František Ferdinand d’Este

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
František Ferdinand d'Este
rakúsky arcivojvoda a následník habsburského trónu
rakúsky arcivojvoda a následník habsburského trónu
Narodenie18. december 1863
Graz, Rakúske cisárstvo (dnes Rakúsko)
Úmrtie28. jún 1914 (50 rokov)
Sarajevo, Rakúsko-Uhorsko (dnes Bosna a Hercegovina)
PodpisFrantišek Ferdinand d’Este, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons František Ferdinand d’Este

František Ferdinand Karol Ľudovít Jozef Mária d'Este (* 18. december 1863 – † 28. jún 1914) bol arcivojvoda a korunný princ Rakúska, Uhorska a Česka, od roku 1896 dezignovaný následník trónu Rakúsko-Uhorska. Bol synovcom cisára Františka Jozefa I., ktorý už desaťročia vládol rakúskej a rakúsko-uhorskej monarchii.

Narodil sa ako člen lotrinskej vetvy habsburskej dynastie. Vo veku 12 rokov prijal dedičstvo po rakúskom arcivojvodovi Františkovi V. d'Este, po ktorom prevzal aj meno vojvoda z Modeny a Este.

1. júla 1900 sa oženil s grófkou Žofiou Chotkovou. Keďže nepatrila k najvyššej rakúskej šľachte, alebo k niektorej z panujúcich kráľovských dynastií, cisár František Jozef I. vyhlásil manželstvo za morganatické a František Ferdinand sa pre manželku a ich deti musel zriecť nárokov na …práva, pocty, tituly, erby, výhody atď., ktoré prináležia rovnorodým manželkám a deťom pochádzajúcim z rovnorodých manželstiev pánov arcivojvodov. František Ferdinand sa musel neodvolateľne zaviazať, že sa vzdáva pre svoju manželku, ich deti a ďalších potomkov aj nárokov na trón v kráľovstvách a územiach zastúpených v Ríšskej rade.

Dňa 28. júna 1914 spáchal v Sarajeve srbský anarchista a pomocník srbskej organizácie Čierna ruka (bol členom inej organizácie s názvom Mlada Bosna) Gavrilo Princip atentát na Františka Ferdinanda a jeho manželku Žofiu. Atentát sa pokladá za jednu z historických udalostí, ktoré viedli k 1. svetovej vojne.

Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

František Ferdinand d'Este s rodinou

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]