Elliott McKay See

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Elliott McKay See, Jr.
astronaut NASA
Elliott See v roku 1964
Elliott See v roku 1964
Št. príslušnosťUSA
Stavzosnulý
Narodenie23. júl 1927
Dallas, Texas, USA
Úmrtie28. február 1966 (38 rokov)
St. Louis, Missouri, USA
Predchádzajúce zamestnanieletecký inžinier
Kozmonaut od1962
Kozmonaut do1966

Elliott McKay See, Jr (* 23. júl 1927, Dallas, Texas, USA – † 28. február 1966, St. Louis, Missouri) bol americký letecký inžinier, ktorý zahynul pri havárii lietadla. Absolvoval prípravu amerických astronautov, do vesmíru však neletel.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

V roku 1949 vyštudoval vojenskú námornú akadémiu a potom slúžil u námorného letectva ako pilot. Titul leteckého inžiniera získal v roku 1962 po ukončení štúdia na kalifornskej univerzite v Los Angeles a toho istého roku sa dostal do druhej skupiny budúcich amerických astronautov v NASA. Po absolvovaní výcviku bol vymenovaný za záložného pilota pre misiu Gemini 5 a potom za pilota základnej posádky Gemini 9. Bol vedený ako nevojak, civilista. Bol ženatý a mal tri deti.

Bol letcom. Pri jednom z letov s cvičným letúnom Northrop T-38 Talon v blízkosti mesta St. Louis (štát Missouri) došlo ku katastrofe a See spolu s kolegom, budúcim astronautom Bassettom zahynuli pri pristávacom manévri za veľmi zlého počasia.[1]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. CODR, Milan. Sto hviezdnych kapitánov. Praha : Práca, 1982. Kapitola Američtí astronauti pre lety na raketoplán, s. 456.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Elliott See na českej Wikipédii.