Juraj Černý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Juraj "Ďuro" Černý
Základné informácie
Pôsobenie Tublatanka, Slobodná Európa a ďalšie...
Žáner hard rock,rock, punk rock, heavy metal,
Hrá na nástroje bicie
Súvisiace
články
Tublatanka, Slobodná Európa

Juraj "Ďuro" Černý je hráč na bicie nástroje. Preslávil sa najmä ako bubeník slovenskej hard rockovej skupiny Tublatanka , ktorú založil spolu s Maťom Ďurindom roku 1982. S Tublatankou nahral (za 10 rokov pôsobenia) 7 štúdiových albumov. V roku 1996 skupinu opustil. Popri Tublatanke, hral aj vo významnej slovenskej punk rockovej skupine Slobodná Európa. V roku 1995 sa stal autorom projektu Ďuro Černý Company, kde spojil niekoľko hviezd domácej hudobnej scény.

Ďuro Černý používal bicie značky Pearl a za povšimnutie stojí používanie dvoj-kopáku, napr. na albume Žeravé znamenie osudu (Tublatanka).

Vyštudoval dokumentárnu tvorbu na VŠMU v Bratislave. Po odchode z Tublatanky sa teda venoval (a venuje sa aj dodnes) tejto oblasti - filmy, réžia, scenáre, kamera. (Napr.klip skupiny Hex- Som On). V prvej polovici 90. rokov mal problémy s drogami , konkrétne s heroínom. Nasledovali problémy s Tublatankou, neschopnosť vystupovať s ňou. Podstúpil však intenzívnu liečbu a pri odchode zo skupiny v roku 1996 bol už "čistý".

V súčasnosti hrá so skupinou Love 4 Money s Matúšom Kľúčikom. Jeho momentálne pôsobenie je v skupine Slobodná Europa .

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Youtube konto s klipmi Ďura Černého