Hadiar krátkoprstý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Hadiar krátkoprstý
Circaetus gallicus 01.JPG
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Circaetus gallicus
J. F. Gmelin, 1788
Synonymá
Circaetus ferox
Circaetus gallicus dis.PNG

██ Letný výskyt

██ Stály výskyt

██ Zimný výskyt

Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Hadiar krátkoprstý (Circaetus gallicus) je druh dravého vtáka z čeľade jastrabovité.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Je to pomerne veľký druh. Váži od 1,1 do 2,2 kg. Je dlhý 63 – 70 cm s rozpätím krídel 167 až 182 cm.[1] Dospelé jedince sú na vrchu a hlave hnedé a na spodku biele. Majú žltú dúhovku a svetlo žlté nohy. Mláďatá majú veľkú hlavu.

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Obýva rozsiahle územie a migruje. Cez zimu obýva tropickú časť Afriky južne od Sahary a cez leto hniezdi v Európe a v Strednej Ázii. V celej Európe hniezdi od 6 do 14 tisíc párov. Na území Slovenska hniezdia približne dve desiatky párov.[2] Globálnu populáciu reprezentuje 51 až 156 tisíc párov.[3]

Etológia[upraviť | upraviť zdroj]

Tvoria doživotné páry. Samica každý rok stavia nové hniezdo. Hniezdi v otvorenej krajine na vysokých stromoch v rôznych lesných spoločenstvách. Je to silno teritoriálny druh a svoj priestor si bráni. Svoje hniezda stavajú v korunách a sú orientované na juh.[4] Samica znáša jedno vajce bielej farby s farebných fľakmi. Inkubačná doba je cca 45 dní.

Hlavnú zložku jeho potravy tvoria hady (70 – 80 %), loví aj hlodavce, jaštery, žaby a korytnačky.[1][5] Hady požiera hlavou dopredu a niekedy im zo zobáka trčia ich chvosty.[1] Na lov hadov je špecializovaný, na nohách má hrubšie perie a silné pazúry, je imúnny voči jedu a má dobrý zrak. Lovia samce, najčastejšie dlhým krúžením vo výškach ale zvyknú aj striehnuť na zemi alebo konári. Samice strážia mláďatá a kŕmia ich. O mláďatá sa starajú približne 70 dní, potom ich opúšťa. Pohlavne dospelým sa jedinec stáva v 3 až 4 roku života. Dožíva sa 17 rokov.[1]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c d LIKOFF, Laurie E. The Encyclopedia of Birds. 6. vyd. New York : NY : Facts on File, 2007. ISBN 9780816059041.
  2. Atlas vtákov Slovenska – hadiar krátkoprstý [online]. SOS/BirdLife Slovensko. Dostupné online.
  3. BirdLife International 2009
  4. BAKALOUDIS, D. E.; VLACHOS, C. G.; HOLLOWAY, G. J.. Nest features and nest-tree characteristics of Short-toed Eagles (Circaetus gallicus) in the Dadia-Lefkimi-Soufli forest, northeastern Greece [online]. Volume: 34, Issue: 4, Publisher: THE RAPTOR RESEARCH FOUNDATION, INC., Pages: 293 – 298. Dostupné online. (anglicky)
  5. BAKALOUDIS, Dimitris E.; VLACHOS, Christos G.. Feeding habits and provisioning rate of breeding short-toed eagles Circaetus gallicus in northeastern Greece [online]. Journal of Biological ResearchThessaloniki (2011) Volume: 16, Pages: 166 – 176, 2011. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • BirdLife International 2009. Circaetus gallicus. In: IUCN 2011. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2011.2. <www.iucnredlist.org>. Prístup 23. december 2011.