Fuji (jablko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Malus domestica 'Fuji'
Rosaceae Malus pumila Malus pumila Var domestica Apples Fuji.jpg
Jablká Fuji na strome.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Malus domestica var. Fuji
KIKU brak-ontree.JPG
Jablká odrody Fuji.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Fuji je odroda jablka, vyšľachtená pestovateľmi vo výskumnej stanici Tohoku (农林省园芸试験场东北支场) v Fujisaki, Aomori v Japonsku. Vyšľachtená bola pravdepodobne v roku 1930 a uvedená na trh v roku 1962. Vznikla ako hybrid krížením amerických odrôd Red Delicious a bývalej odrody Virginia Ralls Genet (niekedy označovanej ako „Rawls Jennet“).

Jablká Fuji sú pomenované podľa „Fujisaki ([藤]崎)“ v prefektúre Aomori (青森県), ale mnohí sa často mylne domnievajú, že sú pomenované po hore Fuji (富士山).

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Jablká Fuji sú typicky veľké alebo veľmi veľké a guľaté, v priemere majú okolo 75 milimetrov. Obsahujú 9 – 11 % cukru a majú mäsitú dužinu, ktorá je sladšia a ostrejšia ako veľa iných druhov jabĺk, čo ich robí obľúbenými u spotrebiteľov po celom svete. Fuji má tiež veľmi dlhú trvanlivosť v porovnaní s inými odrodami a to aj bez chladenia. Chladením je možné zaručiť, že jablká zostanú čerstvé až jeden rok.

V Japonsku je Fuji naďalej bezkonkurenčne najpredávanejším druhom jablka.[chýba zdroj] Veľa japonských spotrebiteľov dáva prednosť chrumkavej štruktúre a sladkosti jabĺk Fuji (chuťou trochu pripomínajú prestížne Nashi hrušky).

Okrem Japonska popularita jabĺk Fuji stále rastie. Od svojho uvedenia na americký trh v roku 1980, si získali popularitu aj u amerických spotrebiteľov, a zaradili sa na 4. miesto v roku 2003 na zozname amerického „Apple“ združenia za najpopulárnejšími odrodami ako Red Delicious, Golden Delicious a Gala.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Fuji (apple) na anglickej Wikipédii.