Guild Wars

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Guild Wars
Základné informácie
Autor/VývojárArenaNet
VydavateľNCsoft
NávrhMike O'Brien
Dátum vydaniaProphecies: 28. apríl 2005
Factions: 28. apríl 2006
Nightfall: 27. október 2006
ŽánerMMORPG, CORPG
MódMultiplayer
PrístupnosťPEGI: 12+
PlatformaPC
MédiumCD(2) alebo Download
Minimálne požiadavkyIntel Pentium III 800 MHz CPU, 256 MB RAM, 2 GB miesta na pevnom disku, 32 MB Radeon 8500 alebo GeForce 3 grafická karta, 56 kbit/s internetové pripojenie, Windows 98/ME/2000/XP or Linux x86 w/Cedega
Odporúčaná konfiguráciaIntel Pentium III 1 GHz CPU, 512MB RAM, 2 GB miesta na pevnom disku, 64 MB Radeon 9000 alebo GeForce 4 grafická karta, 56 kbit/s internetové pripojenie, Windows 98/ME/2000/XP or Linux x86 w/Cedega
Ďalšie odkazy
Web stránka hryguildwars.com

Pozri aj Videoherný portál

Guild Wars je kooperatívna RPG online počítačová hra (CORPG) od spoločnosti ArenaNet. K hre boli zatiaľ vydané tri kampane a jeden datadisk. Kampane je možné hrať aj jednotlivo bez nutnosti zakúpiť ostatné. Sú to Guild Wars Prophecies, Guild Wars Factions a Guild Wars Nightfall. Datadisk sa nazýva Guild Wars: Eye of the North. Pre hranie tohto datadisku je potrebné mať nainštalovanú hociktorú z kampaní Prophecies, Nightfall alebo Factions.

Úvod[upraviť | upraviť zdroj]

Guild Wars asi nie je najvhodnejšie nazvať MMORPG, sami autori ju skôr charakterizujú ako CORPG (Cometitive Online Role Playing Game). Ide o to, že v hre nie je jeden obrovský svet, ktorý zdieľajú stovky a tisíce hráčov. Všetci hráči sa stretávajú v mestách, kde môžu spolu komunikovať, obchodovať alebo vytvárať partie. V prípade, že sa takáto skupina hráčov dohodne, tak sa pre nich vytvorí vlastná kópia herného sveta (takzvaná inštancia, hre pod názvom district), kde sa nebude nachádzať žiaden iný hráč nepatriaci do tejto skupiny. Výhodou takéhoto riešenia je veľmi nízka náročnosť na internetové pripojenie. Hru môžu bez problémov hrať aj hráči s bežným dial-up pripojením.

Systém hry[upraviť | upraviť zdroj]

Základy[upraviť | upraviť zdroj]

Samotná hra je rozdelená na dve základné časti. Prvou je PvE časť (z anglického Player vs Environment, t. j. hráč proti prostrediu) v ktorej hráč, prípadne skupina hráčov plní úlohy a misie, postupuje v príbehu. Druhou, nosnou časťou tejto hry je PvP časť (z anglického Player vs Player, teda hráč proti hráčovi). Obe časti sa riadia identickými pravidlami, ale štýl hrania je značne odlišný.

Povolania[upraviť | upraviť zdroj]

Pri vytvorení novej postavy jej hráč určuje primárne povolania. Neskôr v priebehu hrania (pri PvP hre ihneď) hráč vyberá aj sekundárne povolanie. Každé povolanie má niekoľko unikátnych vlastností do ktorých hráč rozdeľuje body a tak určuje vlastnosti svojej postavy. Každé povolanie má aj jednu primárnu vlastnosť ktorá je prístupná iba ak má vaša postava toto povolanie určené ako primárne. Zo sekundárneho povolania je možné body prideľovať do všetkých vlastností, okrem primárnej. Pridaním bodov do vlastnosti sa zlepšuje účinok všetkých vlastnosí (skilov) ktoré táto vlastnosť ovplyvňuje. Napríklad pri hre za elementalistu pridaním bodu do fire magic zvyšujete účinok všetkých kúziel používajúcich oheň.

Skily[upraviť | upraviť zdroj]

Každé povolanie má k dispozícii unikátnu sadu vlastností, ktorých typológia je mimoriadne dôležitá pri plánovaní útokov a obrany proti nepriateľom. Každé povolanie má k dispozícii viac než 100 vlastností. Niektoré z nich sú totožné pre všetky povolania. Účinnosť väčšiny z nich je závislá od množstva pridelených bodov do vlastnosti ku ktorej kúzlo patrí. Výnimkou sú skily ktoré sa neviažu k žiadnej vlastnosti.

Vlastnosti skilov[upraviť | upraviť zdroj]

 • Cena – vyjadruje koľko energie (many) sa spotrebuje pri vyvolaní alebo pri pokuse o jej vyvolanie
 • Doba aktivácie – vyjadruje čas potrebný na aktiváciu skilu
 • Čas obnovy – vyjadruje minimálny čas potrebný na opätovné použitie skilu po poslednom použití

Typy skilov[upraviť | upraviť zdroj]

 • Attack – útok. Patria sem všetky útoky zbraňami pri boji na blízko aj na diaľku.
 • Signet – špeciálny druh skilu ktorý na aktiváciu nepotrebuje žiadnu energiu
 • Stance a shout – druh skilu ktorý nepotrebuje žiaden čas na aktiváciu. Účinok je dlhodobejší. Postava môže mať aktivovaný v jednom čase iba jeden stance a viacero shout-ov. Aktiváciou iného stance-u sa účinok prvého ruší.
 • Magic – kúzlo, najväčšia skupina skilov
  • Enchantment – patrí do skupiny kúziel. Vyznačuje sa dlhodobým priaznivým účinkom na postavu na ktorú bol zoslaný. V jednom čase je možné mať na sebe viac než jeden enchantment.
  • Hex – patrí do skupiny kúziel. Vyznačuje sa dlhodobým nepriaznivým účinkom na postavu na ktorú bol zoslaný. V jednom čase je možné mať na sebe viac než jeden hex.
 • Preparation – skill ktorý ovplyvňuje vaše útoky na nasledujúcich niekoľko sekúnd.
 • Trap – pasca. Vytvorí na mieste použitia pascu ktorá poškodí prechádzajúcich nepriateľov.
 • Glyph – skill ktorý vylepší účinok nasledujúceho skilu.
 • Nature ritual – vytvára tzv. totem, ktorý pôsobí rovnako na priateľské ako aj nepriateľské postavy.

Cena skilov[upraviť | upraviť zdroj]

Väčšina skilov pri aktivácii spotrebúva energiu, alebo adrenalín, pričom k spotrebe dochádza hneď na začiatku aktivácie skilu. Ak je aktivácia prerušená, či už hráčom samotným, alebo nepriateľom, hráč energiu investovanú do vyvolania skilu stráca. V hre existujú aj skily, tzv. signety, ktoré pri aktivácii nespotrebúvajú energiu, ani adrenalín.

Energia[upraviť | upraviť zdroj]

Energia je univerzálnym platidlom za vyvolanie skilu. Veľkosť zásoby energie ovplyvňuje povolanie, druh brnenia a zbrane ktoré hráč používa. Energiu hráč získava použitím niektorého zo skilov na dopĺňanie energie, alebo postupnou regeneráciou. Základná regenerácia sa pohybuje v závislosti od primárneho povolania od jedného až po dva body do energie za sekundu. Pôsobením niektorých skilov je možné regeneráciu posilniť až na päť bodov energie za sekundu. Typická cena skilu sa pohybuje od 5 do 25 bodov energie. Hráči môže použitím skilov dopĺňať energiu iba sami sebe. Výnimkou je necromancer, ktorý ako jediný disponuje skilmi na zrýchlenie regenerácie energie pre spoluhráčov.

Adrenalín[upraviť | upraviť zdroj]

Adrenalín je špeciálnym druhom energie. Nabíja sa počas boja tým, že hráč zasiahne nepriateľa zbraňou. Adrenalín sa nenapĺňa do spoločného zásobníka ako pri energii. Každý adrenalínový skil má vlastný zásobník. Ak hráč používa viacero skilov využívajúcich adrenalín, ich zásobníky sa napĺňajú súčasne. Použitie skilu využívajúceho adrenalín spôsobý úplné vyprázdnenie zásobníka tohoto skilu a súčasne odoberie 1/4 dielika adrenalínu zo všetkých ostatných adrenalínových skilov. To znamená, že adrenalínové skily nemôžu byť použité v sérii bez ďalších zásahov protivníka. Ak ale používaný adrenalínový skil slúži na útok na nepriateľa a nebude zablokovaný, tak úspešný zásah spôsobý doplnenie adrenalínu do zásobníkov ostatných skilov a bude možné ich použiť. Jedným zásahom sa do každého zásobníka adrenalínového skilu doplní jeden dielik adrenalínu. Adrenalín sa dopĺňa aj tým, že hráč utŕži zásah od nepriateľa. Týmto spôsobom hráč získa 1/4 dielika adrenalínu za každý utŕžený zásah.

Guildy[upraviť | upraviť zdroj]

Guildy sú skupiny hráčov. Hráč ktorý guildu zakladá sa stáva jej lídrom. Každá guilda si môže vytvoriť a kúpiť svoj vlastný plášť prípadne tzv. Guild Hall, teda sídlo guildy, ktoré je potrebné pre hranie guildovných zápasov.

Taktika[upraviť | upraviť zdroj]

Taktika je v tejto hre mimoriadne dôležitá. Výber skilov je dôležitou časťou taktiky. Keďže postava má primárne a sekundárne povolanie a od každého z týchto povolaní získa viac než 100 skilov, získa k dispozícii približne 250 skilov z ktorých je možné pri hraní použiť iba 8. Platí to aj pre časť PvE aj PvP. Pri výbere skilov je potrebné brať ohľad či hráme PvE, alebo PvP. Ďalej treba brať ohľad aj na skily ostatných hráčov v tíme tak, aby sme mohli využívať špeciálne vlastnosti skilov pri použití v kombináciách.

PvE[upraviť | upraviť zdroj]

PvE časť hry pozostáva z plnení úloh a misií. Nová PvE postava má level 1. Vyššie levely (maximum je 20) hráči získavajú po nazbieraní istého množstva skúseností. Tieto sa dajú získavať nasledovnými spôsobmi:

 • Plnenie úloh
 • Plnenie misií
 • Zabíjanie nepriateľov

Pri hraní PvE sú mestá jediným miestom kde sa môžu hráči stretávať vo veľkých množstvách. Kvôli nižšej náročnosti na internetové pripojenie je aj počet hráčov v meste obmedzený. Ak presiahne určitý počet, vytvára sa nová kópia mesta, tzv. district. Prechod medzi jednotlivými kópiami je možný.

Po odhode z mesta je vygenerovaná nová kópia lokácie do ktorej hráč/hráči vstupujú. V tejto kópii mapy sa nachádzajú iba hráči ktorý sa spojili do skupiny. Pri hraní PvE sa na mape nachádzajú vždy iba hráči jednej skupiny. Nepriateľov tu tvoria výlučne počítačom ovládané moštrá, ktoré neožívajú po istom čase ako je to v iných hrách ale až v momente, keď je mapa znova vygenerovaná. Pre opätovný boj s nimi je potrebné prejsť na iné územie alebo mesta a vrátiť sa späť.

PvP[upraviť | upraviť zdroj]

PvP je nosnou časťou hry. V súbojoch sa tam stretávajú tímy hráčov prípadne jednotlivci. Veľkosť bojujúcich skupín hráčov je daná typom súboja. Obyčajne je to 4 alebo 8 hráčov.

Arény[upraviť | upraviť zdroj]

Arény sú jedným z typov PvP hier v Guild Wars. Je to aréna pre 4 hráčov. Hráč má na začiatku prístup iba do tzv. Random arény. To je aréna v ktorej nie je možné zostavovať tím. Tento je tam v momente spustenia hry zostavený náhodne z hráčov čakajúcich na hru. Až hráč ktorému sa podarí v tejto Random aréne získať neprerušenú sériu 5 výhier získava prístup do ďalšej arény – do Team arény. Tu je možné zostavovať si skupinu podľa predstáv hráčov.

Heroes' Ascent[upraviť | upraviť zdroj]

Heroes' Ascent je typ arény pre 8 hráčov. Táto je prístupná iba pre hráčov, ktorý v Team aréne získajú za 5 výhier (nie je potrebné, aby to bola neprerušená séria). V tomto type PvP hráči po spustení musia najprv poraziť skupinu počítačom riadených bojovníkov. Podľa času koľko im táto úloha zaberie získajú bonus do nasledujúceho súboja. V tomto súboji sa už bojuje proti ľudským protihráčom. Po každej výhre víťaz postupuje do novej mapy na ktorej stretne s ďalším hráčom. Po prehre je postava vrátená do mestečka v ktorom sa formuje nový tím a všetko sa začína od začiatku. Na prvých mapách súperia iba 2 tímy. Neskôr sú to 3 a 4 teamy. Poslednou mapou je tzv. Hall of Heroes. Po výhre v tejto miestnosti víťaz obdrží hotovosť, náhodné predmety a sigil, čo je materiál potrebný pre kúpu Guild Hallu.

Výhry v Heroe's Ascent sú bodované. Hráč zbiera body na svoj účet a po dosiahnutí istého množstva bodov získava nový stupeň, tzv. Rank. Rank nemá žiaden vplyv na vlastnosti hráča, má len informatívny charakter.

Aliančné bitky[upraviť | upraviť zdroj]

V tomto type PvP hry proti sebe stoja 2 aliancie. Aliancia Kurzikov a Luxonov. Tento typ PvP bol zavedený až po vydaní Guild Wars Factions. Tu sa môžete dočítať bližšie informácie o aliančných bitkách.

Hero Battles[upraviť | upraviť zdroj]

Bitky s hrdinamy je typ PvP hry kde proti sebe stoja iba dvaja hráči, ale v bitve im pomáhajú 3 hrdinovia – NPC obmedzene kontrolované hráčom. Na výber sú priateľské a bodované zápasy. Hráči postupujú podľa ich výkonu v bodovaných zápasoch v tzv. Hero Battles rebríčku. Tento typ PvP pol zavedení až po vydaní Guild Wars Nightfall.

Guild Battle[upraviť | upraviť zdroj]

Bitky klanov sú primárnym PvP prvkom hry. Je to hra pre 8 členné teamy. Tento druh PvP môžu hrať iba guildy ktoré vlastnia Guild Hall. Je možné hrať nebodovaný, alebo bodovaný guild battle. Pri nebodovanom je potrebné nájsť si guildu, ktorá bude s Vami tento zápas ochotná hrať. Pri bodovanom guild battle je súper vyberaný náhodne, pričom je ohľad braný na vaše aktuálne umiestnenie v svetovom rebríčku. Tento rebríček je každých niekoľko týždňov pozastavený a niekoľko tímov z jeho čela hrá semifinálové zápasy. Za umiestnenie v rebríčku a v semifinále sú guildám udelované špeciálne body, ktoré sú po ukončení PvP sezóny spočítané. Tímy s najvyšším počtom bodov postupujú na finále svetového šampionátu v Guild Wars, ktorý sa koná raz za rok. Po odohraní semifinálových zápasov je rebríček resetovaný, takže všetky guildy začínajú bojovať o svoje umiestnenie odznova.

Guild Battly sa hrajú v guild halloch. Vždy sa hrá v guild halle jedného z teamov. Cieľom je zabiť Guild Lorda ktorý je umiestnený v základni oboch tímov. Guild lord je chránený niekoľkými počítačom riadenými postavami a dvoma počítačovými bodyguardami. Všetci počítačom riadený obrancovia v 30. minúte hry vybiehajú zo základne. Po 35. minúte hry zo základne vybieha aj samotný guildlord. Hra končí v momente kedy je jeden guild lord mŕtvy. Víťaz získa niekoľko bodov do ratingu. Porazený stratí toľko bodov koľko získa súper. Ak hrajú 2 teamy s rovnakým umiestnením, víťaz získa a porazený stratí 15 bodov.

Poplatky[upraviť | upraviť zdroj]

Ďalšou podstatnou vecou, ktorá odlišuje GW od ostatných MMORPG hier je spôsob distribúcie. Za samotné hranie nie je potrebné platiť žiadne mesačné poplatky, jediné čo pre hranie potrebujete je originálna hra.

Hra je pravidelne aktualizovaná, akurát raz za čas autori vydávajú platené rozšírenia (dvakrát do roka) v podobe nových povolaní, nových oblastí, skillov, nepriateľov atď. Tieto rozšírenia však nie sú nutné pre ďalšie hranie a hráč ktorý vlastní iba pôvodnú hru by nemal byť v žiadnej nevýhode oproti hráčom, ktorý si tieto rozšírenia zakúpili (teda samozrejme nebudú môcť používať nové skilly alebo hrať za nové postavy). Podobne to platí aj opačne, teda hráč si môže kúpiť iba rozšírenie k hre a nemusí vlastniť prvú verziu hry. Hráč s ktoroukoľvek zakúpenou časťou Guild Wars má prístup do všetkých PvP oblastí, ale PvE si zahrá iba v oblastiach ktoré obsahujú ním zakúpené časti hry.

Tituly[upraviť | upraviť zdroj]

Po vydaní datadisku Guild Wars Factions sa všetkým hráčom (aj tým, ktorý factions nekúpili) otvorila možnosť získavať tituly. Tituly sa dajú rozdeliť podľa viacerých kategórií, napríklad na PvE a PvP tituly, prípadne na tituly vzťahujúce sa k jedinej postave ktorá titul získala, alebo k celému účtu hráča (k všetkým postavám vytvorených hráčom). Po získaní titulu sa sprístupní možnosť zobraziť si tento titul pod mnou hráča. Titul bude ale zobrazený iba v mestách. Po odchode z mesta sa zobrazenie titulu automaticky vypne. Tituly nemajú žiaden vplyv na vlastnosti hráča, majú slúžiť iba na spestrenie hry s cieľom vytvoriť súťaž kto vybraný titul získa ako prvý.

Časti hry[upraviť | upraviť zdroj]

Pre hranie je postačujúce vlastniť aspoň jednu z častí hry. Kúpou ďalšej časti sa hráčovi sprístupnia nové mapy PvE oblastí, nové postavy a nové kúzla ako pre nové, tak aj pre postavy povolaní z iných verzií. PvP časť je prístupná zo všetkých častí hry a je vždy rovnaká.

Guild Wars Prophecies[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá časť hry, pôvodne označovaná iba ako Guild Wars. Neskôr kvôli vydaniu nových verzií bol k názvu hry pridaný text Prophecies. Obsahuje 6 základných povolaní. Sú to:

 • Warrior – bojovník. Môže sa špecializovať v boji s mečom, sekerou alebo kladivom a nosia tie najsilnejšie brnenia. Jeho primárna schopnosť zvyšuje silu jeho útokov a šancu preniknúť cez protivníkove brnenie.
 • Ranger – lukostrelec. Ovláda luky, zvieratá a dokonca samotnú prírodu. Jeho primárna schopnosť redukuje cenu jeho útokov.
 • Elementalista – mág. Vládne živlom – vode, vzduchu, zemy a ohňu. Má mimoriadne ničivé kúzla. Vďaka primárnej schopnosti má k dispozícií najviac energie zo všetkých povolaní.
 • Necromancer – ovláda silu mŕtvych, silu krvy a silu zariekania. Bojuje po boku armády vytvorenej z tiel nepriateľov. Energiu získava s každou smrťou – či už protivníkovou, alebo spojencovou.
 • Mesmer – majster protiútokov, používajúci nepriateľovu energiu proti nemu, alebo na pomoc spojencom. Postrach ostatných povolaní. Jeho primárna schopnosť zaručuje, že kúzla čaruje najrýchlejšie zo všetkých.
 • Monk – liečiteľ. Používa predovšetkým kúzla na liečenie a ochranu, ale má k dispozícii aj útočné kúzla, účinné najmä na nemŕtvych protivníkov. Jeho špeciálna schopnosť pridáva extra liečenie ku každému jeho kúzlu.

Guild Wars Factions[upraviť | upraviť zdroj]

Druhá časť hry situovaná v orientálnom prostredí. S touto verziou sa do hry zapojili aj 2 nové povolania. Sú to:

 • Assassin – nájomný vrah, majster boja zblízka, jeho typickou zbraňou sú dýky. Svojimi devastujúcimi údermi dokonca získava späť energiu.
 • Ritualista – mystický mág spätý s dušou a posmrtným životom. Vyvoláva duchov s rôznymi vlastnosťami a družinu ochraňuje spopolnenými pozostatkami mŕtych, ktoré prenáša vo svojich urnách. Jeho primárna schopnosť zvyšuje efektívnosť jeho kúziel.

Guild Wars Nightfall[upraviť | upraviť zdroj]

Tretia, už vydaná časť hry. 2 nové povolania:

 • Dervish- svätý bojovnik, útočiaci kosou, môže úderom zasiahnúť viacerých protivníkov a prevteliť sa do podoby rôznych bohov. Navyše dostáva naspäť energiu a zdravie po každom vypršanom očarení.
 • Paragon – strážca Elony, bojujúci z diaľky vyzbrojený oštepom a štítom, používa pokriky a spevy, ktoré podporujú družinu. Špeciálna vlastnosť mu dodáva tým viacej energie, čím väčší počet druhov svojimi chálospevmy podporuje.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé Odkazy[upraviť | upraviť zdroj]