Gastonia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Gastonia

Rekonštrukcia rodu Gastonia.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Gastonia burgei
Kirkland, 1998
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Gastonia bol 5 až 6 metrov dlhý obrnený bylinožravý dinosaurus blízko príbuzný rodu Polacanthus. Tento rod je známy z kompletných pozostatkov zahrňujúcich niekoľkých lebiek. Vyskytoval sa pred približne 125 miliónmi rokov na území dnešného Utahu (USA). Jediný druh je Gastonia burgei.

Brnenie[upraviť | upraviť zdroj]

Kostry rodu Gastonia v North American Museum of Ancient Life

Gastonia žila po boku obrovského dromeosaurida rodu Utahraptor (až 6 metrov dlhý), veľmi dobré kostené brnenie tela teda nachádzalo svoje opodstatnenie. Úzka, pretiahnutá lebka bola chránená zrastenými kostenými platňami, predná časť trupu kostenými tŕňmi, bedrá plochou zrastenou kostenou platňou a chvosť, okrem kostených hrboľov, bol opatrený po bokoch aj ostrými kostenými doskami. Koncom minulého storočia sa myslelo, že podobne ako vyspelejšia čeľaď Ankylosauridae, aj zástupcovia Polacanthidae (tým pádom aj gastonia) disponovali kosteným kyjom na konci chvosta. Neskôr sa však prišlo na omyl.

V populárnej kultúre[upraviť | upraviť zdroj]

  • Gastonia sa objavuje v románe Roberta T. Bakkera Červený raptor, ktorého hlavnou „postavou“ je samica dromeosaurida rodu Utahraptor. V tomto románe sa mladý jedinec rodu Gastonia bráni pred útočiacim dravým Acrocanthosaurom, ale bezúspešne.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]