Preskočiť na obsah

Nocadeň

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nocadeň

Základné informácie
Pôvod Slovensko Košice, Slovensko
Žáner(-re) Rock, Alternatívny rock, Pop
Pôsobenie 1997 - súčasnosť
Vydavateľstvá BMG Ariola
Universal Music
Warner Music
Webstránka nocaden.sk
Členovia skupiny
Rasťo Kopina
Róbert Kopina
Bývalí členovia
Peter Gufrovič
Boris Mihálik

Nocadeň je slovenská rocková kapela, ktorú dňa 25. decembra 1997 v Košiciach založili bratia Rasťo a Robo Kopinovci.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatky a prvé tri albumy (1997-2005)[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1997 sa bratia Rasťo (spev) a Robo (gitara) Kopinovci po návrate z londýnskeho koncertu U2 rozhodli založiť vlastnú kapelu. Ku skupine sa pripojili Boris Mihálik (basgitara) a Peter Gufrovič (bicie). Oficiálny dátum vzniku skupiny je 25. december 1997, teda deň keď sa jej členovia zišli na prvej spoločnej skúške.

V roku 1999 na základe úspechu singla „Budím sa sám“ podpisuje kapela zmluvu s vydavateľstvom BMG Ariola. Eponymný debut s dvanástimi pesničkami vychádza 27. marca 2000 a prvým singlom z neho bola skladba „Steny“. Pesnička sa vzápätí stáva obrovským hitom a jednou z najhranejších skladieb. Nasledovali single „Vietor a dážď“, „Pod lampou“ a „Organizmy“. Po roku od vydania albumu na Slovensku, vyšiel debutový album aj v susednom Poľsku na značke BMG Poland/ZicZac. Nocadeň sa tak stali prvou slovensky spievajúcou kapelou, ktorej vyšla platňa v zahraničí (ak samozrejme nerátame Česko). Kapela taktiež dostáva dve nominácie Hudobnej akadémie za rok 2000: v kategóriách Objav roka a Skladba roka („Steny“).

Počas júla a augusta 2001 vznikol v štúdiu Slovenského rozhlasu a v štúdiu Phoenix druhý album Slová už nevravia nič. Ten vyšiel 24. septembra 2001 a bol pomenovaný podľa rovnomennej skladby. Tá patrila dlhé týždne medzi najhranejšie pesničky v slovenskom éteri a získala ocenenie SOZA za najúspešnejšiu skladbu mladého autora v oblasti populárnej hudby. Na novembrových odovzdávaniach cien Slávik 2001 získava Nocadeň ocenenie Skokan roka. Následne podpisuje s vydavateľstvom BMG Ariola zmluvu na ďalšie dva albumy. Ďalšími singlami z albumovej dvojky boli pesničky „Chvíľu“, „Mucha“ a „Miska s mliekom“.

Na prelome rokov 2002 a 2003 nahrávajú Nocadeň svoju tretiu platňu. Tá dostáva názov Katarzia. Predzvesťou vydania nového albumu sa stala pesnička „Letíš padáš“. Táto progresívne znejúca electro-rocková skladba pripomenula fanúšikom, že Nocadeň sú kapelou, ktorá nerada prešľapuje na mieste. Oficiálnym dátumom vydania albumu Katarzia je 29. september 2003 a promuje ho skladba „Kým nás smrť nerozdelí“. Avšak až nasledujúci singel „Buď hviezda“ sa stáva obrovským hitom a radí sa spolu so skladbami „Steny“ a „Slová už nevravia nič“ k najväčším hitom kapely. Ďalšími singlami z Katarzie boli pesničky „Pre nás dvoch“ a „V žiare noci“.

Obdobie vo vydavateľstve Universal music (2006-2009)[upraviť | upraviť zdroj]

Po piatich turbulentných rokoch strávených vo vydavateľstve BMG ho kapela opúšťa a podpisuje zmluvu s hudobným vydavateľom Universal Music. Nahrávanie novinky sa však muselo posunúť, nakoľko tesne pred jeho začatím mala cestou z koncertu kapela autonehodu, pri ktorej bubeník Peter Gufrovič utrpel komplikovanú zlomeninu ruky. Predzvesťou vydania nového albumu sa stáva skladba „Jackie Chan“. Samotný album Nestrieľajte do labutí, ktorý je pomenovaný podľa rovnomennej pesničky, uzrel svetlo sveta 6. februára 2006. Titulnej pesničke sa výrazne darí, čomu napomáha aj špeciálna verzia tejto skladby s hosťujúcou speváčkou Katarínou Knechtovou. Skladbu „Nestrieľajte do labutí“ nasledujú single „V súhvezdí“, „Tvoj mono hlas“ a „Voľným pádom“.

V roku 2006, v deň 30. narodenín speváka Rasťa, sa dostáva do obchodov výberový album s názvom Retrospektíva, ktorý mapuje obdobie strávené vo vydavateľstve BMG. Dramaturgiu platne mali na starosti samotní členovia kapely. Na tejto kompilácii sa okrem hitov z prvých troch albumov objavujú aj skladby, ktoré neboli nikdy singlami a taktiež niekoľko dovtedy nevydaných remixov. Na Retrospektívu je zaradená aj špeciálna verzia pesničky „Nestrieľajte do labutí“ s Katarínou Knechtovou. Úspech pesničky „Nestrieľajte do labutí“ podčiarkuje aj fakt, že jej cover verziu pod názvom „Na obrazach zwykłych słów“ na svoj album Świat się pomylił zaradila poľská speváčka Patrycja Markowska.

Na ďalšieho albumového pokračovateľa si fanúšikovia museli počkať vyše dva a pol roka. Len samotné nahrávanie piateho radového albumu trvalo bezmála rok. Ten dostáva názov Ikony. Členovia kapely charakterizujú novú platňu, ako svoj druhý debut. Rasťo o platni povedal: „Všetko sú to nové pesničky, žiadna tam nie je zo staršieho obdobia a album má drive, ako naša prvá platňa.“ Ikony sú s debutovým albumom prepojené aj prostredníctvom skladieb „V nočných svetlách“ (2000) a „V nočných svetlách II“ (2008). Zaujímavosťou nového albumu je i záverečná skladba „Umriem pri tvojich nohách“, v ktorej speváka sprevádza iba sláčikový orchester. Pilotným singlom je skladba „Iba pár minút“ a samotný album vyšiel 6. októbra 2008. Singlami z neho boli aj pesničky „Na čo asi myslíš“ a „Umriem pri tvojich nohách“.

Medziobdobie (2010-2014)[upraviť | upraviť zdroj]

Koncom roka 2010 kapela odpremiérovala na vlnách Rádia_FM svoju novú skladbu „Bdiem či spím“.

V októbri 2011 bol vydaný singel „Keď skončí táto noc“, ktorý si odbil svoju premiéru na vlnách poľského rockového rádia Eska Rock.

1. mája 2012 sa pri príležitosti 15. výročia založenia kapely uskutočnil veľkolepý koncert v Štátnom divadle v Košiciach.

Nasledujúce dva roky kapela usilovne pracovala na novom, v poradí šiestom albume. Prvou ochutnávkou z neho je veľmi sviežo znejúci singel „Možno“. Spevák Rasťo o ňom prezradil: "Je to predzvesť toho, akým smerom sa posúvame. Určite si zachováme svoju živočíšnosť, ale nahrávka nebude znieť surovo.“

Úspešný comeback (2015-2017)[upraviť | upraviť zdroj]

24. apríla 2015, takmer sedem rokov od zatiaľ poslednej platne, vydáva kapela album s názvom Pozemskí astronauti. Album má veľmi svieži a moderný zvuk, ku ktorému prispel aj dvojnásobný držiteľ ceny Grammy Vlado Meller. Bubeník Peter Gufrovič o albume hovorí: „Fanúšikom na novinke ponúkame určite to najlepšie z nás. Snažili sme sa, aby to bol album moderný a zároveň, aby tam bolo aj niečo z klasickej gitarovej muziky. Pri nahrávaní sme skúšali nové postupy, ale tak ako vždy, aj teraz ide najmä o silné texty a melódie.“ Čerstvá novinka podľa slov lídra kapely Rasťa Kopinu v sebe ukrýva esencie tvorby Nocadeň. „Tento album je o nás, o ľuďoch, o tom, ako putujeme vesmírom, o našich zážitkoch, o našom precitnutí a poznaní," hovorí spevák. Zaujímavosťou je určite aj to, že na obale albumu sa objavuje Rasťová dcéra Nina. Pilotným singlom z albumu je pesnička „V nás“, ku ktorej je okrem oficiálneho videa, v ktorom účinkuje herečka Eva Sakálová, natočená séria videoklipov, v ktorých sa objavuje každý člen kapely samostatne. Ako ďalší singel z albumu bola vybraná skladba „Havran“, ktorá sa na dlhé mesiace stala jednou z najhranejších piesní v slovenskom éteri a zaraďuje sa medzi najúspešnejšie skladby za rok 2015.

Začiatkom roka 2016 sa do rádií opätovne dostala pesnička „V nás", ktorá sa vyše pol roka držala na popredných priečkach v rebríčku hranosti IFPI. V apríli vyrazila kapela na turné s názvom „Pozemskí astronauti Galaxy S7 Tour". Vypredané koncerty tohto turné definitívne potvrdili úspešný návrat Nocadeň. Koncom augusta sa do rádií dostávajú „Papierové kone“, skladba, v ktorej je zakódovaný leitmotív albumu Pozemskí astronauti, za predaj ktorého kapela získava Zlatú platňu. Toto ocenenie bolo košickej štvorici odovzdané na špeciálnom vianočnom koncerte v Slovenskom rozhlase.

Koncom marca 2017 sa do éteru dostala novinka „Čítaš mi z pier”, ktorá predznamenáva výberový album, ktorý mapuje 20-ročnú históriu kapely. V pesničke sa objavuje aj ženský vokál Liny Mayer. V rebríčku hranosti IFPI dosiahla táto skladba siedme miesto, čo je jedno z najlepších umiestnení v histórii kapely.

12. mája 2017 sa v obchodoch objavuje výberový album Introspekcia. Táto kompilácia obsahuje dokopy sedemnásť skladieb. O zvuk jednotlivých pesničiek sa postaral dvojnásobný držiteľ Grammy Vlado Meller. Okrem najväčších hitov skupiny ako „Steny”, „Slová už nevravia nič”, „V nás” či „Havran” zaradila štvorica hudobníkov na album aj niekoľko bonusov, ktoré zatiaľ nevyšli na žiadnej štúdiovke - medzi nimi aj novú verziu skladby „Organizmy”.

Rok osláv vyvrcholil v októbri špeciálnymi narodeninovými koncertami „20 rokov Nocadeň“ v Košiciach a Bratislave.

V spolupráci so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu vznikla nová verzia hitu „Buď hviezda”, ktorá sa do rádií dostala tesne pred Vianocami. „Slovenský rozhlas nám dal takýto darček k nášmu dvadsiatemu výročiu. Mohli sme si vybrať niektorú skladbu z nášho repertoáru, v ktorej by bol tak trochu ukrytý duch Vianoc, keďže ju premiérujeme teraz pred sviatkami. Pri výbere skladby sme teda nejako dlho uvažovať ani nemuseli a bolo to jasné,“ povedal o tejto spolupráci líder kapely Rasťo Kopina.

Koncom roka 2017 sa udiali aj personálne zmeny v zostave a Nocadeň ďalej pokračujú už ako dvojica. Kapelu tak, po novom, tvoria zakladajúci členovia Rasťo a Róbert Kopinovci.

Nocadeň už ako duo (2018-dodnes)[upraviť | upraviť zdroj]

20. apríla 2018 po dlhom odkladaní vychádza kapele prvý live album Nocadeň v divadle. Nahrávka, ktorá bola zaznamenaná počas výročného koncertu v Štátnom divadle v Košiciach, je obohatená aj o bonus v podobe symfonickej verzie skladby „Buď hviezda”.

Počas leta bratia Kopinovci okrem koncertovania a aktívneho oddychu zarezávali aj v štúdiu. Výsledkom je singel s názvom „Domino”, ktorý sa už krátko po svojej rádiovej premiére zaradil medzi najhranejšie domáce pesničky. Skladba predstavuje Nocadeň v trošku inom, netradičnom svetle. „Aj keď asi navždy zostaneme gitarovou kapelou, tentoraz sme zvuk gitary sprocesovali tak, že znie úplne inak a v novinke prevládajú syntetizátory,“ približuje Rasťo.

V októbri si kapela pripomenula 10. výročie vydania dnes už kultového albumu Ikony na koncertoch s názvom Jeseň 2018.

Rok 2019 bol v znamení nového štúdiového albumu. V lete ho chalani z Nocadeň definitívne dokončili a následne dávkovali v rýchlom slede za sebou, jednu novinku za druhou. Najprv to bol online singel „Tváre”, ku ktorému ponúkli aj podmanivý videoklip, no a hneď na to predstavili rádiový singel „Svitanie”, ktorý sa okamžite zaradil medzi najhranejšie skladby v rozhlasovom vysielaní. Všetky tieto aktivity smerovali k vydaniu siedmeho štúdiového albumu, ktorý dostal názov Auróra a na trhu sa objavil 11. októbra.

Začiatkom roka 2020 vypustili bratia Kopinovci do éteru ďalší singel z albumu Auróra, a to skladbu „Architekti šťastia”. Pesnička zaznamela obrovský ohlas v rádiovom vysielaní (13. miesto v rebríčku hranosti IFPI) a bodovala aj v rebríčkoch Spotify. Úspech pesničky a rovnako aj albumu podtrhol fakt, že Nocadeň získali nomináciu Českej hudobnej akadémie (Ceny Anděl) za rok 2019 v kategórii Slovenský album roka. Nocadeň nakoniec túto nomináciu premenili vo víťazstvo a stali sa tak historicky prvými držiteľmi Ceny Anděl v tejto absolútne novej kategórii.

Ďalšími singlami z tohto albumu, za predaj ktorého kapela získala Zlatú platňu, boli skladby „Auróra” (21. miesto v rebríčku hranosti IFPI), „Žiletky” a „Labyrint”.

Členovia skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

CD[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové:

Výberové:

Koncertné:

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Nocadeň

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]