Fuji (jablko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Malus domestica 'Fuji'

Jablká Fuji na strome.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Malus domestica var. Fuji

Jablká odrody Fuji.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Fuji je odroda jablka, vyšľachtená pestovateľmi vo výskumnej stanici Tohoku (农林省园芸试験场东北支场) v Fujisaki, Aomori v Japonsku. Vyšľachtená bola pravdepodobne v roku 1930 a uvedená na trh v roku 1962. Vznikla ako hybrid krížením amerických odrôd Red Delicious a starej odrody Virginia Ralls Genet (niekedy označovanej ako „Rawls Jennet“).

Jablká Fuji sú pomenované podľa „Fujisaki ([藤]崎)“ v prefektúre Aomori (青森県), ale mnohí sa často mylne domnievajú, že sú pomenované po hore Fuji (富士山).

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Jablká Fuji sú typicky veľké alebo veľmi veľké a guľaté, v priemere majú okolo 75 milimetrov. Obsahujú 9 – 11 % cukru a majú mäsitú dužinu, ktorá je sladšia a ostrejšia ako veľa iných druhov jabĺk, čo ich robí obľúbenými u spotrebiteľov po celom svete. Fuji má tiež veľmi dlhú trvanlivosť v porovnaní s inými odrodami a to aj bez chladenia. Chladením je možné zaručiť, že jablká zostanú čerstvé až jeden rok.

V Japonsku je Fuji naďalej bezkonkurenčne najpredávanejším druhom jablka.[chýba zdroj] Veľa japonských spotrebiteľov dáva prednosť chrumkavej štruktúre a sladkosti jabĺk Fuji (chuťou trochu pripomínajú prestížne Nashi hrušky).

Aj mimo Japonska popularita jabĺk Fuji stále rastie. Od svojho uvedenia na americký trh v roku 1980 si získali popularitu aj u amerických spotrebiteľov a v roku 2003 sa zaradili na 4. miesto v zozname amerického „Apple“ združenia za najpopulárnejšími odrodami ako Red Delicious, Golden Delicious a Gala.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Fuji (apple) na anglickej Wikipédii.