Donn Fulton Eisele

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Donn Fulton Eisele
astronaut NASA
Donn Fulton Eisele
Št. príslušnosťUSA
Stavzosnulý
Narodenie23. jún 1930
Columbus, Ohio, USA
Úmrtie2. december 1987 (57 rokov)
Tokio, Japonsko
Iné zamestnaniepilot
Hodnosťplukovník, USAF
Čas vo vesmíre10 dní 20 hodín 8 minút
Kozmonaut od1963
MisieApollo 7
Znaky misiíAP7lucky7.png
Kozmonaut dojúna 1970

Donn Fulton Eisele (* 23. jún 1930 Columbus, Ohio, USA – † 2. december 1987, Tokio, Japonsko) bol americký astronaut.

Život[upraviť | upraviť kód]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť kód]

Po skončení 2. svetovej vojny mal Eisele práve 15 rokov. Najprv sa rozhodol k štúdiu na námornej akadémii v Annapolise a hneď potom išiel na školu pre testovacích pilotov na základni Edwards. Potom slúžil v Novom Mexiku na základni Kirtland a postupne zvyšoval svoje schopnosti letca. Neskôr začal študovať na technologickom inštitúte vojenského letectva. V roku 1964 sa z Kirtlandu odsťahoval do Houstonu a vstúpil do tímu pripravujúcich sa kozmonautov. Podieľal sa tiež na kontrolách výroby raketovej techniky u výrobcov. V NASA bol najprv zaradený do posádky AS-206, po zrušení letu sa po čase objavil na listine pre Apollo 7.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť kód]

Kozmická loď Apollo 7 s Eiselom na palube odštartovala na jeseň 1968 z kozmodrómu na myse Canaveral. Na palube s ním boli kozmonauti Schirra a Cunningham. Počas 163 obletoch Zeme skúšali nové typy skafandrov a raketových motorov. Pristáli po 260 hodinách pobytu na obežnej dráhe na hladine Atlantického oceánu.

Po lete[upraviť | upraviť kód]

Bol zaradený do záložnej posádky letu Apollo 10. V júni 1970 tím kozmonautov opustil, v NASA však zostal v ich výskumnom stredisku v meste Hampshir vo Virgínii. Odtiaľ a tiež z armády odišiel v roku 1972. Potom sa stal riaditeľom Mierových zborov v Thajsku. V roku 1978 bol manažérom spoločnosti Marion Power Showel vo Williamsburgu vo Virgínii. So svojou manželkou Susan sa rozviedol. Zomrel na infarkt vo veku 57 rokov v Tokiu.

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

  • Sto hvězdných kapitánů, vydalo nakladateľstvo Práce r.1982, autor Milan Codr

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]