Johnsonovo vesmírne stredisko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Letecký pohľad na Johnsonovo vesmírne stredisko

Johnsonovo vesmírne stredisko (angl. Johnson Space Center; skratka: JSC; alebo Lyndon B. Johnson Space Center, pôvodne známe ako Manned Spacecraft Center) je stredisko Národného úradu pre letectvo a kozmonautiku (NASA). Nachádza sa v juhovýchodnom Houstone, v Texase. V roku 1973 bolo stredisko premenované na počesť prezidenta a texaského rodáka Lyndona B. Johnsona.

Činnost strediska[upraviť | upraviť kód]

Je sídlom oddielu astronautov Spojených štátov amerických a je zodpovedné za ich výcvik. V Johnsonovom vesmírnom stredisku sídli Stredisko riadenia vesmírnych letov NASA, ktoré koordinuje a sleduje všetky pilotované vesmírne lety Spojených štátov, to znamená lety raketoplánov a činnosť Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS), v minulosti programov Mercury, Gemini, Apollo, Skylab. Johnsonovo vesmírne stredisko je tiež zodpovedné za riadenie operácií na White Sands Test Facility v Novom Mexiku, ktorá slúži ako záložné pristávacie miesto raketoplánov a ako centrum pre koordináciu pripravovaného programu Constellation, ktorý nahradí raketoplány po roku 2010.

Externe zdroje[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Johnsonovo vesmírné středisko na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).