Elektronický šport

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hráči súťažiaci v League of Legends

Elektronický šport, skrátene ešport, je súťažné hranie počítačových hier ako profesionálneho športu. Z angličtiny a iných jazykov sú používané ešte názvy e-sport, eSport, professional gaming alebo pro gaming (v preklade profesionálne hranie), cybersport.

Najbežnejšie žánre počítačových hier v elektronických športoch sú multiplayer online battle arena (MOBA), first-person shooter (FPS), fighting, kartové hry, battle royale a strategická hra v reálnom čase (RTS). Známe počítačové hry alebo série v elektronických športoch sú League of Legends, Dota, Counter-Strike, VALORANT, Overwatch, Street Fighter, Super Smash Bros. a StarCraft. Súťaže ako League of Legends World Championship, The International v Dota 2, Evolution Championship Series (EVO) vo fighting hrách a Intel Extreme Masters patria medzi najznámejšie v elektronických športoch. Niektoré súťaže majú formu ligy so sponzorovanými tímami, napríklad Overwatch League. Hoci otázka označovania elektronických športov ako skutočný šport zostáva sporná, objavil sa popri tradičných športoch na niektorých mnohonárodných podujatiach v Ázii, pričom o ich začlenení do budúcich olympijských hier diskutoval aj Medzinárodný olympijský výbor.

Koncom 10. rokov 21. storočia bolo predpokládané, že počet sledovateľov elektronických športov narástie na 495 milíonov a príjmy narástu na viac ako 1 miliárd €, pričom Čína v roku 2020 tvorila 35% celosvetových príjmov z elektronických športov.[1]

Hry[upraviť | upraviť zdroj]

Profesionálni hráči súťažia vo viacerých hrách. Súťaže v polovici 90. rokov 20. storočia boli hlavne vo fighting hrách a first-person shooter. Po prelome storočia sa strategické hry v reálnom čase stali nesmierne populárne v internetových kaviarňach v Južnej Kórei, čo malo veľký dopad na vývoj celosvetového elektronického športu. Súťaže existujú vo viacerých hrách a tituloch, ale najznámejšie hry v skorých 20. rokoch 21. storočia sú Counter-Strike: Global Offensive, Call of Duty, League of Legends, Dota 2, Fortnite, Rocket League, VALORANT, Hearthstone, Super Smash Bros. Melee, StarCraft II a Overwatch. Hearthstone spopularizoval digitálne zberateľské kartové hry (DCCG) od jeho vydania v 2014.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Newzoo: Global esports will top $1 billion in 2020, with China as the top market [online]. 2020-02-25, [cit. 2022-07-16]. Dostupné online. (po anglicky)