George Soros

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
George Soros
americký finančník
americký finančník
Narodenie 12. august 1930 (86 rokov)
Budapešť, Maďarsko
Odkazy
Webstránka georgesoros.com
Commons Spolupracuj na Commons George Soros

George Soros (* 12. august 1930, Budapešť, Maďarsko) je maďarský rodák a americký finančník židovského pôvodu.

Z Maďarska odišiel po 2. svetovej vojne v roku 1946. Od roku 1947 žil v Anglicku, kde študoval ekonómiu na London School of Economics. V roku 1956 odišiel do USA, aby – ako hovorí – zarobil dosť peňazí na Wall Street a mohol žiť ako spisovateľ a filozof. Má päť detí a je druhýkrát ženatý (so Susan Weber Sorosovou).

Preslávil sa svojimi finančnými menovými špekuláciami, ale i ako angažovaný, veľkorysý filantrop. Predsedá Soros Fund Management a Open Society Institute, ktoré založil, je tiež riaditeľom Council on Foreign Relations.

V roku 1970 založil Quantum Fund spolu s Jimom Rogersom. Počas desiatich rokov sa im navrátilo cez 4000 % vkladu, čo je základom Sorosovho bohatstva.

Filantrop[upraviť | upraviť zdroj]

Soros je angažovaným filantropom od roku 1979, kedy začal podporovať černošských študentov, aby mohli študovať na Kapskej univerzite (University of Cape Town) v Juhoafrickej republike, vtedy trpiacej pod apartheidom. Podporuje i zmeny a vznik demokracie v bývalých krajinách sovietskych satelitov, ako napríklad i v Gruzínsku, na Ukrajine a inde. V Spojených štátoch je jedným z významných prispievateľov liberálnych organizácií. Sorosova podpora zmien k slobode a demokracii v strednej a východnej Európe je, mimo podpory priamej, záležitosťou miestnych organizácií – Open Society Institute a Sorosových nadácií (Soros Foundation). Taktiež založil a finančne podporuje nadáciu Stredoeurópskej univerzity (Central European University). Podporuje tiež Transparency International.

Kritici[upraviť | upraviť zdroj]

Sorosovi kritici poukazujú na jeho činnosť finančného špekulanta. V politike sa americkým konzervativcom nepáči jeho kampaň proti Bushovi a podporovateľom tvrdej politiky Izraela jeho porovnávanie izraelskej politiky s nacistickým Nemeckom a Jásirom Arafatom.

Sorosova kritika[upraviť | upraviť zdroj]

Soros otvorene kritizuje systém finančných špekulácií, napriek tomu, že sú základom jeho majetku, pretože znemožňujú hospodársky rozvoj v mnohých nevyspelých krajinách. Mnohé z problémov svetovej nerovnováhy prisudzuje nedostatkom vlastným trhovému fundamentalizmu (market fundamentalism).

Filozof[upraviť | upraviť zdroj]

Soros je žiakom Karla Poppera, s ktorým si i živo dopisoval, a hovorí, že jeho investičné stratégie sú založené na Popperovom skepticizme o spoľahlivosti akejkoľvek ľudskej viery. Ako filozof popularizuje koncepty dynamickej nerovnováhy (dynamic disequilibrium), statickej nerovnováhy (static disequilibrium) a takmer rovnovážnych podmienok (near-equilibrium conditions). Jeho publikácie sa zameriavajú na koncept reflektivity (reflexivity).

Esperantista[upraviť | upraviť zdroj]

Georgov otec, Tivadar (tiež známy ako Teodoro), bol esperantský spisovateľ. Doma esperanto používali často takže George ovládal esperanto od narodenia.[1] V 1947 mladý George Soros opustil Maďarsko cez Švajčiarsko, kde sa zúčastnil 34. Svetového kongresu esperanta.[2] Jedna z prvých vecí, ktoré v Británii spravil bolo nadviazanie spojení s britskými esperantistami v Londýne. To ho presvedčilo o užitočnosti esperanta, lebo „kamkoľvek sa šlo, všade sa našiel niekoho s kým sa dalo rozprávať [v esperante]”.[1] Teraz už esperanto nepoužíva.[3]

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Sorosova činnosť bola ocenená doktorátmi honoris causa – v roku 1980 od New School for Social Research v New Yorku, Oxfordskej univerzity (University of Oxford), v roku 1991 od ekonomickej školy v Budapešti (Budapest University of Economics) a Yalovej univerzity (Yale University).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b COWAN, Alison Leigh. How Do You Say 'Billionaire' in Esperanto? [online]. The New York Times, 2010-12-16, [cit. 2012-06-04]. Dostupné online. (anglicky)
  2. SCHWARTZ, Theodore. Modernaj robinzonoj en la siberia praarbaro. 2. upravané vyd. Berkeley : Bero, 1999. S. 9. (esperantsky)
  3. CALVO, José Manuel. SOROS. El millonario que quería ser filósofo [online]. 2008-09-21, [cit. 2012-06-04]. Dostupné online. (španielsky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé zdroje[upraviť | upraviť zdroj]