Vratko Rohoň

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vratko Rohoň
Vratko Rohoň
Vratko Rohoň
Základné informácie
Popis umelca slovenský pop-punkový spevák, gitarista, skladateľ, textár, dopravný pilot
Narodenie 25. február 1974 (47 rokov)
Slovensko Slovensko
Bydlisko Bratislava
Žáner punk rock, pop punk
Hrá na nástroje gitara, spev
Roky pôsob. 1989 – súčasnosť
Vydavateľstvá Shotgun records
Súvisiace
články
Iné Kafe
Webstránka inekafe.sk

Vratko Rohoň je frontman, spevák a gitarista poppunkovej skupiny Iné Kafe. Vratko pôsobí v kapele od jej vzniku až po súčasnosť. Okrem členstva v kapele je tiež dopravným pilotom na Boeingu 737. Vratko je autorom drvivej väčšiny pesničiek Iné Kafe. Skupina mala pauzu od februára 2006 do 11. januára 2010, kedy na tlak fanúšikov ohlásila comeback a funguje dodnes.

Začiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Vratko svoju aktívnu hudobnú kariéru začal v roku 1989, keď s dvomi ďalšími kamarátmi založil svoju prvú skupinu. Tá si neskôr dala názov Poseidon, no Vratko z nej po troch mesiacoch odišiel. V roku 1991 založil thrashmetalovú skupinu Cemetery, ktorá zahrala 5 koncertov a rozpadla sa.

Iné Kafe[upraviť | upraviť zdroj]

V rokoch 1993 – 1994 pôsobil Vratko v skupine Shotgun, kde sa zoznámil s Braňom Turským - basgitara a Majom Chromým - gitara (obaja predtým v skupine Kalybos). Skupina odohrala pár koncertov a rozpadla sa. V roku 1995 sa však Chromý a Vratko stretávajú opäť, aby založili Iné Kafe. Do roku 1999 sa skupina viac menej drží punkového zamerania, ale po zmene zostavy sa ustaľuje vo vodách poppunku či punkrocku. V skupine sa vystriedali (okrem hosťujúcich členov) 3 speváci, 2 basgitaristi, 3 gitaristi a 4 bubeníci, pričom Vratko bol jediným trvalým členom.

Letectvo[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2005 sa Vratko začal venovať lietaniu. Výcvik PPL začínal ešte na bratislavskom športovom letisku Vajnory, ktoré sa po zrušení presťahovalo do Bolerázu pri Trnave. Lietal na typoch Cessna C150, C 152 a C 172. Po získaní základnej licencie PPL koncom roka 2005 ostatné kvalifikácie (ME, IFR, CPL) v Česku, z dôvodu vtedajšej lepšej akceptácie českých licencií JAA v rámci EU. V roku 2008 výcvik ukončuje a nastupuje ako dispečer plánovania letov do bratislavskej bizjetovej spoločnosti Opera Jet. Po 3 mesiacoch sa dostáva na typový výcvik do Wichity (USA) na prvý jet Cessna Citation 525. Na tomto type lieta ako druhý pilot v tejto istej spoločnosti v rokoch 2009 a 2010. Destinácie sú klasické európske bizjetové, najmä Nice, Cannes, Paríž, Londýn a Moskva, ale aj exotickejšie, ako napr.: Špicbergy, Jeddah, Jekaterinburg či Teherán. Keďže pôvodným snom je ale stále veľké dopravné letectvo, v roku 2010 prijíma ponuku do spoločnosti AIR SLOVAKIA a absolvuje typový výcvik na Boeing 737. Na tomto type ostáva najbližšie 4 roky. Medzi destinácie patria najmä európske a severoafrické letiská, ale aj India, Gruzínsko, či napr. Burkina Faso v Afrike. Po roku a pol od nástupu Air Slovakia krachuje a vzniká nová spoločnosť Air Explore. Tu sa pokračuje v podobných destináciách. Medzi najzaujímavejšie lety patria napr. evakuácia anglických občanov z vojnou zmietanej Líbye, prevozy utečencov z Lampedusy alebo napr. aj let so striebornými slovenskými hokejistami v roku 2012 z Helsínk do Bratislavy. Ako člena posádky ho domovská spoločnosť Air Explore občas "požičiavala" partnerskej spoločnosti Solinair na aj pilotovanie cargo verzie Boeingu 737-400SF do Španielska na zásobovacie lety Kanárskych ostrovov. V roku 2013 Vratko završuje (odmrazuje) svoju licenciu ATPL pri 1.500 nalietaných hodinách na Boeingu a dáva si aktívnym dopravným lietaním pauzu. V lietaní však pokračuje v rámci svojho projektu AIR INEKAFE, kde na Cessne 172 vozieva v letných mesiacoch fanúšikov kapely. Licenciu na Boeing 737 si udržuje. Prednosť pred lietaním dostáva opäť Inekafe.

Ďalšie projekty[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2004 spolupracoval so speváčkou Anawi na albume Staré časy. Na albume zložil všetky skladby (texty+hudba) a stal sa krstným otcom albumu.