Elliott McKay See

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Elliott McKay See, Jr.
Elliott McKay See
Astronaut NASA
Št. príslušnosť USA
Dátum narodenia 23. júl 1927
Dallas, Texas, USA
Dátum úmrtia 28. február 1966 (38 rokov)
St. Louis, Missouri, USA
Predchádzajúce
zamestnanie
letecký inžinier
Kozmonaut od 1962
Misie
Kozmonaut do 1966

Pozri aj Biografický portál

Elliott McKay See, Jr (* 23. júl 1927, Dallas, Texas, USA – † 28. február 1966, St. Louis, Missouri) bol americký letecký inžinier, ktorý zahynul pri havárii lietadla. Absolvoval prípravu amerických astronautov, do vesmíru však neletel.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1949 vyštudoval vojenskú námornú akadémiu a potom slúžil u námorného letectva ako pilot. Titul leteckého inžiniera získal v roku 1962 po ukončení štúdia na kalifornskej univerzite v Los Angeles a toho istého roku sa dostal do druhej skupiny budúcich amerických astronautov v NASA. Po absolvovaní výcviku bol vymenovaný za záložného pilota pre misiu Gemini 5 a potom za pilota základnej posádky Gemini 9. Bol vedený ako nevojak, civilista. Bol ženatý a mal tri deti.

Bol letcom. Pri jednom z letov s cvičným letúnom Northrop T-38 Talon v blízkosti mesta St. Louis (štát Missouri) došlo ku katastrofe a See spolu s kolegom, budúcim astronautom Bassettom zahynuli pri pristávacom manévri za veľmi zlého počasia.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. CODR, Milan. Sto hviezdnych kapitánov. Praha : Práca, 1982. Kapitola Američtí astronauti pre lety na raketoplán, s. 456.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Elliott See na českej Wikipédii.