Karol Ľudovít Habsburský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Karol Ľudovít Habsburský
Karol Ľudovít Habsburský
rakúsky arcivojvoda

Narodenie 30. júl 1833
Viedeň, Rakúsko
Úmrtie 19. máj 1896 (62 rokov)
Viedeň, Rakúsko

Karol Ľudovít Habsburský (* 30. júl 1833, Viedeň, Rakúsko – † 19. máj 1896, Viedeň) bol rakúsky arcivojvoda z habsbursko-lotrinského rodu, syn Františka Karola Habsburského a Žofie Bavorskej.

Výstavný arcivojvoda[upraviť | upraviť zdroj]

Mladší brat cisára Františka Jozefa I. nemal zvláštne ambície pre politiku ani vojenské remeslo. Ani jeho neminula vojenská dráha ako ostatných habsburských arcivojvodov. Dotiahol to až na generála jazdectva. Jeho obľubou bolo reprezentovanie cisárskeho dvora pri otváraní škôl, múzeí, mostov, expozícií (napr. v r. 1873 otváral svetovú výstavu vo Viedni a v r. 1891 Jubilejnú výstavu v Prahe) a pod., čím si vyslúžil prezývku „výstavný arcivojvoda“. Po smrti korunného princa Rudolfa v r. 1889 sa stal novým následníkom trónu.

Rodinné pomery[upraviť | upraviť zdroj]

Karol Ľudovít bol trikrát ženatý. Prvé manželstvo uzavreté v roku 1856 s Margitou Saskou (* 1840 – † 1858) trvalo iba dva roky a ostalo bezdetné.

Jeho druhou manželkou sa v roku 1862 stala dcéra kráľa Oboch Sicílii Ferdinanda II. Mária Annunciata Neapolsko-Sicílska (* 1843 – † 1871). Vo svojich devätnástich rokoch porodila prvé dieťa, syna Františka Ferdinanda. Lekári jej po tomto pôrode radili, aby sa uspokojila s jedným potomkom, pretože ďalšie tehotenstvá by pre ňu boli riskantnými. Mária Annunciata si ale nebola istá budúcnosťou neduživého Františka Ferdinanda a čoskoro otehotnela opäť. Na jar 1865 priviedla na svet druhého syna, ktorý dostal meno Otto František Jozef. O dva roky nato sa narodil tretí syn, Ferdinand Karol Ľudovít a v r. 1870 dcéra Margita Žofia († 1902). To už Mária Annunciata bola veľmi vyčerpaná a chorľavá. Bodavý kašeľ, bledosť a vychudnutosť prezrádzali zákernú diagnózu – tuberkulózu. 4. mája 1871 dvadsaťosemročná žena zomrela.

Treťou Karolovou manželkou sa v roku 1873 stala Mária Terézia (* 1855 – † 1944), dcéra portugalského kráľa Michala I. Ako osemnásťročná, krásna a zdravá mladá žena vstúpila do rodiny štyridsaťročného vdovca. Do budovania rodiny a domácnosti sa pustila s mladíckym elánom, no súčasne s takou ohľaduplnosťou a taktom, že arcivojvodovi potomkovia poznali skutočný domov až s ňou. Najmä najstarší František Ferdinand, vždy rezervovaný a odmeraný, sa k Márii Terézii upol natoľko, že ju v listoch i v dospelosti oslovoval „drahá mamička!“ Mária Terézia bola dobrou matkou nielen nevlastným deťom z predošlého Karolovho manželstva, ale i svojim dvom dcéram, ktoré sa jej narodili, Márii Annunciate (* 1876 – † 1961) a Alžbete (* 1878 – † 1960).

Karol Ľudovít bol hlboko veriacim človekom, no na svoj niekedy čudný ba až fanatický prejav zbožnosti doplatil životom. V marci 1896 sa pri svojej ceste do Palestíny napil vody z posvätnej rieky Jordán a ochorel vážnou infekciou týfusu. O dva mesiace po návrate domov na jeho následky zomrel.

Rodokmeň Karola Ľudovíta[upraviť | upraviť zdroj]

Rodokmeň Karola Ľudovíta do tretieho pokolenia
Karol Ľudovít Habsburský Otec:
František Karol Habsburský
Starý otec:
František I.
Prastarý otec:
Leopold II.
Prastará matka:
Mária Ludovika Španielska
Stará matka:
Mária Terézia Neapolsko-Sicílska
Prastarý otec:
Ferdinand I.
Prastará matka:
Mária Karolína
Matka:
Žofia Bavorská
Starý otec:
Maximilián Jozef I.
Prastarý otec:
Fridrich Michael Wittelsbachský
Prastará matka:
Mária Františka Sulzbachská
Stará matka:
Karolína Frederika Bádenská
Prastarý otec:
Karol Ľudovít Badenský
Prastará matka:
Amália Hesensko-darmstadtská

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]