Franz Marc

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Franz Marc
Franz Marc
Franz Marc (1910)

Narodenie 8. február 1880
Mníchov, Nemecko
Úmrtie 4. marec 1916 (36 rokov)
Verdun, Francúzsko

Franz Marc (* 8. február 1880, Mníchov, Nemecko – † 4. marec 1916, Verdun, Francúzsko) bol nemecký maliar, predstaviteľ expresionizmu. Bol zakladajúcim členom skupiny Der Blaue Reiter.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa 8. februára 1880 v Mníchove do rodiny Wilhelma Marca (ktorý bol profesionálnym krajinkárom). Jeho matka bola striktná kalvinistka. V roku 1900 začal Franz študovať na akadémii umení v Mníchove. Medzi jeho učiteľov patrili Gabriel von Hackl a Wilhelm von Diez.

V rokoch 19031906 žil v Paríži kde navštevoval múzeá a sledoval práce iných autorov. Nadviazal kontakty s inými umelcami ako boli Sarah Bernhardtová alebo Vincent van Gogh. V tomto období zažíval veľa búrlivých vzťahov, dlhoročný pomer s Anette von Eckardtovou, bol dvakrát ženatý raz s Mariou Franckovou a potom s Mariou Schnurovou.

V roku 1906 odcestoval z bratom za obchodom do Saloniki a na Athos a do iných miest v Grécku.

V roku 1910 nadviazal Franz priateľstvo z Augustom Mackem a spolu z ďalšími založili hnutie Der Blaue Reiter. Svoje práce predstavil na prvej výstave Der Blaue Reiter v Mníchove. Nemecký expresionizmus bol však následne vystavovaný v Kolíne, Berlíne, Frankfurte nad Mohanom a iných mestách.

V roku 1912 stretol Roberta Delaunaya ktorý bol futuristom. Silno zapôsobil na prácu Franza Marca. Ten začal následne tvoriť futuristické a kubistické práce, ktoré boli inšpirované prírodou.

Zomrel počas prvej svetovej vojny pri Verdune v roku 1916. Tesne pred zavelením ústupu ho zabil výstrel z pušky ostreľovača.

Franz Marc povedal: Umenie nie je nič iné ako vyjadrenie nášho sna. Čím viac sa mu poddávame a dostávame sa bližšie do vnútornej pravdy vecí, tým je bližšie život vo sne, náš pravý život, ktorý pokladá otázky ale nie je vidieť.[1]

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Franz Marc quotes [online]. thinkexist.com, [cit. 2009-11-05]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]