Donald Herold Peterson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Donald Herold Peterson
Astronaut NASA
Donald Herold Peterson
Št. príslušnosť USA
Narodenie 22. október 1933 (84 rokov)
Winona, Mississippi, USA
Predchádzajúce zamestnanie inžinier
Hodnosť plukovník USAF
Čas vo vesmíre 5 dní 23 minút
Kozmonaut od 1967 resp. 1969
Misie STS-6
Znaky misií Sts-6-patch.png

Donald Herold Peterson (* 22. október 1933, Winona, Mississippi, USA) je bývalý americký kozmonaut z programu MOL a letov s raketoplánmi.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

Po základnej a strednej škole sa rozhodol pre armádu. Vyštudoval vojenskú akadémii (U.S. Military Academy ) a potom technologický inštitút vojenského letectva (USAF Institute of Technology), odbor nukleárna fyzika. Tu získal titul inžiniera. Neskôr si vzdelanie doplnil na USAF Test Pilot School. Bol vybraný pre vojenský program MOL a neskôr (1969) už v hodnosti plukovníka amerického vojenského letectva preradený do tímu kozmonautov s cieľom letov na raketoplánoch. Používal prezývku Don. Je ženatý a má tri deti.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

V apríli 1983 sa stal 117. kozmonautom Zeme, keď raketoplán Challenger s Donom na palube odštartoval z Kennedyho vesmírneho strediska na myse Canaveral na päťdennú misiu STS-6. V štvorčlennej posádke s ním boli: Paul Weitz, Karol Bobko a Franklin Musgrave. Počas letu vypustili družicu TDRS. Pristáli na základni Edwards Air Force Base v Kalifornii.

Po lete[upraviť | upraviť zdroj]

Vo svojich šesťdesiatich rokoch sa stal prezidentom spoločnosti Aerospace Operations Consultants, Inc., Seabrook, v Texase a bol ním do roku 1999. V roku 2001 sa zapojil do spoločenského programu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride nazvaného „Dine with an Astronaut“ (Navečerajte sa s astronautom).[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Tomáš Přibyl. KOSMOS - NEWS č. 25 - Večeře s kosmonautem [online]. [Cit. 2008-03-07]. Dostupné online. (po česky)

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]