Preskočiť na obsah

Don Leslie Lind

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Don Leslie Lind
astronaut NASA
Don Leslie Lind
Stavzosnulý
Narodenie18. máj 1930
Midvale, Utah, USA
Úmrtie30. august 2022 (92 rokov)
Predchádzajúce zamestnanievedec
Čas vo vesmíre7 dní 8 minút
Kozmonaut od1966
MisieSTS-51-B
Znaky misií

Don Leslie Lind (* 18. máj 1930, Midvale – † 30. august 2022) bol americký astronaut z programu Skylab a letov s raketoplánmi.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

Po základnej a strednej škole v roku 1953 absolvoval fyzikálnu fakultu univerzity v Utahu. Potom nastúpil k armáde, kde slúžil ako pilot amerického námorníctva na mnohých miestach. V roku 1964 obhájil doktorát v odbore vysokých energií. V roku 1966 bol prijatý do piatej skupiny amerických kozmonautov. Bol zaradený ako pilot v záložných posádkach pre Skylab 3 a Skylab 4. Po ukončení programu Skylab sa zaškolil na lety s raketoplánmi. Je ženatý a má sedem detí.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Letel iba raz a stal sa 166. kozmonautom Zeme. Bolo to na jar roku 1985 na palube raketoplánu Challenger v sedemdennej misii STS-51-B. Pre Challenger to bol siedmy let, na palube boli: Robert Overmyer, Frederick Gregory, William Thornton, Norman Thagard, dr. Don L. Lind, Lodewijk van den Berg a Taylor Wang. Na obežnú dráhu vyniesli laboratórium Spacelab 2 a tiež niekoľko pokusných zvierat. Štartovali z Kennedyho vesmírneho strediska na myse Canaveral, pristáli na základni Edwards Air Force Base v Kalifornii.

Po lete[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1993 vyučoval ako profesor fyziky na univerzite Logan štátu Utah.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]