Jozef Dubán

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Dodo Dubán)
Dodo Dubán
Základné informácie
Rodné meno Jozef Dubán
Narodenie 7. jún 1964
Bátorove Kosihy
Úmrtie 25. apríl 2003 (38 rokov)
Bratislava, Slovensko
Pôsobenie Slovensko, Česko-Slovensko
Žáner Hard rock, heavy metal
Hrá na nástrojoch spev, gitara
Roky pôsob. 1989 – 2003
Súvisiace
články
Money Factor, Tublatanka

JozefDodoDubán (* 7. jún 1964 – † 25. apríl 2003, Bratislava) bol spevák a gitarista skupín Money Factor a Tublatanka. Vyštudoval právo, vydal sólový album a účinkoval na Novej scéne v muzikáli Kráľ Dávid.

Money Factor (1988 do 1993)[upraviť | upraviť zdroj]

Karol Radvanszky, Zsolt Csókás, Tibor Fazekas spolu s Dodom Dubánom založili v obci Bátorove Kosihy v roku 1988 hard rockovú skupinu Money Factor. Dodo Dubán v nej účinkoval ako spevák a gitarista. V roku 1992 nahrali svoj debutový album Svadba čertov, na ktorom boli hity ako „Zostreľ ma prvou ranou“, ale hlavne „Vráť trochu lásky medzi nás“, ktorá je považovaná za jednu z najlepších slovenských rockových balád. V roku 1993 Dodo Dubán opustil Money Factor, kde ho nahradil Jozef Banovič (známy aj ako D. C.).

Tublatanka a vlastné projekty (1993 do 2003)[upraviť | upraviť zdroj]

Keďže Maťo Ďurinda nemohol nájsť náhradu za odchádzajúceho Paľa Horvátha, oslovil Doda Dubána. Ten jeho ponuku prijal a pripojil sa k Tublatanke. V novom obsadení populárnej hard-rockovej formácie Dubán hral na sprievodnú gitaru a na niektorých skladbách sa podieľal aj autorsky. Na Eurovision song contest roku 1994 súťažila skupina so skladbou „Nekonečná pieseň“ a obsadila 17. miesto. V roku 1995 nahrali album Znovuzrodenie a skupina sa v štýle stávala viac popovejšia. Svoj druhý a posledný štúdiový album nahral Dodo Dubán s Tublatankou v roku 2001 pod názvom Pánska jazda.

Aby zostal verný svojmu rockovému štýlu, vydáva v roku 1996 svoj sólový album Survive The Night, na ktorom spolupracoval s ľuďmi ako Miloš Doležal, Karel Adam, Daniel Haftein, Jaroslav Bartoň, Libor Matejčík, Erich Procházka, Karol Radvanský, Juraj Topor, Pavol Kvassay, Pavol Repa, Anton Popovič a ďalší. Album obsahoval 13 piesní, väčšinou v angličtine.

O dva roky neskôr v r. 1998 spieval na Novej scéne v pôvodnom slovenskom muzikáli Kráľ Dávid.

Hrob v Bátorových Kosihách

Úmrtie[upraviť | upraviť zdroj]

Po tom, čo ho opustila operetná speváčka Jana Šomóšiová, s ktorou žil osem rokov, trpel Dodo Dubán depresiami. V piatok podvečer 25. apríla 2003 vyskočil z okna svojho bytu na siedmom poschodí na Hraničnej ulici v bratislavskom Prievoze. Podľa informácií polície našli Dubánovo telo ležať pred domom a s ťažkými zraneniami ho previezli do nemocnice. Tam na následky zranení zomrel. V ten deň mal s Tublatankou krstiť výberový album Zlatá Tublatanka 20 rockov.

Pocty[upraviť | upraviť zdroj]

Na jeho počesť pri odovzdávaní cien Slávik 2003 naspievali Miko Hladký zo skupiny Gladiator, Kuko z Horkýže Slíže, Igor Timko z No Name, Martin Máček z Babylonu, Kuly z Desmodu, Vratko Rohoň z Iné Kafe, Rasťo Kopina z Nocadeň a Robo Papp nové podanie piesne „Vráť trochu lásky medzi nás“, ktorá sa opäť stala v rádiách hitom. Táto verzia vyšla v r. 2004 ako bonus na reedícii albumu Svadba čertov, ktorá tiež obsahovala 4 predtým nevydané piesne a demá nahrané Dodom Dubánom.

Tublatanka nahrala na svoj album Patriot z roku 2005 „Pieseň pre Doda“, pre ktorú nakrútila aj videoklip.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Sólový album[upraviť | upraviť zdroj]

Money Factor[upraviť | upraviť zdroj]

Tublatanka[upraviť | upraviť zdroj]

Tublatanka (kompilácie)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]