Charles Arthur Bassett

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Charles Arthur Bassett
Charles Arthur Bassett
Astronaut NASA
Št. príslušnosť USA
Dátum narodenia 30. december 1931
Dayton, Ohio, USA
Dátum úmrtia 28. február 1966 (34 rokov)
St. Louis, Missouri, USA
Predchádzajúce
zamestnanie
elektrotechnický inžinier
Kozmonaut od 1963
Misie
Kozmonaut do 1966

Pozri aj Biografický portál

Charles Arthur Bassett (* 30. december 1931, Dayton, Ohio, USA – † 28. február 1966, St. Louis, Missouri) bol americký vojenský letec, ktorý zahynul pri havárii lietadla. Absolvoval prípravu amerických astronautov, do vesmíru však neletel.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Stredoškolské štúdium na Bera High Scholl v Ohiu ukončil roku 1949 a rok potom vstúpil do americkej armády, kde zotrval až do konca života. Roku 1960 získal titul inžiniera elektrotechniky na fakulte technológie univerzity v Texase. Na vojenskej základni Edwards v Kalifornii absolvoval v roku 1963 pilotnú školu. Postgraduálne štúdium ukončil na univerzite v severnej Kalifornii. V októbri 1963 bol zapísaný v tretej skupine do výcvikového strediska amerických astronautov v NASA. Oženil sa, bol otcom dvoch detí. Bol vymenovaný za veliteľa hlavnej posádky pre misiu Gemini 9.

Bol letcom. Pri jednom z letov s cvičným letúnom Northrop T-38 Talon v blízkosti mesta St. Louis (štát Missouri) došlo ku katastrofe a See spolu s kolegom, budúcim astronautom Elliottom Seeom zahynuli pri pristávacom manévri za veľmi zlého počasia.[1]. V tom čase mal hodnosť kapitána letectva.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. CODR, Milan. Sto hviezdnych kapitánov. Praha : Práca, 1982. Kapitola Američtí astronauti pre lety na raketoplán, s. 456.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Charles Bassett na českej Wikipédii.