Habanero

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Habanero
Habanero.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Capsicum chinense
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Habanero (zo španielskeho habanero = havanský) je skupina (niektorých) odrôd papriky druhu Capsicum chinense.

Je to jedna z najpálivejších paprík (vôbec najpálivejšou bola donedávna indická Bhut Jolokia patriaca k tomu istému druhu papriky, neskôr trinidad moruga scorpion s viac ako 2 000 000 Scovilleho jednotiek, Carolina Reaper dosahuje až 2,2 mil SHU.) Nezrelé habanero sú zelené, ale v priebehu dozrievania väčšinou svoju farbu menia. Najbežnejšie farby tejto papriky sú červená, ale aj oranžová, žltá, biela, hnedá, ružová, ale aj zelená v zrelosti. Typická zrelá habanero je 2 – 6 cm veľká. Väčšina paprík habanero dosahuje pálčivosť 200 000 – 325 000 Scovilleho jednotiek pálčivosti (SHU). Na porovnanie plody papričky cayenne majú 30 000 – 50 000 SHU a obranný sprej približne 5 300 000 SHU.

Pôvod paprík habanero je na Kube alebo na Yucatáne. Na Yucatáne sa jej dnes ročne vypestuje zhruba 1 500 ton. Ďalšími miestami, kde sa vo väčšom množstve pestuje, sú Belize, Kostarika a niektoré štáty USA (Texas, Idaho a Kalifornia). Pálčivosť tejto papriky a jej delikátna chuť z nej robia veľmi populárnu prísadu do omáčok a jedál.

Pestovanie habanera[upraviť | upraviť zdroj]

Habaneru sa dobre darí v teplej klíme, avšak príliš slnka môže škodiť listom rastliny. Ako u všetkých paprík habaneru sa darí v oblastiach s dostatkom slnka a pôdou o kyslosti 5 – 6 pH. Rastlinky sa odporúča zalievať len keď je veľké sucho. Prílišné zalievanie papričiek spôsobuje ich horkosť, ktorá je nežiaduca. Papriky habanero sa dajú dobre pestovať v skleníku, vo fólii ale aj vo voľnej kultúre. Rastlinu možno zaradiť medzi trvalky, čo znamená, že pri správnej starostlivosti môže plodiť aj niekoľko rokov. V tropickom a subtropickom prostredí, ak sú podmienky priaznivé, habanero plodí priebežne po celý rok.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]