Preskočiť na obsah

Taurín

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Taurín
Taurín
Taurín
Taurín
Taurín
Všeobecné vlastnosti
Sumárny vzorec C2H7NO3S
Systematický názov Kyselina 2-aminoetánsulfonová
Synonymá Kyselina β-aminoetánsulfonová
Fyzikálne vlastnosti
Molárna hmotnosť 125,14 g/mol
Teplota topenia 305,11 °C
Ďalšie informácie
Číslo CAS 107-35-7
Pokiaľ je to možné a bežné, používame jednotky sústavy SI.
Ak nie je hore uvedené inak, údaje sú za normálnych podmienok.

Taurín je organická kyselina obsahujúca síru, známa pod chemickým názvom kyselina β-aminoetansulfónová. Taurín vzniká v tele z aminokyselín metionínu a cysteínu a nachádza sa vo väčšine buniek a v svalovine. Niekedy sa označuje ako aminokyselina, ale na rozdiel od bežných aminokyselín nemá karboxylovú skupinu, namiesto ktorej má sulfónovú skupinu.[1]

Biosyntéza[upraviť | upraviť zdroj]

Taurín je derivátom (konečným produktom) sírnej aminokyseliny L-cysteínu a základnou (jednou z) voľnou vnútrobunkovou „aminokyselinou“ v mnohých tkanivách ľudského organizmu a samozrejme aj v organizmoch iných živočíchov. Najviac sa nachádza v mozgu, sietnici oka, srdcovom svale, kostrovom a hladkom svalstve, krvných doštičkách a neutrofiloch (druh bielych krviniek).

Syntéza taurínu z cysteínu

Biologická funkcia[upraviť | upraviť zdroj]

Taurín slúži ako antioxidant, znižujúci vylučovanie chlórnanov imunitnými bunkami. Taurín tiež pomáha pri osmoregulácii (udržovanie rovnovážnej koncentrácie iónov) vo vnútri bunky.

Medzi ďalšie biologické funkcie taurínu patrí podiel na raste buniek, stabilizácii membrán, pohyblivosti spermií, zahusťovaniu žlčovej kyseliny a prenosu nervových vzruchov. Taurín priaznivo pôsobí na športové výkony, pretože stráži hladinu inzulínu a tým umožňuje lepšie zásobovanie svalov glukózou.

Táto aminokyselina sa zúčastňuje na metabolických procesoch v mozgu. Pôsobí ako výrazný stimulant energie. Jeho prítomnosť v organizme spôsobuje odďaľovanie pocitu únavy pri intenzivnom cvičení. Taurín zvyšuje koncentráciu a navodzuje celkový pocit pohody. Podporuje hydratáciu organizmu počas cvičenia. Je mu tiež pripisovaná úloha ochrany srdca pred poškodením, má vynikajúce antioxidačné vlastnosti. Pripravuje organizmus na zvýšenú záťaž. Podporuje prekrvovanie mozgu a optimalizuje prenos nervového vzruchu.

Taurín je podmienečne esenciálna aminokyselina, ktorá sa prirodzene vyskytuje v ľudskom tele. “Podmienečne esenciálna” znamená, že v niektorých situáciách alebo za určitých podmienok, ako napr. v stresových situáciách alebo pri zvýšenej fyzickej námahe, je prítomnosť taurínu eliminovaná a telo nedokáže produkovať taurín v dostatočnom množstve. Taurín sa účastní vitálnych funkcií ľudského tela. Taurín sa správa ako antioxidant, ktorý podporuje detoxikáciu organizmu, tým, že sa naviaže na škodlivé čiastky, ktoré spolu s ním odchádzajú z tela.

Prírodné zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Taurín je obsiahnutý v rôznych potravinách, ako napr. v mäkkýšoch, rybách, hydine a je pridávaný do väčšiny detských výživ. Jednou z jeho funkcií je termoregulácia. Taurín pomáha regulovať teplotu tela, takže sa telo neprehrieva ani nepodchladzuje.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. RIPPS, Harris; SHEN, Wen. Review: Taurine: A “very essential” amino acid. Molecular Vision, 2012-11-12, roč. 18, s. 2673–2686. PMID: 23170060 PMCID: PMC3501277. Dostupné online [cit. 2022-09-23]. ISSN 1090-0535.