Empora

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Empora v v katedrále Notre Dame v Paríži

Empora je galéria v sakrálnom priestore, ktorá oddeľuje spevákov kostolného zboru alebo určitú skupinu veriacich (ženy, šľachtu, mníšky). Zvyčajne je umiestnená pod oknami hlavnej loďe rovnako ako trifórium.

Emporou je aj priestor vyhradený pre kostolný zbor a organ, ktorý sa častejšie nazýva chór alebo chórus. Empora pre kostolný zbor je zvyčajne umiestnená nad hlavným kostolným vchodom, resp. v západnej časti chrámu.

Druhy empor[upraviť | upraviť zdroj]

  • Pravá empora má vybudované plné druhé poschodie a delí bočnú loď vertikálne na dva využívateľné priestory
  • Nepravá empora je len naznačená v hlavnej lodi, ale otvory ktoré ju tvoria nevedú na pravú emporu, ale do krovu nad bočnou loďou
  • Falošná empora je len otvor v stene medzi vedľajšou a hlavnou loďou napodobňujúci emporu, nevytvára však žiaden samostatný priestor.

Empory na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

V slovenskom prostredí sa s emporami stretávame najčastejšie v priestore hlavnej lodi a to aj u vidieckych kostolov. V románskom období vznikajú tzv. emporové kostoly, kde západne orientovaná empora (teda naproti presbytériu) slúžila ako priestor vyhradený zemepánovi, donátorovi kostola (Dražovce, Kalinčiakovo). V období gotiky vznikajú empory ako priestor pre spevácky zbor či organ, teda chóry (Rožňava).[1] S príchodom reformácie prechádza väčšina existujúcich kostolov do rúk evanjelikom či reformovaným veriacim, ktorí ich upravujú svojej liturgii. K najčastejším úpravám patrí vybudovanie empor z dôvodu zvýšenia kapacity kostolov (Plešivec). Takéto najčastejšie drevené empory vznikajú aj v malých vidieckych kostoloch, často s bohatou maliarskou výzdobou. V ojedinelých prípadoch sú dve empory umiestnené nad seba (Rybník).[2] Empory sú taktiež typickým prvkom klasicistických tolerančných kostolov, často ide o priebežné empory obiehajúce tri strany kostola s centrálne umiestnenou kazateľnicou (Bratislava, Veľký ev. kostol). Tento architektonický prvok našiel vďaka svojej účelnosti uplatnenie aj v modernej sakrálnej architektúre (Bratislava - Legionárska), tu už najčastejšie ako železobetónové monolitické konštrukcie.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Je západná empora v katedrálnom kostole v Rožňave gotická? [online]. Gotická cesta. Dostupné online.
  2. Empora / Tribúna [online]. Apsida.sk. Dostupné online.