jún 2017 (UTC)
Našťastie je väčšina dobre myslených, akurát, že po niektorých treba opravovať viac preklepov, ale super, čím viac redaktorov to bude sledovať aj upravovať, tým lepšie.--Andrej-airliner (diskusia) 18:04, 27. jún 2017 (UTC)

Súčasný stav (23.10.2017)[upraviť zdroj]

  • forum.valka.cz nie je niektorými redaktormi považované za hodnoverný zdroj
  • treba popracovať nad formátom referencií, najmä tých online - existuje napr. takýto tool wikicitator, uľahčuje to robotu.

--Pelex (diskusia) 08:39, 23. október 2017 (UTC)