Elliot McKay See

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Elliot M. See, Jr.
astronaut NASA
Elliot See v roku 1964
Elliot See v roku 1964
Št. príslušnosťUSA
Stavzosnulý
Narodenie23. júl 1927
Dallas, Texas, USA
Úmrtie28. február 1966 (38 rokov)
St. Louis, Missouri, USA
Iné zamestnanieskúšobný pilot, letecký inžinier, námorný pilot
Hodnosťfregatný kapitán, USNR
Kozmonaut od17. septembra 1962
Kozmonaut do28. februára 1966

Elliot McKay See, Jr. (* 23. júl 1927, Dallas – † 28. február 1966, St. Louis) bol americký letecký inžinier, námorný pilot, skúšobný pilot a astronaut NASA, ale do vesmíru neletel. Tragicky zahynul pri jednom z letov s nadzvukovým cvičným prúdovým lietadlom T-38.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1949 vyštudoval vojenskú námornú akadémiu a potom slúžil u námorného letectva ako pilot. Titul leteckého inžiniera získal v roku 1962 po ukončení štúdia na Kalifornskej univerzite v Los Angeles a ešte v tom istom roku sa dostal do druhej skupiny amerických astronautov v NASA. Po absolvovaní výcviku bol vymenovaný za záložného pilota pre misiu Gemini 5 a potom za veliaceho pilota hlavnej posádky Gemini 9. Bol vedený ako nevojak, civilista. Elliot See bol ženatý a mal tri deti.

Bol tiež námorným a skúšobným pilotom. Pri jednom z letov s nadzvukovým cvičným prúdovým lietadlom Northrop T-38 Talon, ktorými NASA disponovala, došlo k nehode a See spolu s kolegom, astronautom Charlesom Bassettom, zahynuli pri pristávacom manévri za veľmi zlého počasia po zrážke s budovou spoločnosti McDonnell na letisku v St. Louis, kde mali prevziať práve dokončovanú kozmickú loď Gemini 9.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha : Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti pro lety na raketoplánech, s. 456.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Elliott See na českej Wikipédii.