Acrocanthosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Acrocanthosaurus

Rekonštrukcia výzoru akrokantosaura.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Acrocanthosaurus atokensis
Stovall a Langston, 1950
Synonymá
Acrocanthus
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Acrocanthosaurus bol veľký, 11 až 12 m dlhý dravý dinosaurus. Známy je z pozostatkov viacerých jedincov, zahrňujúcich aj kompletnú lebku. Žil pred 115 až 110 miliónmi rokov na území dnes patriacom Texasu (USA). Jediný druh je Acrocanthosaurus atokensis.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Rod Acrocanthosaurus disponoval stavbou tela typickou pre karnosaury: mal veľkú, otvormi odľahčenú lebku, silné, no krátke predné končatiny s troma prstami, dlhé zadné končatiny a dlhý chvost. V porovnaní inými karnosaurami sa lebka akrokantosaura smerom k rypáku znižovala už od očníc. Jeho krk bol pravdepodobne držaný viac vodorovne ako u iných teropodov. Chrbtové stavce mali značne predĺžené tŕňovité výbežky, pričom najdlhšie sa nachádzali nad bedrami (podobé predĺženie tŕňov stavcov nachádzame u viacerých iných dinosaurov, napr. Suchomimus, alebo ešte výraznejšie pri rodoch Spinosaurus a Ouranosaurus). Účel predĺžených tŕňov stavcov nie je istý. Najčastejšie sa predpokladá, že slúžili ako opora koženej plachte, ktorá pomáhala pri termoregulácii, komunikácii, alebo ju samce používali na lákanie samíc. Ďalšie názory hovoria o použití na skladovanie tuku, prípadne na uchytenie chrbtového svalstva.

Klasifikácia[upraviť | upraviť zdroj]

Klasifikácia akrokantosaura je problematická. Pôvodne bol zaradený do čeľade Allosauridae, neskôr sa však väčšina vedcov priklonila k názoru, že bol členom čeľade Carcharodontosauridae, kam patrili viaceré formy patriace medzi najväčšie suchozemské dravce všetkých čias. Hoci stále nepanuje konsenzus, väčšina vedcov považuje akrokantosaura za člena Carcharodontosauridae.

V populárnej kultúre[upraviť | upraviť zdroj]

Acrocanthosaurus sa objavuje v románe Červený Raptor (Red Raptor) od amerického paleontológa Roberta T. Bakkera.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. BAKKER, Robert. Raptor Red. [s.l.] : Bantam Books., 1995. ISBN 0553575619.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]