Diskusia k portálu:Vatikán

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Portál Vatikán   Kategória Vatikán   Článok Vatikán    
HS Plan.svg
Diskusia k Vatikánskemu portálu
Vitajte na diskusnej stránke k portálu Vatikán!
Ak máte nejaké návrhy, vylepšenia, dotazy, pripomienky atď. k Vatikánskemu portálu, môžte ich napísať sem. Môžete takisto kontaktovať niektorého zo správcov alebo údržbárov portálu uvedených nižšie.
Táto stránka (Diskusia k portálu:Vatikán) slúži len na diskusiu, týkajúcu sa celého portálu. Ak chcete diskutovať o jeho konkrétnyh častiach, môže využiť niektorú z podstránok:
HSSamarbete.svg
Správcovia portálu

Portál vytvoril dňa 08. apríla 2016 redaktor MDsmajlik.


Správcovia:

--MDsmajlik (diskusia; príspevky) (od 08.04. 2016)

Údržbári:

--TomášP (od 11. 04. 2016)
--Zajano ( od 1. 6. 2016)

Ak sa chceš aj TY starať o tento portál, pridaj svoje meno. Potom sa spýtaj správcov portálu (prípadne v Kaviarni), čo treba robiť.


Pridať novú tému

Vymazať vyrovnávaciu pamäť servera pre túto stránku
(aby sa na stránke zobrazili aktuálne zmeny)

Portál:Vatikán[upraviť kód]

Diskusia prenesená z Diskusia s redaktorom:TomášPolonec#Portál:Vatikán

Ahoj, TomášPolonec! Možno by som mal záujem vytvoriť Portál:Vatikán. Ešte to nie je úplne isté, no chcel by si prípadne do toho ísť so mnou? :) --MDsmajlik (diskusia; príspevky) 15:27, 8. apríl 2016 (UTC)

Súhlasím, nemám nič proti. Dúfam, že ak vznikne, neskončí ako mnoho ďalších portálov, ktoré sú neaktívne a neaktualizované celé roky. :D --TomášP 16:38, 8. apríl 2016 (UTC)
Ahoj, TomášPolonec! Portál:Vatikán je viac-menej hotový. Ak chceš byť správcom alebo údržbárom, pridaj svoje meno. Ešte je na ňom treba spraviť tieto činnosti:
 1. Doplniť časť Portál:Vatikán/Redaktorská práca (v tomto sa nevyznám až tak, prosím, pokiaľ vieš, doplň všetko potrebné).
 2. Doplniť časť Portál:Vatikán/Denné udalosti. Asi poprosíme nejakého bota, aby automaticky vytvoril stránky všetkých dní (potom do nich doplníme udalosti a aj keby niektoré boli prázdne, musí ich byť všetkých 366!!!)
 3. Vygenerovať index (o tomto nemám absolútne žiadne potuchy. Nevedel by si mi poradiť, čo treba spraviť. Možno to urobí takisto bot, no ako treba urobiť Kategorizáciu - ako pri iných portáloch - a podobne...)
Ďakujem! :) --MDsmajlik (diskusia; príspevky) 13:27, 9. apríl 2016 (UTC)
@MDsmajlik:Ahoj!
 • Redaktorskú prácu si dobre spravil, doplníme nejaké články potom.
 • Denné udalosti môže vytvoriť bot, to by možno mohol spraviť Teslaton so svojim botom. A tie konkrétne udalosti už nejako časom doplníme, čo nás napadne atď.
 • Indexovanie, keďže to nie je až taký veľký portál s veľkým množstvom článkov, bude vhodnejšie spraviť cez skrytú kategóriu Kategória:Portál:Vatikán/Zapojené články, pozri aj tu a túto napĺňať cez infoboxy. Ak by sme totiž chceli takýto nejaký index, potrebovali by sme spraviť zoznam kategórií (napr. takto) a bolo by treba napísať Ra1novi, ktorý by to botom aktualizoval každý mesiac. Nie je to však potrebné, keďže máš portál, ak zapojíme články o všetkých pápežoch, bude mať maximálne tak 300 článkov, čiže na každé písmeno abecedy pripadne v priemere 12 článkov a nemyslím si, že by nejako extra pribudli.
 • Keď už si spravil ten odporúčaný článok a obrázok: napadlo ma, či by nebolo vhodnejšie vybrať dajme tomu 53 (prípadne 12) obrázkov a článkov na každý týždeň (alebo mesiac) v roku. Jeden obrázok a článok by sa zobrazoval celý týždeň (alebo mesiac) a potom by sa opäť na týždeň (mesiac) zmenil. Čo sa týka tých odporúčaných článkov, našiel som tieto, pozri, čo si o nich myslíš, či by sa dali doplniť (viem, že sú niektoré z nich kratšie, no to by nemalo vadiť pre začínajúci portál :D):
--TomášP 12:50, 11. apríl 2016 (UTC)
Ahoj, TomášPolonec!
 • Ohľadne Denných udalostí môžem teda kontaktovať Teslatona (resp. TeslaBota).
 • Tomu indexovaniu stále akosi nerozumiem, nevyznám sa až tak v technike :D. Kebyže teda vytvoríme skrytú kategóriu Kategória:Portál:Vatikán/Zapojené články, a zaradíme do nej len jednu kategóriu - Kategória:Vatikán - fungovalo by to :D? Pokiaľ áno, je v nej všetko potrebné.
 • Podľa mňa je vhodnejšie dať stále odporúčané články a obrázky a na portál náhodný výber (pomocou šablóny Rand), lebo odpadajú starosti s dopĺňaním po týždňoch či mesiacoch a kvalitné články môžeme ukazovať stále, nie len v určitej dobe (týždeň, mesiac). Ale určite ich bude viac, tých 5 je len na začiatok :).
 • Plus, ďakujem za pomoc s portálom a za to, že si sa stal údržbárom :)
Maj sa dobre! --MDsmajlik (diskusia; príspevky) 14:33, 11. apríl 2016 (UTC)

Teraz mi napadol ešte jeden nápad (myslím že dobrý) :D. [[Portál:Vatikán/Denné udalosti/{{CURRENTMONTH}} {{CURRENTDAY}}]] som nahradil [[Portál:Vatikán/Denné udalosti#{{CURRENTMONTH}} {{CURRENTDAY}}]]. Takže nemusíme vytvárať 366 stránok, ale len jednu stránku s 366 sekciami :D. --MDsmajlik (diskusia; príspevky) 14:46, 11. apríl 2016 (UTC)

@MDsmajlik: V takom prípade ale ešte musíš domyslieť, ako z tej slížovej stránky s 366 sekciami vybrať aktuálnu a vložiť jej obsah do slotu v portáli. Z prostej stránky, štruktúrovanej len nadpismi to štandardnými prostriedkami wiki (pokiaľ mi je známe) nespravíš, musela by to byť dlhá šablóna s vetvením podľa hodnoty parametra. --Teslaton (diskusia) 15:23, 11. apríl 2016 (UTC)
@Teslaton: Všimol som si, že to plánovaným [[Portál:Vatikán/Denné udalosti#{{CURRENTMONTH}} {{CURRENTDAY2}}]] nejde. Zobrazuje sa celá stránka Portál:Vatikán/Denné udalosti. :( Nevieš, ako to spraviť? Prinajhoršom by sme založili tých 366 stránok, no podľa mňa je lepšie založiť len jednu. :) --MDsmajlik (diskusia; príspevky) 15:29, 11. apríl 2016 (UTC)
Sú dve možnosti:
 • implementovať ju ako šablónu, ktorá bude mať každú sekciu obalenú podmienkou, za ktorej sa zobrazí resp. transcludne
 • dtto., akurát z využitím mechanizmu Selective transclusion. Mechanizmus bohužiaľ rovnako vyžaduje špecifický markup vo vkladanej stránke, nedá sa transcludovať len podľa nadpisov sekcií.
Či je to vhodná cesta ale závisí aj od rozsahu sekcií, jednotlivá wikistránka by nemala mať viac než rádovo ~100 kB, potom už spôsobuje rôzne problémy (výkonové pri parsovaní, výkonové pri editácii, praktické pri editácii, ...). --Teslaton (diskusia) 15:39, 11. apríl 2016 (UTC)
Podľa mňa by bolo v tejto chvíli najvhodnejšie vytvoriť tých 366 (spolu s 29. februárom) stránok botom. Je to praktickejšie a jednoduchšie. --TomášP 15:45, 11. apríl 2016 (UTC)
+ už som k tomu vytvoril kategóriu → Kategória:Šablóny denných udalostí – Portál Vatikán. Sem ich treba nahromadiť. ;) --TomášP 15:54, 11. apríl 2016 (UTC)
Založiť ich strojovo (prázdne resp. s fixnou štruktúrou) nie je najmenší problém. Rozmýšľam skôr, či by nešli aj strojovo naplniť (aspoň nahrubo na manuálne doladenie). Napr. narodenia/úmrtia spĺňajúce nejaké kritérium, pre jednoduchosť buď cez kat. alebo popis osoby (zo všeobecných denných zoznamov), vyhovujúci regexu. Prípadne podobne prefiltrované udalosti z článkov rokov. --Teslaton (diskusia) 15:58, 11. apríl 2016 (UTC)
@Teslaton: Dobre teda. Najlepšie riešenie asi naozaj bude založiť 366 stránok. Chcel by si to urobiť zo svojím TeslaBotom, Teslaton? :) --MDsmajlik (diskusia; príspevky) 16:18, 11. apríl 2016 (UTC)
Ano, môžem nachŕliť prázdne šablóny. Skúste ale najprv ručne založiť zopár ukážkových dní, vrátane obsahu, aký si tam predstavujte, v podobe, akú si predstavujete, aby bolo vidno, či sa základ obsahu tých šablón nedá vyzbierať strojovo. Ak sa ukáže, že by to bolo komplikované, pozakladám prázdne. --Teslaton (diskusia) 16:27, 11. apríl 2016 (UTC)

@Teslaton: Ahoj, Teslaton. Doteraz vytvorené dni nájdeš v Kategória:Šablóny denných udalostí – Portál Vatikán. Inak, nechcel by si sa pozrieť aj na toto? :) --MDsmajlik (diskusia; príspevky) 17:41, 11. apríl 2016 (UTC)

@MDsmajlik: Rád by som sa s Tebou dohodol na forme: dodržujme tunajšie zvyky pri zapisovaní udalostí, narodení a úmrtí, teda každá položka začína malým písmenom a bodka na konci sa nepíše + ak píšeš krátky opis osoby, tak nie v zátvorke, ale oddeľ čiarkou a na konci napíš v zátvorke rok narodenia alebo úmrtia (podľa okolností) ([1]). Navyše som si všimol, že namiesto pomlčky (–) píšeš spojovník (-), čo je nesprávne. Prosím, dávaj na to pozor. Veľa zdaru. ;) --TomášP 17:52, 11. apríl 2016 (UTC)
OK, nevedel som, ďakujem za upozornenie! ;) Ale čo sa týka pomlčky a spojovníka, mám dojem, že na mojej klávesnici ide napísať iba spojovník. :( (-) alebo (-) --MDsmajlik (diskusia; príspevky) 18:04, 11. apríl 2016 (UTC)
Však o to ide ;) Na klávesnici je iba spojovník. Pomlčku treba buď kopírovať, vytvoriť si na ňu tlačidlo na paneli v editačnom okne, alebo si zroluješ dolu stránku a v tom okienku, kde máš špeciálne znaky, tam je spojovník medzi znakmi »« a ½ asi v polovici riadka. Niekde sa dá vytvoriť aj klávesová skratka. Vyber si najideálnejšiu možnosť, no slovenčina prikazuje písať pomlčku v tých prípadoch, ktoré som opísal, čiže môžeš nadávať na výrobcu klávesníc alebo na slovenčinu :D --TomášP 18:10, 11. apríl 2016 (UTC)
@Tomáš: presne preto som chcel, aby sa najprv utriasla predstava o obsahu a forme. Názornejšie možno bude, ak upravíš jednu-dve šablóny do tvaru, aký pokladáš sa správny. Tiež je otázka, či uvádzať narodenia/úmrtia zrovna samostatne s explicitným nadpisom (navyše ešte boldom), alebo len inline, ako napr. tu. Skúste spraviť jednu-dve komplet s dlhším než jednopoložkovým obsahom (tak zrejme finálne vyzerať nebudú). --Teslaton (diskusia) 18:12, 11. apríl 2016 (UTC)
Skôr s tým „explicitným“ nadpisom. Je to štruktúrnejšie. (Podľa mňa. :D) Táto je už zrejme vo finálnej podobe, viac už asi nenájdem k dnešnému dňu. --TomášP 18:18, 11. apríl 2016 (UTC)
Hej, je to štruktúrovanejšie, ale zároveň aj dosť priestorovo rozplajzlé; bold je brutal výrazný (mal by sa dávkovať fakt s citom, na dobre definované veci); nebude to konzistentné s existujúcimi portálmi (keď si ich preklikávam, väčšina to má riešené prostým flat zoznamom rokov s inline rozlíšením narodenia/úmrtia/inej udalosti). --Teslaton (diskusia) 18:25, 11. apríl 2016 (UTC)
Tak OK :D --TomášP 18:35, 11. apríl 2016 (UTC)
@TomášPolonec, Teslaton: Súhlasím, podľa mňa je najlepšie 04 11. Na skúšku som odstránil tučné písmo, uvidíme. A navrhoval by som pridávať aj sviatky katolíckej cirkvi, keďže Vatikán je jednoznačne katolícka téma – :). A Teslaton, nedali by sa automaticky pridať dátumy narodení a úmrtí všetkých pápežov? --MDsmajlik (diskusia; príspevky) 18:42, 11. apríl 2016 (UTC)
Dali, veď práve o tom som písal vyššie... Chcelo by to ale kritérium (alebo rovno regex resp. zoznam fráz), kto je ešte na takéto miesto zaujímavý. Btw., chce to byť portál čisto o Vatikáne (ako cs:Portál:Vatikán), alebo všeobecnejšie o kresťanstve (ako cs:Portál:Křesťanství)? Nebol by vhodnejší skôr ten všeobecnejší s tým, že by pokrýval aj vatikánske témy? --Teslaton (diskusia) 18:55, 11. apríl 2016 (UTC)
Tento by sa mal venovať výhradne tomu, čo sa deje vnútri hradieb Vatikánu, prípadne to výrazne ovplyvňuje (čo možno sedí na hlavné kresťanské sviatky...). Portál kresťanský by sa mohol, mohol, opakujem mohol vytvoriť neskôr. Mimochodom, Teslaton, nevieš, ako sa dostal samotný portál do tejto kategórie... --TomášP 19:16, 11. apríl 2016 (UTC)
Cez Portál:Vatikán/Denné udalosti/04 11, kat. tam zatiaľ nemáte cez noinclude. --Teslaton (diskusia) 19:21, 11. apríl 2016 (UTC)

Poznámka. Ak by som chcela v súčasnosti vytvoriť portál, inšpirovala by som sa tu → de:Portal:Vatikan. Z môjho pohľadu je súčasný vzhľad našich portálov preplácaný, premaľovaný a zastaralý. Druhá vec, /aj/ kvôli údržbe v nejakej diskusii raz Sudo argumentoval, že podľa neho by portál mal byť statický. --–Bubamaradisk. 18:54, 11. apríl 2016 (UTC)

@Bubamara, Teslaton, TomášPolonec: Čo sa týka vzhľadu portálu, nie je to až tak dôležité. Naviac, či sa to niekomu páči alebo nepáči, je každého osobný názor. Napríklad mne sa viac páči slovenská verzia, ako nemecká. Ale pokiaľ chceš, Bubamara, môžeš napríklad vytvoriť stránku Portál:Vatikán/Návrh, dať svoj návrh vzhľadu portálu a potom prediskutujeme. Názorom a fantázii sa medze nekladú. :)
Čo sa týka statickosti (ak myslíš statickosť vo význame "bez častí, ktoré je potrebné často aktualizovať"), je to tiež každého wikipediána osobný názor. Ja osobne si myslím (a tak som aj vytváral portál), že ak je predpoklad, že bude dostatočne udržiavaný, nemusí byť statický a keby nebol v budúcnosti dobre udržiavaný, dá sa ľahko prerobiť na statický. Inak ohľadne tohto môžeš pozrieť aj Wikipédia:Krčma#Miniportál. :) ;)
Vráťme sa však prosím aj k tým denným udalostiam. :) --MDsmajlik (diskusia; príspevky) 12:44, 15. apríl 2016 (UTC)
Plus diskusiu som preniesol do Diskusia k portálu:Vatikán. V tomto štádiu je to asi vhodnejšie miesto :) --MDsmajlik (diskusia; príspevky) 12:50, 15. apríl 2016 (UTC)