Preskočiť na obsah

Evanjelický kostol v Dobšinej

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Evanjelický kostol v Dobšinej
Pohľad na kostol od východu
Štát Slovensko Slovensko
Okres Rožňava
Mesto Dobšiná
Náboženstvo  
 - cirkev Evanjelická cirkev a.v.
 - dištrikt Východný
 - seniorát Gemerský seniorát
 - cirkevný zbor Dobšiná
Adresa Zimná 108
 - súradnice 48°49′10″S 20°21′51″V / 48,819552°S 20,364120°V / 48.819552; 20.364120
Ďalšie údaje  
 - počet veží 1
Štýl gotika, neskorá gotika
Výstavba 1480
 - dokončenie 1891
Poloha kostola na Slovensku
Poloha kostola na Slovensku
Wikimedia Commons: Lutheran church in Dobšiná
Webová stránka: http://www.ecavdobsina.sk/
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:
Znak SR
Znak SR
Národná kultúrna pamiatka SR
č. v Ústrednom zozname pamiatkového fondu:
487[1]

Evanjelický kostol v Dobšinej je gotický kostol, ktorý bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku dňa 6. mája 1963. Ide o neskorogotickú stavbu z konca 15. storočia na pôdoryse gréckeho kríža. Kostol bol v minulosti mnohokrát prestavaný a tak v súčasnosti dominuje jeho neogotická podoba. Stavba získala na význame v roku 2002, kedy boli objavené pôvodné gotické fresky v interiéri kostola.[2] Stojí na Zimnej ulici, v centre mesta.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá zmienka o evanjelickom kostole v Dobšinej pochádza z roku 1480. Podľa archívnych záznamov stála na mieste terajšieho kostola kaplnka sv. Valentína postavená v 1. polovici 14. storočia, vedľa ktorej bol v roku 1480 postavený neskorogotický jednoloďový kostol. Nálezy neskorostredovekej výmaľby presbytéria, jej rozsah a umelecká úroveň malieb sú dôkazom hospodárskej prosperity mesta v 2. polovici 15. storočia. Od čias reformácie bol tento kostol neprestajne v rukách evanjelikov. V roku 1641 boli obidve stavby spojené do jedného celku a v roku 1727, vzhľadom k nárastu počtu obyvateľstva, bol kostol rozšírený o priečnu loď a následne spojený so samostatne stojacou vežou. Zásadná prestavba kostola sa odohrala v roku 1891, kedy kostol získal súčasnú neogotickú podobu. Kostol bol obnovovaný po roku 1989.

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Kostol je neskoro gotickou architektúrou v minulosti zásadne prestavanou. V súčasnej podobe ma pôdorys gréckeho kríža. V roku 2002 sa pri prieskume vo svätyni kostola našli vzácne stredoveké fresky. Freska nachádzajúca sa na ľavej strane víťazného oblúka dokonca predstavuje nemeckú sväticu, Hildegardu z Bingenu. Ako svoju patrónku si ju sem priniesli nemeckí kolonisti. Jedná sa o jej jediné zobrazenie na Slovensku. Na pravej strane nájdeme významného učenca a učiteľa cirkvi, autora úplného prekladu Biblie do latinčiny, svätého Hieronyma v kardinálskom klobúku. Zobrazený je podľa legendy ako vyťahuje tŕň z laby raneného leva, ktorý za ním prišiel do kláštora.

V sakristii chrámu sa nachádza pamätná tabula pripomínajúca vpád Turkov do Dobšinej napísaná v latinčine a v starej nemčine. V interiéri upútajú aj barokové obrazy štyroch evanjelistov, dvojmanuálový organ z roku 1876 z organarskej firmy Karl Hesse z Viedne. V rámci interiéru sa ďalej nachádzajú kamenná krstiteľnica, drevená kazateľnica a drevená protestantská empora. Na veži kostola sa nachádzajú vzácne vežové hodiny, ako aj tri zvony zhotovené po prvej svetovej vojne.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.pamiatky.sk/po/po/Details?id=19898
  2. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2016-10-19]. Dostupné online. Archivované 2016-10-20 z originálu.

Externý zdroj[upraviť | upraviť zdroj]