Charles Arthur Bassett

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Charles Bassett
astronaut NASA
Charles Bassett v roku 1964
Charles Bassett v roku 1964
Stavzosnulý
Narodenie30. december 1931
Dayton, Ohio, USA
Úmrtie28. február 1966 (34 rokov)
St. Louis, Missouri, USA
Iné zamestnanieskúšobný pilot
Hodnosťmajor, USAF
Kozmonaut od17. októbra 1963
Kozmonaut do28. februára 1966

Charles Arthur Bassett II (* 30. december 1931, Dayton – † 28. február 1966, St. Louis) bol americký elektrotechnický inžinier, skúšobný pilot Vzdušných síl USA a astronaut NASA, ale do vesmíru neletel. Tragicky zahynul pri jednom z letov s nadzvukovým cvičným prúdovým lietadlom T-38.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Stredoškolské štúdium na Bera High Scholl v Ohiu ukončil roku 1949 a rok potom vstúpil do americkej armády, kde zotrval až do konca života. V roku 1960 získal titul inžiniera elektrotechniky na fakulte technológie univerzity v Texase. Na Edwardsovej základni vzdušných síl v Kalifornii absolvoval v roku 1963 pilotnú školu. Postgraduálne štúdium ukončil na univerzite v severnej Kalifornii. V októbri 1963 bol zapísaný v tretej skupine do výcvikového strediska amerických astronautov v NASA. Oženil sa, bol otcom dvoch detí. Bol vymenovaný za pilota hlavnej posádky pre misiu Gemini 9.

Pri jednom z letov s nadzvukovým cvičným prúdovým lietadlom Northrop T-38 Talon, ktorými NASA disponovala, došlo k nehode a Bassett spolu s kolegom, astronautom Elliotom Seeom, zahynuli pri pristávacom manévri za veľmi zlého počasia po zrážke s budovou spoločnosti McDonnell na letisku v St. Louis, kde mali prevziať práve dokončovanú kozmickú loď Gemini 9.[1] V tom čase mal hodnosť kapitána letectva.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha : Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti pro lety na raketoplánech, s. 456.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Charles Bassett na českej Wikipédii.