Preskočiť na obsah

Handley Page O/400

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O/400
Typťažký bombardér
VýrobcaHandley Page Aircraft Company
Prvý let17. decembra 1915
Zavedený1916
Vyradený1922
Charaktervyradený
Hlavný používateľRoyal Air Force
Royal Naval Air Service
Vyrobených600
Cena za kus£ 6 000

Handley Page typ O/400 bolo vojenské lietadlo, dvojplošník – strategický bombardér, ktorý používala Veľká Británia počas prvej svetovej vojny.

História[upraviť | upraviť zdroj]

V prvej svetovej vojne sa lietadlá používali hlavne na prieskum a ako stíhacie lietadlá na boj vo vzduchu. Až neskôr prišiel nápad používať ich na zhadzovanie bômb. Spočiatku to boli ručné granáty, ktoré pilot zhadzoval priamo zo svojej kabíny. Neskôr boli navrhnuté viacmotorové dvojplošníky, ktoré boli schopné letieť aj na väčšie vzdialenosti.

Vo Veľkej Británii počas prvej svetovej vojny prebiehali práce na ťažkom bombardéri, ktorý chceli použiť na útoky proti priemyselným centrám na nemeckom území. Táto séria lietadiel bola pomenovaná podľa ich výrobcu Handley Page a navrhnutá krátko po vypuknutí prvej svetovej vojny. Bola výsledkom dohody medzi veliteľom letectva kráľovského námorníctva kapitánom Murrazom Sueterom a konštruktérom lietadiel Frederikom Handley Pagom, ktorí sa spolu stretli v roku 1914. Sueter chcel od výrobcu „pekelný letecký stroj na ničenie, ktorý by všetkých ohromil už svojou veľkosťou – bombardér s ďalekým doletom a nie hračku pre deti.“ A tak, aby vyhovel jeho požiadavkám, Handley Page navrhol dvojplošník obrovských rozmerov.

Prvý skúšobný let sa uskutočnil 17. 12. 1915. V tom čase to bolo najväčšie lietadlo, ktoré v Británii skonštruovali a jedno z najväčších lietadiel na svete. Boli zostrojené dve hlavné verzie tohto typu a to Handley Page O/100 (H.P.11) a Handley Page O/400 (H.P.12). Dojem, ktorý vyvolal tento typ lietadla bol taký veľký, že dokonca niekoľko rokov po I. svetovej vojne, ktorékoľvek veľké lietadlo v Británii prezývali Handley Page.

Konštrukcia[upraviť | upraviť zdroj]

Handley Page O/400 bol dvojplošník. Až do 30. rokov prevládali v konštrukcii lietadiel dvojplošníky. Bolo to hlavne preto, že prvé jednoplošníky boli príliš krehké a väčšinou nevydržali veľké preťaženie počas letu. Vzpery a výstuže medzi krídlami dodávali dvojplošníkom väčšiu pevnosť. Na druhej strane veľká plocha dvoch krídel zväčšovala odpor a znižovala rýchlosť. Konštrukcia lietadla v tom čase musela byť ľahká, pretože motory mali slabý výkon. Základný materiál, ktorý sa používal bolo drevo. Aj konštrukcia Handley Page O/400 bola drevená s oceľovými výstužami. Keďže rozpätie krídel bolo veľké, boli krídla skladacie, aby sa vôbec zmestil do hangáru.

Handley Page v hangári

Lietadlá boli v tom čase dosť malé a Handley Page O/400 bolo jedno z najväčších lietadiel svojej doby. Vrchné krídlo bolo väčšie ako spodné. Drevená kostra lietadla bola potiahnutá vystuženým plátnom, ktoré sa nafarbilo a stvrdlo.

Porovnanie veľkosti Handley Page O/400 s bežným dobovým lietadlom

Handley Page O/400 vznikol rozvinutím typu Handley Page O/100, ktoré si v roku 1914 želali predvídaví dôstojníci námorníctva. V porovnaní s ním však mal nový model silnejší pohon. Pri tomto type boli použité dva radové motory Rolls-Royce Eagle VIII s výkonom po 268 kW. Boli benzínové a mali valce usporiadané v dvoch radoch vedľa seba v tvare V. Vďaka výkonnejším motorom a konštrukčným zmenám, ktoré zdokonalili aerodynamiku stroja sa zvýšila maximálna rýchlosť lietadla o 35 km/h, zo 122 na 157 km/h pri hladine mora. Handley Page O/400 mal vylepšený palivový systém a nové umiestnenie nádrží. Z motorových gondol sa premiestnili do trupu a odtiaľ sa pohonné látky na napájanie dvoch radových motorov prečerpávali do pružnej nádrže v centropláne hornej nosnej plochy. Vrtule boli drevené a štvorlistové. Na konci každého listu bolo železné kovanie. Handley Page O/400 ešte nemal na bombovnici dvierka, ale iba mriežku, cez ktorú vypúšťal bomby.

Technické údaje[upraviť | upraviť zdroj]

Všeobecné informácie[upraviť | upraviť zdroj]

Posádka: štyri alebo päť osôb (väčšinou 4)

Dĺžka: 19.16 m

Rozpätie krídel: 30.48 m

Rozpätie zložených krídiel:9,45 m

Výška: 6.71 m

Plocha krídel: 153 m²

Hmotnosť prázdneho lietadla: 3856 kg

Max. vzletová hmotnosť: 6060 kg

Motory: 2 x V 12 motor Rolls-Royce Eagle VIII s výkonom 268 kW (360 koní)

Letecké výkony[upraviť | upraviť zdroj]

Max. rýchlosť: 157 km/h

Dolet: 1120 km

Dostup: 2600 m

Stúpavosť: 1500 m za 22 min

Vytrvalosť: 8 hodín

Výzbroj[upraviť | upraviť zdroj]

Zbrane: tri až 5 guľometov kalibru 7,7 mm (2 na nose, 2 na zadnej pozícii and 1 v poklope na spodnej strane trupu)

Bomby: až 907 kg bômb v bombovnici

Posádka Handley Page O/400[upraviť | upraviť zdroj]

Handley Page O/400 bol štvormiestny ťažký bombardér, ktorý patril britskému kráľovskému letectvu RAF. Bojovú posádku tvorili štyria alebo piati muži: pilot v kokpite, strelec v nose lietadla, jeden až dvaja strelci v trupe za krídlami, ktorí strieľali do bokov, dozadu a dole a jeden bombometčík, ktorý mal na starosti zhadzovanie bômb.

Predný strelec a pilot v Handley Page O/400

Kabína a prístroje v kokpite[upraviť | upraviť zdroj]

K najstarším letovým prístrojom patril statoskop - barometrický výškomer, používaný pri lietaní v balóne. Okrem výšky ukazoval aj stúpanie alebo klesanie. Ďalší pokrok v motorovom lietaní viedol k vzniku pilotných kabín, vybavených viacerými prístrojmi. Najstaršie kabíny mali pedále na ovládanie smerového riadenia a riadiacu páku na manévrovanie; ale Handley Page O/400 mal na riadenie smeru letu veľký volant. Ďalej to bola sada prístrojov na kontrolu letu, chodu motora a stavu systémov. Letové prístroje obvykle pozostávali z rýchlomeru, výškomeru, sklonomeru (ukazujúceho náklon a sklz v zákrute) a z magnetického kompasu. Typické prístroje na kontrolu motora boli ukazovateľ tlaku oleja, zásoby paliva, otáčkomer a voltampérmeter. Jedným z najstarších prístrojov na kontrolu systémov bol ukazovateľ polohy vztlakových klapiek.

Kokpit pilota v Handley Page O/400

Použitie Handley Page O/400[upraviť | upraviť zdroj]

Handley Page Aircraft Company vyrobila 600 kusov lietadiel Handley Page O/400. Používali sa od roku 1916 až do roku 1922. Krátko pred koncom prvej svetovej vojny bolo týmto typom vyzbrojených sedem letiek RAF (58., 97., 15., 207., 214., 215. a 216.). Hoci boli vyrobené hlavne na vojenskú objednávku ako bombardéry, neskôr po vojne sa používali aj na civilné účely ako dopravné lietadlá.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]