Fridrich David Fuchs

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fridrich David Fuchs
geodet, priemyselník, znalec Vysokých Tatier
Fridrich David Fuchs
Narodenie31. december 1799
Levoča, Slovensko
Úmrtie6. október 1874 (74 rokov)
Levoča, Slovensko
Profesiapriemyselník

Fridrich David Fuchs (* 31. december 1799, Levoča – † 6. október 1874, Levoča) bol geodet, aktívny organizátor a funkcionár Uhorského karpatského spolku, znalec a propagátor Vysokých Tatier, zakladateľ priemyselných podnikov na Spiši, plodný spisovateľ, autor prvého širokospektrálneho turistického sprievodcu po Vysokých Tatrách.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

V Levoči získal prvé vzdelanie. Potom odišiel študovať do Debrecína Pešti, kde v roku 1819 ukončil na vysokej škole kurz praktickej geometrie. Po dvojročnej praxi a po úspešných skúškach v roku 1821 navštevoval Lesnícku akadémiu v Mariabrunne neďaleko Viedne. Po ročnom pôsobení v Arade sa vrátil na Spiš. V Ľubovnianskych kúpeľoch v roku 1827 založil 23 – hektárový park. V tom istom roku bol dozorcom v železiarňach v Hrabušiciach a od roku 1834 bol dozorcom na panstvách v Novej Ľubovni a Jakubanoch. Tu v roku 1838 založil železiareň. Potom sa presťahoval do rodného mesta a v Levočskej doline vybudoval valcovňu s drôtovňou a reťaziarňou.

Od mladosti bol horlivým návštevníkom Vysokých Tatier. Jeho vzdelanie mu pomohlo pri trigonometrických a barometrických meraniach, ktoré robil v rokoch 1860 – 1862 vo Vysokých Tatrách. Určil nadmorskú výšku niektorých vrchov. V roku 1863 vydal v Pešti sprievodcu po Vysokých Tatrách – Die Central – Karpathen mit den nächsten Voralpen (Centrálne Karpaty s najbližším predhorím). Knižka sa pokladá sa za prvého širokospektrálneho sprievodu po Vysokých Tatrách. Trochu neskôr dokončil mapu Tatier.

Fridrich David Fuchs bol spoluzakladateľom Uhorského karpatského spolku. Bol navrhnutý na jeho predsedu, ale funkciu zo zdravotných dôvodov a pre pokročilý vek neprijal. Fuchs bol prvý muž, ktorý podľa dr. Steinera, otvoril Vysoké Tatry „v univerzálnom svetle“. Podľa Fuchsa bolo pomenované dnešné Starolesnianske pleso vo Veľkej Studenej doline. [1]

Publikačná činnosť[upraviť | upraviť kód]

  • Centrálne Karpaty s predhorím, Pešť, 1863
  • Svište a kamzíky v Tatrách (časopis Zipser Anzeiger č. 43 – 44, Levoča, 1865)
  • Zimná pasáž cez Jankovec (časopis Zipser Anzeiger č. 13, Levoča, 1866)
  • Meteorologická otázka (časopis Zipser Anzeiger č.4, Levoča, 1866)
  • Pralesy Uhorska ( Lesnícke noviny č.1 a 2., Pešť, 1861)
  • K meteorologickým otázkam (časopis Zipser Anzeiger č.1, Levoča, 1861)
  • Ako si vo všeobecnosti predstaviť pomery hôr v najvyšších Karpatoch ( časopis Mitteilungen des ungarischen Forstvereins, Bratislava, 1856)

[1]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. a b RUSNÁK, Ernest. Kto bol Fridrich Fuchs?. Vysoké Tatry, roč. 25, čís. 4, s. 28-29.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]