George Soros

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
George Soros
americký finančník
americký finančník
Narodenie 12. august 1930 (87 rokov)
Budapešť, Maďarsko
Odkazy
Webstránka georgesoros.com
Commons Spolupracuj na Commons George Soros

George Soros (maď. Soros György, vlastn. menom Schwartz György; * 12. august 1930, Budapešť, Maďarsko) je maďarský rodák a americký finančník židovského pôvodu.

Z Maďarska odišiel po 2. svetovej vojne v roku 1946. Od roku 1947 žil v Anglicku, kde študoval ekonómiu na London School of Economics. V roku 1956 odišiel do USA, aby – ako hovorí – zarobil dosť peňazí na Wall Street a mohol žiť ako spisovateľ a filozof. Má päť detí a je druhýkrát ženatý (so Susan Weber Sorosovou).

Preslávil sa svojimi finančnými menovými špekuláciami. Predsedá Soros Fund Management a Open Society Institute, ktoré založil, je tiež riaditeľom Council on Foreign Relations.

V roku 1970 založil Quantum Fund spolu s Jimom Rogersom. Počas desiatich rokov sa im navrátilo cez 4000 % vkladu, čo je základom Sorosovho bohatstva.

Filantrop[upraviť | upraviť zdroj]

Soros je angažovaným filantropom od roku 1979, kedy začal podporovať černošských študentov, aby mohli študovať na Kapskej univerzite (University of Cape Town) v Juhoafrickej republike, vtedy trpiacej pod apartheidom. Podporuje i zmeny a vznik demokracie v bývalých krajinách sovietskych satelitov, ako napríklad i v Gruzínsku, na Ukrajine a inde. V Spojených štátoch je jedným z významných prispievateľov liberálnych organizácií. Sorosova podpora zmien k slobode a demokracii v strednej a východnej Európe je, mimo podpory priamej, záležitosťou miestnych organizácií – Open Society Institute a Sorosových nadácií (Soros Foundation). Taktiež založil a finančne podporuje nadáciu Stredoeurópskej univerzity (Central European University). Podporuje tiež Transparency International.

Kritici[upraviť | upraviť zdroj]

Sorosovi kritici poukazujú na jeho činnosť finančného špekulanta. V politike sa americkým konzervativcom nepáči jeho kampaň proti Bushovi a podporovateľom tvrdej politiky Izraela jeho porovnávanie izraelskej politiky s nacistickým Nemeckom a Jásirom Arafatom.

Sorosova kritika[upraviť | upraviť zdroj]

Soros otvorene kritizuje systém finančných špekulácií, napriek tomu, že sú základom jeho majetku, pretože znemožňujú hospodársky rozvoj v mnohých nevyspelých krajinách. Mnohé z problémov svetovej nerovnováhy prisudzuje nedostatkom vlastným trhovému fundamentalizmu (market fundamentalism).

Filozof[upraviť | upraviť zdroj]

Soros je žiakom Karla Poppera, s ktorým si i živo dopisoval, a hovorí, že jeho investičné stratégie sú založené na Popperovom skepticizme o spoľahlivosti akejkoľvek ľudskej viery. Ako filozof popularizuje koncepty dynamickej nerovnováhy (dynamic disequilibrium), statickej nerovnováhy (static disequilibrium) a takmer rovnovážnych podmienok (near-equilibrium conditions). Jeho publikácie sa zameriavajú na koncept reflektivity (reflexivity).

Esperantista[upraviť | upraviť zdroj]

Georgov otec, Tivadar (tiež známy ako Teodoro), bol esperantský spisovateľ. Doma esperanto používali často takže George ovládal esperanto od narodenia.[1] V 1947 mladý George Soros opustil Maďarsko cez Švajčiarsko, kde sa zúčastnil 34. Svetového kongresu esperanta.[2] Jedna z prvých vecí, ktoré v Británii spravil bolo nadviazanie spojení s britskými esperantistami v Londýne. To ho presvedčilo o užitočnosti esperanta, lebo „kamkoľvek sa šlo, všade sa našiel niekto s kým sa dalo rozprávať [v esperante]”.[1] Teraz už esperanto nepoužíva.[3]

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Sorosova činnosť bola ocenená doktorátmi honoris causa – v roku 1980 od New School for Social Research v New Yorku, Oxfordskej univerzity (University of Oxford), v roku 1991 od ekonomickej školy v Budapešti (Budapest University of Economics) a Yalovej univerzity (Yale University).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b COWAN, Alison Leigh. How Do You Say 'Billionaire' in Esperanto? [online]. The New York Times, 2010-12-16, [cit. 2012-06-04]. Dostupné online. (anglicky)
  2. SCHWARTZ, Theodore. Modernaj robinzonoj en la siberia praarbaro. 2. upravané vyd. Berkeley : Bero, 1999. S. 9. (esperantsky)
  3. CALVO, José Manuel. SOROS. El millonario que quería ser filósofo [online]. 2008-09-21, [cit. 2012-06-04]. Dostupné online. (španielsky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé zdroje[upraviť | upraviť zdroj]