Preskočiť na obsah

Far Cry 4

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Far Cry 4
Základné informácie
VydavateľUbisoft
SériaFar Cry
Dátum vydania18. november, 2014
ŽánerFPS
MódSingleplayer, Multiplayer
PlatformaPlayStation 3
Xbox 360
Microsoft Windows
Xbox One
PlayStation 4

Pozri aj Videoherný portál

Far Cry 4 je akčná FPS hra s otvoreným svetom od štúdia Ubisoft Montreal. Far Cry 4 bolo na Slovensku vydané na Microsoft Windows , PlayStation 3 , PlayStation 4 , Xbox 360 , Xbox One 18. novembra 2014.

Hlavným hrdinom Far Cry 4 je Ajay Ghale, syn Ishwari a Mohana Ghalea, ktorý cestuje do Kyratu, aby splnil posledné želanie svojej matky, ktorá zomrela vo veku 46 rokov na rakovinu. Jej posledným želaním bolo, aby jej popol uložil vedľa Lakshmany. A keďže Ajayov otec zomrel, keď mal Ajay len 3 roky, tak sa na cestu vydáva sám. Po príchode do Kyratu sa dozvedá, že Pagan Min nie je zas tak dobrým vodcom, ako ho pozná z novín v Amerike a že Mohan Ghale bol vodca Golden Path, ktorá chce už spomínaného Pagan Mina zvrhnúť. Ajay sa hneď na začiatku hry pridáva na stranu Golden Path a bojuje po jej boku proti Pagan Minovi a jeho Kráľovskej armáde s cieľom zosadiť ho z trónu. Potom však zistí, že Pagan je jeho nevlastný otec, pretože jeho matka si ho vzala, potom čo utiekla od Mohana. V hre tiež existuje alternatívny koniec: Hneď na začiatku hry môžete vypočuť Pagan Mina a počkať na neho ako umučí vášho priateľa. Spolu sa potom vydáte k Lakshmane.

Golden Path a Kráľovská armáda

[upraviť | upraviť zdroj]

Golden Path je rebelská armáda, ktorá bojuje proti samozvanému kráľovi Pagan Minovi. Aktuálne Golden Path vedú Amita a Sabal, pričom každý z nich má iné názory na to, ako by mal byť Kyrat oslobodený. V hre máte možnosť sa rozhodnúť, či budete plniť misie, ktoré vám ponúka Amita alebo Sabal. Podľa vášho rozhodovania nastane jeden z 5 rôznych koncov hry.

Herné prostredie a aktivity v hre

[upraviť | upraviť zdroj]

Herné prostredie je situované do okolia Himalájí, vrátane zasnežených oblastí. Počas hry sa dostanete na rôzne miesta Kyratu (rozloha Kyratu je 46 km + Shangri-La) a spoznáte veľa postáv. Jedným z miest ktoré budete musieť navštíviť je napr. Shanatská aréna, posvätný chrám Jalendu alebo dedina Utkarsh. Hra zachováva herné princípy z Far Cry 3 , teda predmety v debnách zostali, možnosť vylepšovať svoje veci (napr. Puzdro na zbrane) zostala tiež, oproti Far Cry 3 tu pribudol hák, s ktorým možno vyšplhať nielen na kopce, ale aj do gyrokoptéry.

Shangri-La

[upraviť | upraviť zdroj]

Shangri-La je mýtické miesto do ktorého sa budete môcť dostať iba päťkrát a to len v podobe bájneho bojovníka Kalinaga. Tu bude vašou úlohou poraziť zlého Rakšasu a navrátiť tomuto miestu mier a pokoj.

Ďalej hra láka na zasnežené oblasti Himalájí. Tie sú ale dostupné len vtedy, ak to vyžaduje príbeh.

Odomykanie zobrazenie mapy

[upraviť | upraviť zdroj]

Rádiové veže z Far Cry 3 tu vystriedali Zvonica, tých je v Kyratu celkom 17 a za každú obsadenú sa Vám zobrazia kúsok mapy a získate zdarma jednu zbraň.

Vedľajšie aktivity

[upraviť | upraviť zdroj]

V hre máte aj veľa vedľajších aktivít, napr. Môžete obsadzovať stanovištia a pevnosti, pretekať, hľadať zberateľské predmety alebo pomáhať obyvateľom Kyratu v úlohách typu Znižovanie stavu, Záchrana rukojemníkov alebo Oko za oko. Novinkou je možnosť si osedlať slona, ​​preletieť sa nad Kyratom v gyrokoptére (tá je pre dvoch pasažierov) alebo si privolať na pomoc spolubojovníkmi.

Novo do hry pribudli aj tzv. Body karmy. Tie sa udeľujú za dokončovanie karmických udalostí a roztáčanie modlitebných mlynčekov. Za každú úroveň karmy neskôr dostanete nejaký bonus v podobe zliav (na zbrane, nábytok do vášho domu a pod.). Týchto úrovní je v hre celkom osem.

Sťahovateľný obsah

[upraviť | upraviť zdroj]

The Syringe

[upraviť | upraviť zdroj]

The Syringe je exkluzívna misia ktorú dostali len majitelia season passu v deň vydania hry. V nej je vašou úlohou získať tajomný recept skôr než sa ho zmocnia jednotky Pagan Mina.

Escape from Drugesh Prison

[upraviť | upraviť zdroj]

Escape from Drugesh Prison (slovensky Útek z Durgesh ) je nepríbehové DLC vydané 14. januára 2015 na Xbox , PC , PlayStation 3 a PlayStation 4. Vašou hlavnou úlohou je dostať sa k vrtuľníku, ktorý pre vás poslala Golden Path a ubrániť ho. Na to, aby ste sa dostali k vrtuľníku, máte ale len 30 minút. Tento čas sa dá navýšiť strhávaním propagandistických plagátov, dobývaním stanovíšť alebo napríklad plnením úloh, za ktoré tiež dostanete vylepšenia pre finálny súboj, zbrane, kože pre vylepšenie alebo skúsenosti.

Valley of the Yeti 's

[upraviť | upraviť zdroj]

DLC Valley of the Yeti 's (slovensky Údolie yettiov ) ponúka celkom nový príbeh a horskú lokáciu kde sa ocitnete po zostrelení vášho vrtuľníka. Hneď prvou úlohou bude obsadiť vysielaciu budovu, kde sa takto dozviete, že vášho pilota uniesol neznámy kult uctievačov Yalunga. Potom nasleduje prvá noc, v ktorej musíte stanovište ubrániť pred už spomínanými uctievačmi. V tom vám môžu pomôcť vedľajšie úlohy, vďaka ktorým môžete získať napríklad mínové pole, výbušné barely alebo debny s muníciou. Týchto nocí je v hre celkom päť. Príbeh končí tým, že zničíte bájnu relikviu a zabijete vodcu kultistov.

Hurk Deluxe Pack

[upraviť | upraviť zdroj]

Hurk Deluxe Pack pridáva do hry 3 nové misie a 5 zbraní (napr. Harpúnu)

Overrun (slovensky Obsadenie ) je herný PvP mód v ktorom je vašou úlohou dobyť alebo naopak ubrániť dané lokácie. Do hry tiež prináša až štyri nové mapy.

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Far Cry 4 na českej Wikipédii.