Hadrosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Hadrosaurus
Hadrosaur.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Hadrosaurus foulkii
Leidy, 1858
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Hadrosaurus bol relatívne veľký vtákopyskatý dinosaurus, žijúci v období spodnej kriedy (asi pred 80 miliónmi rokov) na území dnešných USA. Jediný druh je Hadrosaurus foulkii.

Kostra Hadrosaura

Hadrosaurus bol jedným z najväčších ornitopódov, jeho dĺžka sa pohybovala medzi 7 až 10 metrami a hmotnosť mohla dosiahnuť až 7 ton. Bol schopný behať po dvoch nohách, ale mohol zrejme aj chodiť po štyroch. Ako všetky vtákopyskaté dinosaury, aj Hadrosaurus bol bylinožravec. Jeho zuby boli prispôsobené na žuvanie tuhých vetvičiek a listov.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Hadrosaurus bol prvým dinosaurom opísaným v USA. Jeho skameneliny boli objavené už v roku 1838 v Haddonfielde v New Jersey. V roku 1858 bol opísaný paleontológom Josephom Leidom na počesť jeho objaviteľa W.P. Foulkieho.[1] V roku 1868 bola jeho kostra zmontovaná a vystavená ako vôbec prvá kostra dinosaura na svete.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. PRIETO-MARQUEZ, A.; WEISHAMPEL, D.B.; HORNER, J.R.. The dinosaur Hadrosaurus foulkii, from the Campanian of the East Coast of North America, with a reevaluation of the genus. Acta Palaeontologica Polonica, 2006, roč. 51, čís. 1, s. 77–98.