Preskočiť na obsah

Friedrich Hölderlin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Friedrich Hölderlin
nemecký básnik
nemecký básnik
Narodenie20. marec 1770
Lauffen am Neckar, Nemecko
Úmrtie6. jún 1843 (73 rokov)
Tübingen), Nemecko
PodpisFriedrich Hölderlin, podpis (z wikidata)
Odkazy
Webstránkahoelderlin-gesellschaft.de
Projekt
Guttenberg
Friedrich Hölderlin
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Friedrich Hölderlin

Johann Christian Friedrich Hölderlin (* 20. marec 1770, Lauffen am Neckar, Nemecko – † 6. jún 1843, Tübingen) bol nemecký lyrický básnik, predstaviteľ romantizmu, spolutvorca najstaršieho programu nemeckého idealizmu (spolu s F. W. J. Schellingom). Zaslúžil sa o premostenie romantizmu a klasicizmu.

Životopis

[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho život a tvorbu zrejme poznačilo, že otca stratil už vo veku dvoch rokov. Jeho matka si priala, aby sa jej syn stal evanjelickým kňazom. Začal navštevovať latinskú školu v Nürtingene, neskôr to boli evanjelické kláštorné školy vo Württembergu a Maulbronne.
Univerzitu vyštudoval v Tübingene, kde sa spriatelil s filozofmi Herderom a Schellingom. Vo svojom štúdiu pokračoval na univerzite v Jene, kde sa zoznámil s Goethem, Schillerom a Fichtem. Pracoval ako domáci učiteľ.

Vo svojich dielach často imitoval Schillera. Považuje sa za romantického melancholika. Väčšinu života prežil sužovaný duševnou chorobou. Silný pocit osamelosti sa snažil preklenúť hraním na klavíri, kreslením, čítaním, písaním a cestovaním. V jeho tvorbe je prítomný prvok, ktorý jeho súčasníci označovali ako „dotyk šialenstva“. Jeho básne najčastejšie vychádzali jednotlivo. Spočiatku písal hymny, ódy a elégie (Brod und Wein). Väčšiu pozornosť vzbudil až vydaním diela „Hyperion“. V tomto diele sa stáva princípom gréckej kultúry postava Diotima. Ovplyvnený bol nielen gréckou kultúrou, ale aj antikou. V znamení antiky je jeho ďalšie dielo „Der Tod des Empedokles". Po jeho smrti bolo vydané jeho dielo „Gedichte."

Rovnako ako Goethe a Schiller - jeho starší vrstovníci - Hölderlin bol vášnivým obdivovateľom antickej gréckej kultúry.

  • Hyperion alebo pustovník v Grécku (Hyperion oder der Eremit in Griechenland), román vydaný v dvoch častiach 1797 a 1799
  • Empedoklova smrť (Der Tod des Empedokles)
  • Gedichte, " vydané po jeho smrti

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]