Don Leslie Lind

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Don Leslie Lind
Astronaut NASA
Don Leslie Lind
Št. príslušnosťUSA
Narodenie18. máj 1930 (91 rokov)
Midvale, Utah, USA
Predchádzajúce zamestnanievedec
Čas vo vesmíre7 dní 8 minút
Kozmonaut od1966
MisieSTS-51-B
Znaky misiíSts-51-b-patch.png

Don Leslie Lind (* 18. máj 1930, Midvale, Utah, USA) je bývalý americký astronaut z programu Skylab a letov s raketoplánmi.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

Po základnej a strednej škole v roku 1953 absolvoval fyzikálnu fakultu univerzity v Utahu. Potom nastúpil k armáde, kde slúžil ako pilot amerického námorníctva na mnohých miestach. V roku 1964 obhájil doktorát v odbore vysokých energií. V roku 1966 bol prijatý do piatej skupiny amerických kozmonautov. Bol zaradený ako pilot v záložných posádkach pre Skylab 3 a Skylab 4. Po ukončení programu Skylab sa zaškolil na lety s raketoplánmi. Je ženatý a má sedem detí.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Letel iba raz a stal sa 166. kozmonautom Zeme. Bolo to na jar roku 1985 na palube raketoplánu Challenger v sedemdennej misii STS-51-B. Pre Challenger to bol siedmy let, na palube boli: Robert Overmyer, Frederick Gregory, William Thornton, Norman Thagard, dr. Don L. Lind, Lodewijk van den Berg a Taylor Wang. Na obežnú dráhu vyniesli laboratórium Spacelab 2 a tiež niekoľko pokusných zvierat. Štartovali z Kennedyho vesmírneho strediska na myse Canaveral, pristáli na základni Edwards Air Force Base v Kalifornii.

Po lete[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1993 vyučoval ako profesor fyziky na univerzite Logan štátu Utah.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]