Preskočiť na obsah

Dupuytrenova kontraktúra

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ruka s Dupuytrenovou kontraktúrou u prstenníku

Dupuytrenova kontraktúra je ochorenie pri ktorom dochádza k postupnému stiahnutiu a zvrašteniu kože na dlani s následnou deformitou prstov, vyvolanému nebolestivým väzivovým pruhom, ktorý ide z dlane na prsty. Zasiahnuté bývajú predovšetkým prstenník a malíček, ktoré sa niekedy dokážu skrútiť až dole do dlane. Ochorenie spravidla postihuje obe ruky, pričom sa rozvíja až okolo 40. roku života. Ochorenie, podľa záznamov, častejšie postihuje mužov než ženy.

Príznaky[upraviť | upraviť zdroj]

Na povrchu dlane sa pri tomto ochorení najprv vytvorí malá hrčka, ďalej expandujúca do podoby širokého podkožného pásu tvrdého tkaniva, ktorý môže výrazne zvraštiť. Počas niekoľkých mesiacov až rokov sa prsty postupne skrútia smerom do dlane, kde zaujmú pevne fixovanú polohu.

Príčiny[upraviť | upraviť zdroj]

Presné príčiny tohto ochorenia zatiaľ nie sú známe. Možno však predpokladať, že výraznú úlohu tu zohráva abnormalita rastu buniek. Ďalšími dôležitými faktormi sú dedičnosť a častejšie výskyt u osôb trpiacich niektorým ochorením ako je epilepsia či rôzne poruchy funkcie pečene.

Liečba[upraviť | upraviť zdroj]

Jedinou skutočne efektívnou metódou liečby tohto ochorenia je chirurgický výkon, pri ktorom sa zosilnené tkanivo pod kožou dlane vyreže a odstráni. Problém sa však môže po nejakej dobe vrátiť. Niektorým postihnutým sčasti pomôže cvičenie a kúpele v teplej vode.

Doplnková terapia[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa názoru niekoľkých amerických odborníkov môže príznaky ochorenia zmierniť tiež zvýšený prísun vitamínu E.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Dupuytrenova kontraktura na českej Wikipédii.