Paul Joseph Weitz

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Paul Joseph Weitz
astronaut NASA
Paul Joseph Weitz
Št. príslušnosť USA
Narodenie 25. júl 1932 (85 rokov)
Erie, Pensylvánia, USA
Iné zamestnanie testovací pilot
Hodnosť kapitán US Navy
Čas vo vesmíre 33 dní 1 hodina 13 minút
Kozmonaut od 1966
Misie Skylab 2, STS-6
Znaky misií Skylab1-Patch.png Sts-6-patch.png

Paul Joseph Weitz (* 25. júl 1932, Erie, Pensylvánia, USA) je bývalý americký kozmonaut, ktorý sa zúčastnil programu Skylab a letu raketoplánu Challenger v rámci programu Space Shuttle.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Škola a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

Weitz v roku 1954 absolvoval Pensylvánsku štátnu univerzitu ako letecký inžinier. Dlhý čas pôsobil v námornom letectve. Podal si prihlášku do tímu astronautov a v roku 1966 bol prijatý do piatej skupiny v NASA. Prešiel výcvikom k programu Apollo, po jeho predčasnom zrušení sa precvičil na program Skylab. Oženil sa a má dve deti.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločne s kozmonautmi Conradom a Kerwinom štartoval ako člen prvej z posádok programu Skylab v máji 1973 z mysu Canaveral v kozmickej lodi nazvanej Skylab 2 (loď z pôvodného programu Apollo). Cieľom bola 80 tonová stanica Skylab SL-1, v tom čase už krúžiaca na obežnej dráhe Zeme ako vesmírna stanica. Spojenie oboch objektov sa vydarilo a kozmonauti plnili svoje úlohy, pričom tiež vystúpili do otvoreného vesmíru. Na stanici pracovali necelý mesiac a potom sa v poriadku vrátili domov. Druhú príležitosť dostal až o 10 rokov neskôr, vo svojich 51 rokoch. Vo funkcii veliteľa letu riadil prvý let raketoplánu Challenger, misiu STS-6. Počas letu bola vypustená stacionárna družica TDRS a uskutočnený 4-hodinový výstup, on sám viac ako hodinu. Počas svojich dvoch letov strávil vo vesmíre 33 dní.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Sto hvězdných kapitánů, vydalo nakl. Práce r.1982, autor Milan Codr

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]