Groupie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bebe Buellová

Groupie (mn. č. groupies) sú fanúšičky, ktoré sa snažia o nadviazanie blízkeho vzťahu s hudobníkmi a inými celebritami. Označenie „groupie“ je odvodené od anglického názvu pre hudobnú skupinu „musical group“.[1]

Ženy, všeobecne známe ako groupies, bývajú k dispozícii pre celebrity, popové a rockové hviezdy a ďalšie osobnosti verejného života. Medzi tými, ktorý je citovaný na túto tému patrí napríklad Robert Plant. Tento spevák skupiny Led Zeppelin rozdeľoval groupies na tie, ktoré mali záujem o krátke sexuálne dobrodružstvá, ale medzi týmito ženami boli podľa neho aj fanúšičky, ktoré mali s členmi skupiny dlhodobejšie vzťahy. Nahrádzali im na dlhých koncertných turné priateľky, či dokonca manželky. Často sa im starali o ich cennosti, lieky, o šatník, alebo ich sprevádzali na spoločenských podujatiach.[2] V knihe Kladivo bohů: Sága Led Zeppelin, sú popisované napríklad vzťahy, ktoré mal Jimmy Page s niekoľkými známymi groupies 70. rokov. Patrili k nim Pamela Des Barresová, Bebe Buellová a Lori Maddoxová (s Lori si začal, keď mala 14 rokov).

Pamela Des Barresová sa neskôr stala členkou zoskupenia The GTOs („Girls Together Outrageously“), s ktorým spolupracoval aj Frank Zappa, či Jeff Beck. Neskôr hrala v niekoľkých filmoch. V súčasnosti prednáša na škole, je spisovateľka a novinárka. Bebe Buellová je bývalá modelka, speváčka. V novembri roku 1974 bola Playmate. Je matkou herečky Liv Tyler. K ďalším legendárnym groupies patrila Nancy Spungenová, ktorá ako groupie sprevádzala Sida Viciousa z kapely The Sex Pistols.

Pamela Des Barresová svoje zážitky z čias, keď bola groupie detailne opísala v dvoch knihách: I'm With The Band (1987) a Take Another Little Piece of My Heart: A Groupie Grows Up (1993) – ako aj v populárno náučno ladenej knihe Rock Bottom: Dark Moments in Music Babylon. Barresová prirovnáva postavenie groupies pre hudobné skupiny ku vzťahu Ježiša a Márie Magdalény.[3] Jej najnovšia kniha Let's Spend the Night Together (2007), je súborom rozhovorov s legendárnymi groupies Catherine James, Connie Hamzy (Connie mala aféru aj s vtedy guvernérom Billom Clintonom), Cherry Vanilla, Dee Dee Keel, Margaret Moser a Patti Johnsen, ako aj so súčasnými groupies: Mandy Murdersovou, Lexou Vonn a Plastics. Podľa vyjadrenia Des Barresovej je oficiálne známy iba jeden groupie mužského pohlavia. Je ním Pleather, ktorý sprevádzal napríklad Courtney Love a členky skupiny The Bangles.

Pieseň „Apple Scruffs“ z albumu All Things Must Pass, ktorý v roku 1970 vydal George Harrison je odkazom na skupinu tínedžeriek Apple scruffs, ktoré za každého počasia striehli na kancelárie Apple Corps skupiny The Beatles, pri štúdiách na Abbey Road, či pri byte Paula McCartneya. Pieseň „She Came in Through the Bathroom Window“ od kapely The Beatles rozpráva o niekoľkých Scruffs, ktoré vliezli do McCartneyovho bytu cez kúpeľňové okno na poschodí a zo šatníka mu zobrali nohavice, ktoré si navzájom obliekali. Zobrali aj zarámovanú fotografiu, ktorú Paulovi neskôr na jeho žiadosť vrátili.

O groupie je aj hit „Dirty Diana“ od Michaela Jacksona.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. "Groupie" Merriam Webster Online Dictionary
  2. Davis, Stephen. Hammer of the Gods: The Led Zeppelin Saga v češtine: Kladivo bohů: Sága Led Zeppelin (1985)
  3. Publishers Weekly, Review of Let's Spend the Night Together on Amazon.com

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]