Taurín

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Taurín
taurin

taurin
Systematický názov (IUPAC) kyselina 2-aminoetansulfonová
Triviálny názov taurin
Registračné číslo CAS 107-35-7
Sumárny vzorec C2H7NO3S
Molárna hmotnosť 125.14 g/mol
Teplota topenia 305.11 °C

Taurín alebo taurin je organická kyselina obsahujúca síru, známa pod chemickým názvom beta-aminoetansulfónová kyselina. Taurín vzniká v tele z aminokyseliny metionínu a cystenínu a nachádza sa vo väčšine buniek, a v svalovine. Taurín sa používa ako antioxidant, znižujúci vylučovanie chlornanov imunitnými bunkami. Taurín tiež pomáha pri osmoregulácii (udržovanie rovnovážnej koncentrácie iónov) vo vnútri bunky.

Medzi ďalšie biologické funkcie taurínu patrí podiel na raste buniek, stabilizácii membrán, pohyblivosti spermií, zahusťovaniu žlčovej kyseliny a prenosu nervových vzruchov. Taurín priaznivo pôsobí na športové výkony, pretože stráži hladinu inzulínu a tým umožňuje lepšie zásobovanie svalov glukózou.

Aminokyselina sa zúčastňuje na metabolických procesoch v mozgu. Pôsobí ako výrazný stimulant energie. Jeho prítomnosť v organizme spôsobuje odďaľovanie pocitu únavy pri intenzivnom cvičení. Taurín zvyšuje koncentráciu a navodzuje celkový pocit pohody. Podporuje hydratáciu organizmu počas cvičenia. Je mu tiež pripisovaná úloha ochrany srdca pred poškodením, má vynikajúce antioxidačné vlastnosti. Pripravuje organizmus na zvýšenú záťaž. Podporuje prekrvovanie mozgu a optimalizuje prenos nervového vzruchu.

Taurín je podmienečne esenciálna aminokyselina, ktorá sa prirodzene vyskytuje v ľudskom tele. “Podmienečne esenciálna” znamená, že v niektorých situáciách alebo za určitých podmienok ako napr. v stresových situáciách alebo pri zvýšenej fyzickej námahe je prítomnosť taurínu eliminovaná a telo nedokáže produkovať taurín v dostatočnom množstve. Taurín je obsiahnutý vo vitálnych funkciách ľudského tela. Taurín sa správa ako antioxidant, ktorý podporuje detoxikáciu organizmu, tým, že sa naviaže na škodlivé čiastky, ktoré spolu s ním odchádzajú z tela.

Taurín je obsiahnutý v rôznych potravinách, ako napr. v mäkkýšoch, rybách, hydine a je pridávaný do väčšiny detských výživ. Jednou z jeho funkcií je termoregulačná. Taurín pomáha regulovať teplotu tela takže sa telo neprehrieva ani nepodchladzuje.

Taurín je derivátom (konečným produktom) sírnej aminokyseliny L-cysteínu a základnou (jednou z) voľnou vnútrobunkovou "aminokyselinou" v mnohých tkanivách ľudského organizmu a samozrejme aj v organizmoch iných živočíchov. Najviac sa nachádza v mozgu, sietnici oka, srdcovom svale, kostrovom a hladkom svalstve, krvných doštičkách a neutrofiloch (druh bielych krviniek.)