Frederick Drew Gregory

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Frederick Drew Gregory
Astronaut NASA
Frederick Drew Gregory
Št. príslušnosťUSA
Narodenie7. január 1941 (82 rokov)
Washington, USA
Predchádzajúce zamestnanietestovací pilot
Hodnosťplukovník USAF
Čas vo vesmíre18 dní 23 hodiny 4 minút
Kozmonaut od1978 NASA
MisieSTS-51-B, STS-33, STS-44
Znaky misiíSts-51-b-patch.pngSts-33-patch.pngSts-44-patch.png
Kozmonaut do2005

Frederick Drew Gregory (* 7. január 1941, Washington, USA) je bývalý americký kozmonaut z letov s raketoplánmi, neskôr člen vedenia NASA.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

Po základnej a strednej škole v roku 1964 absolvoval vojenskú leteckú akadémiu. V roku 1977 ukončil štúdium na Univerzite George Washingtona, odbor informačné sústavy. Potom pokračoval v štúdiách v armádnej škole leteckého personálu v Norfolku vo Virgínii. Oženil sa a má dve deti. Do tímu kozmonautov NASA vstúpil 16. januára 1978.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Po prvýkrát vzlietol na obežnú dráhu okolo Zeme na jar roku 1985. Bol v posádke siedmeho letu raketoplánu Challenger, misie STS-51-B. Hlavnou a splnenou úlohou bola aktivácia európskeho laboratória Spacelab 3. Posádku Challengeru tvorili veliteľ plk.Robert Overmyer, ďalej plk. Frederick Gregory, dr. William Thornton , dr. Norman Thagard, dr. Don Lind, dr. Lodewijk van den Berg a dr. Taylor Wang. Na palube mali so sebou tiež niekoľko zvierat.

Na svoj druhý let čakal štyri roky. Tentokrát letel už ako veliteľ misie STS-33 v raketopláne Discovery, bol to prísne tajný let platený a pripravený armádou. Posádka: plk. Frederick Gregory, pilot plk. John Blaha, kpt. Manley Carter, dr. Franklin Musgrave, Kathryn Thorntonová. Počas letu vypustili špionážnu družicu typu Magnum.

Tretí let v roku 1991 bol rovnako vojenský. Veliteľom na palube Atlantisu bol plk. Frederick Gregory, posádka plk.Terrence Henricks, plk.James Voss, kpt.Mario Runco Jr., dr. Story Musgrave a Thomas Hennen. Počas letu vypustili špionážnu družicu DSP Block 14, prezývanú "Liberty".

Všetky tri lety mali štart na Floride, mys Canaveral, pristátie na základni Edwards Air Force Base v Kalifornii. Počas troch svojich letov strávil vo vesmíre 18 dní. Je zapísaný ako 165 kozmonaut Zeme.

Po letoch[upraviť | upraviť zdroj]

V tíme kozmonautov zostal do roku 2005, bol členom vedenia NASA, napr. v roku 2004 vystupoval ako námestník riaditeľa pri návšteve v Bajkonure , potom prešiel do Johnsonovho strediska v Houstone.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]