Gravitholus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gravitholus
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Gravitholus albertae
Wall a Galton, 1979
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Gravitholus bol rod bylinožravého vtákopánvového dinosaura z čeľade Pachycephalosauridae. Žil na území dnešnej Alberty v Kanade v období vrchnej kriedy (stupeň kampán, asi pred 75 miliónmi rokov). Tento dinosaurus bol opísaný v roku 1979 paleontológmi Wallom a Galtonom. Je známy viacmenej len podľa fosílií temennej časti lebky.

Typovým a doteraz jediným známym druhom je Gravitholus albertae. Dlhšiu dobu prebieha medzi paleontológmi diskusia, či ide o samostatný validný rod, alebo len o synonymum s rodom Stegoceras. Novšie analýzy však naznačujú, že ide o platný a samostatný rod.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Gravitholus na českej Wikipédii.
  • WALL, W.P., GALTON, P.M. Notes on pachycephalosaurid dinosaurs (Reptilia: Ornithischia) from North America, with comments on their status as ornithopods. Canadian Journal of Earth Sciences, 1979, roč. 16, s. 1176-1186.
  • MARYANSKA, T.; CHAPMAN, R.E.; WEISHAMPEL, D.B.. The Dinosauria. Ed. Weishampel, David B.; Osmólska, Halszka; a Dodson, Peter. 2. vyd. Berkeley : University of California Press., 2004. Kapitola Pachycephalosauria, s. 464-477.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]