Ferdinand Karol Habsburský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ferdinand Karol Habsburský
rakúsky arcivojvoda
rakúsky arcivojvoda
Narodenie27. december 1868
Viedeň, Rakúsko
Úmrtie12. marec 1915 (46 rokov)
Mníchov
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Ferdinand Karol Habsburský

Ferdinand Karol Habsburský (* 27. december 1868, Viedeň, Rakúsko – † 12. marec 1915, Mníchov, Nemecko) bol rakúsky arcivojvoda, syn Karola Ľudovíta Habsburského a jeho druhej manželky Márie Annunciaty Neapolsko-Sicílskej (* 1843, † 1871) z habsbursko-lotrinského rodu, najmladší brat následníka rakúsko-uhorského trónu Františka Ferdinanda d´Este.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Ferdinand Karol Ľudovít Jozef Ján Mária (ako znelo celé jeho meno) sa od mladosti veľmi zaujímal o kultúru, najmä o divadlo. V rámci jeho vojenskej kariéry obvyklej pre rakúskych arcivojvodov sa v šestnástich rokoch stal poručíkom jazdectva. Ku koňom však nemal žiaden bližší vzťah, zato začal prejavovať technické nadanie. Bol povýšený na nadporučíka, neskoršie na kapitána a v r. 1897 sa stal podplukovníkom. Po smrti korunného princa Rudolfa začala jeho vojenská kariéra stúpať. Ako generálmajora ho prevelili do Prahy.

V tomto čase začal jeho vzťah s dcérou profesora viedenskej techniky Bertou Czuberovou. Problémom bol však jej meštiacky pôvod, a tak spoločenská priepasť v ich vzťahu bola ešte väčšia ako u arcivojvodu Františka Ferdinanda. V roku 1903 sa ich tajná láska stala verejným škandálom. Ferdinand Karol požiadal cisára Františka Jozefa o povolenie k sobášu. Ten však žiadosť o morganatický sobáš rezolútne zamietol. Podobný názor mal i jeho starší brat Otto. František Karol bol však neoblomný. 18. októbra 1904 bol zo „zdravotných dôvodov“ prepustený z armády a vykázaný z Viedne na zámok Rosenstein. Po piatich rokoch sa v roku 1909 vo Švajčiarsku s Bertou tajne zosobášili. Následné reakcie zo strany nahnevaného cisára nenechali na seba dlho čakať. V roku 1911 Františka Karola vylúčil z rodinného zväzku Habsburgovcov, odobral mu všetky tituly, vojenské hodnosti a vyznamenania. Iba na príhovor jeho nevlastnej matky Márie Terézie mu ponechal malú ročnú rentu.

Ferdinand Karol po svojom vylúčení z rodiny prijal občianske meno Ferdinand Burg. Po smrti svojho brata Františka Ferdinanda v roku 1914 bol pozvaný na pohreb, ale vtedy už bol z neho zlomený, zostarnutý muž, ignorovaný všetkými členmi rodiny i dvora. O rok nato v Mníchove zomrel. Jeho manželka zomrela v roku 1979 a obaja sú pochovaní na cintoríne v Merane.

Genealógia[upraviť | upraviť zdroj]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
František II.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
František Karol Habsburský
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mária Terézia Neapolsko-sicílska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Karol Ľudovít Habsburský
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maximilán Jozef I.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Žofia Bavorská
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Karolína Frederika Bádenská
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ferdinand Karol Habsburský
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
František I.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ferdinand II.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mária Izabela Bourbonská
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mária Annunziata Neapolsko-Sicílska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Karol Ľudovít Rakúsko-Tešínsky
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mária Terézia Habsbursko-lotrinská
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Henrietta Nassausko-Weilburská
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]