Hadiar krátkoprstý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Hadiar krátkoprstý
Circaetus gallicus 01.JPG
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Circaetus gallicus
J. F. Gmelin, 1788
Synonymá
Circaetus ferox
Circaetus gallicus dis.PNG

██ Letný výskyt

██ Stály výskyt

██ Zimný výskyt

Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Hadiar krátkoprstý (Circaetus gallicus) je druh dravého vtáka z čeľade jastrabovité.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Je to pomerne veľký druh. Váži od 1,1 do 2,2 kg. Je dlhý 63 – 70 cm s rozpätím krídel 167 až 182 cm.[2] Dospelé jedince sú na vrchu a hlave hnedé a na spodku biele. Majú žltú dúhovku a svetlo žlté nohy. Mláďatá majú veľkú hlavu.

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Obýva rozsiahle územie a migruje. Cez zimu obýva tropickú časť Afriky južne od Sahary a cez leto hniezdi v Európe a v Strednej Ázii. V celej Európe hniezdi od 6 do 14 tisíc párov. Na území Slovenska hniezdia približne dve desiatky párov.[3] Globálnu populáciu reprezentuje 51 až 156 tisíc párov.[4]

Etológia[upraviť | upraviť zdroj]

Tvoria doživotné páry. Samica každý rok stavia nové hniezdo. Hniezdi v otvorenej krajine na vysokých stromoch v rôznych lesných spoločenstvách. Je to silno teritoriálny druh a svoj priestor si bráni. Svoje hniezda stavajú v korunách a sú orientované na juh.[5] Samica znáša jedno vajce bielej farby s farebných fľakmi. Inkubačná doba je cca 45 dní.

Hlavnú zložku jeho potravy tvoria hady (70 – 80 %), loví aj hlodavce, jaštery, žaby a korytnačky.[2][6] Hady požiera hlavou dopredu a niekedy im zo zobáka trčia ich chvosty.[2] Na lov hadov je špecializovaný, na nohách má hrubšie perie a silné pazúry, je imúnny voči jedu a má dobrý zrak. Lovia samce, najčastejšie dlhým krúžením vo výškach ale zvyknú aj striehnuť na zemi alebo konári. Samice strážia mláďatá a kŕmia ich. O mláďatá sa starajú približne 70 dní, potom ich opúšťa. Pohlavne dospelým sa jedinec stáva v 3 až 4 roku života. Dožíva sa 17 rokov.[2]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. IUCN Red list 2016.2.
  2. a b c d LIKOFF, Laurie E. The Encyclopedia of Birds. 6. vyd. New York : NY : Facts on File, 2007. ISBN 9780816059041.
  3. Atlas vtákov Slovenska – hadiar krátkoprstý [online]. SOS/BirdLife Slovensko. Dostupné online.
  4. BirdLife International 2009
  5. BAKALOUDIS, D. E.; VLACHOS, C. G.; HOLLOWAY, G. J.. Nest features and nest-tree characteristics of Short-toed Eagles (Circaetus gallicus) in the Dadia-Lefkimi-Soufli forest, northeastern Greece [online]. Volume: 34, Issue: 4, Publisher: THE RAPTOR RESEARCH FOUNDATION, INC., Pages: 293 – 298. Dostupné online. (anglicky)
  6. BAKALOUDIS, Dimitris E.; VLACHOS, Christos G.. Feeding habits and provisioning rate of breeding short-toed eagles Circaetus gallicus in northeastern Greece [online]. Journal of Biological ResearchThessaloniki (2011) Volume: 16, Pages: 166 – 176, 2011. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • BirdLife International 2009. Circaetus gallicus. In: IUCN 2011. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2011.2. <www.iucnredlist.org>. Prístup 23. december 2011.