Paul Joseph Weitz

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Paul Joseph Weitz
astronaut NASA
Paul Joseph Weitz
Št. príslušnosť USA
Narodenie 25. júl 1932 (84 rokov)
Erie, Pensylvánia, USA
Iné zamestnanie testovací pilot
Čas vo vesmíre 33 dní 1 hodina 13 minút
Kozmonaut od 1966
Misie Skylab 2, STS-6
Znaky misií Skylab1-Patch.png Sts-6-patch.png

Paul Joseph Weitz (* 25. júl 1932, Erie, Pensylvánia, USA) je bývalý americký kozmonaut, ktorý sa zúčastnil programu Skylab a letu raketoplánu Challenger v rámci programu Space Shuttle.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Škola a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

Weitz v roku 1954 absolvoval Pensylvánsku štátnu univerzitu ako letecký inžinier. Dlhý čas pôsobil v námornom letectve. Podal si prihlášku do tímu astronautov a v roku 1966 bol prijatý do piatej skupiny v NASA. Prešiel výcvikom k programu Apollo, po jeho predčasnom zrušení sa precvičil na program Skylab. Oženil sa a má dve deti.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločne s kozmonautmi Conradom a Kerwinom štartoval ako člen prvej z posádok programu Skylab v máji 1973 z mysu Canaveral v kozmickej lodi nazvanej Skylab 2 (loď z pôvodného programu Apollo). Cieľom bola 80 tonová stanica Skylab SL-1, v tom čase už krúžiaca na obežnej dráhe Zeme ako vesmírna stanica. Spojenie oboch objektov sa vydarilo a kozmonauti plnili svoje úlohy, pričom tiež vystúpili do otvoreného vesmíru. Na stanici pracovali necelý mesiac a potom sa v poriadku vrátili domov. Druhú príležitosť dostal až o 10 rokov neskôr, vo svojich 51 rokoch. Vo funkcii veliteľa letu riadil prvý let raketoplánu Challenger, misiu STS-6. Počas letu bola vypustená stacionárna družica TDRS a uskutočnený 4-hodinový výstup, on sám viac ako hodinu. Počas svojich dvoch letov strávil vo vesmíre 33 dní.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Sto hvězdných kapitánů, vydalo nakl. Práce r.1982, autor Milan Codr

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]