Energetický nápoj

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Energetické nápoje

Energetické nápojenealkoholické nápoje, ktoré sú propagované tým, že zvyšujú energiu a fyzickú aktivitu konzumenta. Energetická hodnota týchto nápojov ale nie je vysoká, účinok je zameraný predovšetkým na zvýšenie pozornosti a fyzického výkonu pridaním kofeínu, taurínu, vitamínov a ďalších látok, ktoré majú mať pri spoločnom pôsobení väčší stimulačný efekt, ako by mal kofeín sám o sebe.[1] [2]

Zloženie[upraviť | upraviť zdroj]

Energetické nápoje obsahujú predovšetkým metylxantíny (obsahujúce kofeín), Vitamíny B a bylinné látky. Ďalšími bežne použitými zložkami sú sýtená voda, guarana, cezmína paraguajská, taurín, açaí spolu s viacerými formami ženšenu, maltodextrínu, inositu, karnitínu, kreatínu, Glukurónolaktónu a ginko biloby. Niektoré obsahujú vysoké množstvo cukru a mnohé značky energetických nápojov ponúkajú 'diétne' verzie s náhradnými sladidlami. Najčastejšou zložkou energetických nápojov je kofeín (často vo forme guarany alebo cezmíny paraguajskej). Kofeín je stimulant, ktorý možno nájsť v káve alebo čaji. Energetické nápoje obsahujú 3-krát väčšie množstvo kofeínu ako kola.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. HEIDEMANN, Merle; URQUHART, Gerald. A can of bull? Do energy drinks really provide a source of energy? [PDF]. Buffalo, New York: National Center for Case Study Teaching in Science, 20. jún 2005, [cit. 2009-07-29]. S. 2. Dostupné online. (Anglicky)
  2. SIMON, Michele; MOSHER, James. Alcohol, Energy Drinks, and Youth: A Dangerous Mix [online]. San Rafael, Kalifornia: Marin Institute, 2007, [cit. 2009-07-29]. S. 9, 11. Dostupné online. Archivované 2011-07-21 z originálu. (Anglicky)
  3. Maureen Salamon. Study: Alcohol-energy drink combo riskier than booze alone. USA Today, 18. apríl 2011. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]