Jozef Dubán

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dodo Dubán
Základné informácie
Rodné meno Jozef Dubán
Narodenie 7. jún 1964
Úmrtie 25. apríl 2003 (38 rokov)
Bratislava, Slovensko
Pôsobenie Slovensko, Česko-Slovensko
Žáner Hard rock, heavy metal
Hrá na nástrojoch spev, gitara
Roky pôsob. 1989 – 2003
Súvisiace
články
Money Factor, Tublatanka

JozefDodoDubán (* 7. jún 1964 – † 25. apríl 2003, Bratislava) bol spevák a gitarista skupín Money Factor a Tublatanka. Vyštudoval právo, vydal sólový album a účinkoval na Novej scéne v muzikáli Kráľ Dávid.

Money Factor (1988 do 1993)[upraviť | upraviť zdroj]

Karol Radvanszky, Zsolt Csókás, Tibor Fazekas spolu s Dodom Dubánom založili v obci Bátorove Kosihy v roku 1988 hard rockovú skupinu Money Factor. Dodo Dubán v nej účinkoval ako spevák a gitarista. V roku 1992 nahrali svoj debutový album Svadba čertov, na ktorom boli hity ako „Zostreľ ma prvou ranou“, ale hlavne „Vráť trochu lásky medzi nás“, ktorá je považovaná za jednu z najlepších slovenských rockových balád. V roku 1993 Dodo Dubán opustil Money Factor, kde ho nahradil Jozef Banovič (známy aj ako D. C.).

Tublatanka a vlastné projekty (1993 do 2003)[upraviť | upraviť zdroj]

Keďže Maťo Ďurinda nemohol nájsť náhradu za odchádzajúceho Paľa Horvátha, oslovil Doda Dubána. Ten jeho ponuku prijal a pripojil sa k Tublatanke. V novom obsadení populárnej hard-rockovej formácie Dubán hral na sprievodnú gitaru a na niektorých skladbách sa podieľal aj autorsky. Na Eurovision song contest roku 1994 súťažila skupina so skladbou „Nekonečná pieseň“ a obsadila 17. miesto. V roku 1995 nahrali album Znovuzrodenie a skupina sa v štýle stávala viac popovejšia. Svoj druhý a posledný štúdiový album nahral Dodo Dubán s Tublatankou v roku 2001 pod názvom Pánska jazda.

Aby zostal verný svojmu rockovému štýlu, vydáva v roku 1996 svoj sólový album Survive The Night, na ktorom spolupracoval s ľuďmi ako Miloš Doležal, Karel Adam, Daniel Haftein, Jaroslav Bartoň, Libor Matejčík, Erich Procházka, Karol Radvanský, Juraj Topor, Pavol Kvassay, Pavol Repa, Anton Popovič a ďalší. Album obsahoval 13 piesní, väčšinou v angličtine.

O dva roky neskôr v r. 1998 spieval na Novej scéne v pôvodnom slovenskom muzikáli Kráľ Dávid.

Úmrtie[upraviť | upraviť zdroj]

Po tom, čo ho opustila operetná speváčka Jana Šomóšiová, s ktorou žil osem rokov, trpel Dodo Dubán depresiami. V piatok podvečer 25. apríla 2003 vyskočil z okna svojho bytu na siedmom poschodí na Hraničnej ulici v bratislavskom Prievoze. Podľa informácií polície našli Dubánovo telo ležať pred domom a s ťažkými zraneniami ho previezli do nemocnice. Tam na následky zranení zomrel. V ten deň mal s Tublatankou krstiť výberový album Zlatá Tublatanka 20 rockov.

Pocty[upraviť | upraviť zdroj]

Na jeho počesť pri odovzdávaní cien Slávik 2003 naspievali Miko Hladký zo skupiny Gladiator, Kuko z Horkýže Slíže, Igor Timko z No Name, Martin Máček z Babylonu, Kuly z Desmodu, Vratko Rohoň z Iné Kafe, Rasťo Kopina z Nocadeň a Robo Papp nové podanie piesne „Vráť trochu lásky medzi nás“, ktorá sa opäť stala v rádiách hitom. Táto verzia vyšla v r. 2004 ako bonus na reedícii albumu Svadba čertov, ktorá tiež obsahovala 4 predtým nevydané piesne a demá nahrané Dodom Dubánom.

Tublatanka nahrala na svoj album Patriot z roku 2005 „Pieseň pre Doda“, pre ktorú nakrútila aj videoklip.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Sólový album[upraviť | upraviť zdroj]

Money Factor[upraviť | upraviť zdroj]

Tublatanka[upraviť | upraviť zdroj]

Tublatanka (kompilácie)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]